Salvador, 30. 06. 2013 20.39 |

M.J./M.F./STA
201

V finalu pokala konfederacij v Riu de Janeiru sta se pomerili reprezentanci Brazilije in Španije. Gostitelji turnirja so Špance povsem nadigrali in jih zasluženo visoko premagali (3:0). Dva zadetka je dosegel Fred, enega pa Neymar. Italijani so v tekmi za tretje mesto po izvajanju enajstmetrovk ugnali Urugvajce.

Kar 73.581 navijačev na razprodanem stadionu Maracana je imelo v današnji noči videti veliko lepega nogometa, zmagovalci Brazilci so si zdaj pripravili tudi lepo popotnico pred svetovnim prvenstvom, ki ga bodo gostili prihodnje leto. Brazilci so tokrat v pokalu konfederacij zmagali še tretjič zapored in premagali Španijo prvič po 29 tekmah. Brazilci so nasprotnike osupnili že takoj na začetku, ko je večji del preigravanja opravil Neymar, nato pa je v 95. sekundi srečanja za drugi najhitrejši zadetek pokala konfederacij poskrbel Fred. Po številnih priložnostih v prvem delu tekme, ko je Špance reševal tudi vratar Iker Casillas, so Brazilci na stadionu že noreli, ko je minuto pred koncem prvega dela na 2:0 povišal še ta čas eden najboljših igralcev sveta Neymar.

Španci so doživeli hladno prho že v drugi minuti.
Španci so doživeli hladno prho že v drugi minuti. FOTO: Reuters

Špancem danes ni in ni šlo, za nameček je po dolgi polfinalni tekmi proti Italijanom, ki so jo Španci dobili šele po enajstmetrovkah, evropske navijače razočaral Sergio Ramos, ki je v 54. minuti zgrešil z bele točke. Gerard Pique si je v 68. minuti zaradi prekrška nad Neymarjem prislužil rdeči karton. Brazilci so imeli precej več od igre, navijači na stadionu pa so zmago proslavljali že veliko pred koncem. Črna serija evropskih ekip se je tako nadaljevala, saj še nikomur s stare celine ni uspelo osvojiti katerega od turnirjev v Južni Ameriki.

"Sprejemamo ta zasluženi poraz. Natančno ga bomo analizirali in videli, kaj je šlo narobe," je bil po tekmi kratek španski selektor Vicente del Bosque. Fred se je z dvema zadetkoma izenačil na vrhu najboljših strelcev pokala konfederacij s Špancem Fernandom Torresom, oba sta jih dosegla po pet, a je zlati čevelj najboljšega strelca pripadel Torresu, ki je na igrišču preigral več časa. Za najboljšega igralca turnirja je bil po pričakovanjih izbran Neymar, ki je po tekmi na novinarski konferenci še razkril, da bo v kratkem moral na operacijo žrelnice.

Mali finale je v prvem polčasu postregel s kar živahno predstavo, v kateri so bili boljši "azzurri". Prvo lepšo priložnost so imeli Italijani v deveti minuti, ko je Giorgio Chiellini z glavo meril malce mimo cilja, tudi v naslednjih minutah so bili gosti nevarnejši prek Antonia Candreve in Alessandra Diamantija, prav slednji pa je v 24. minuti odigral ključno vlogo pri prvem zadetku Italije. Z desne strani je izvrstno izvedel prosti strel, žoga je preletela urugvajskega vratarja Fernanda Muslero in zadela vratnico. Od nje se je žoga spet odbila v hrbet Muslere, iz bližine pa jo je nato v mrežo pospravil Davide Astori. Do konca polčasa je bilo nevarno tudi v 40. minuti, ko je na golovi črti žogo po poskusu Stephana El Shaarawyja ustavil Diego Godin. Urugvajci na drugi strani so sicer nekajkrat ogreli dlani Gianluigija Buffona, v 32. minuti ga prek Edinsona Cavanija tudi premagali, a so sodniki zadetek razveljavili zaradi prepovedanega položaja.

Gianluigi Buffon je bil na tekmi z Urugvajci še posebej zanesljiv, ko je bilo to najbolj pomembno. FOTO: Reuters

V drugem polčasu so Urugvajci izenačili v 58. minuti, ko je bil v kazenskem prostoru uspešen Cavani. Deset minut pozneje je Buffon z izvrstnima obrambama preprečil vodstvo tekmecev po zaporednih strelih Diega Forlana. V 73. minuti so Italijani znova povedli, spet je Diamanti izvrstno izvedel prosti strel in zadel zgornji kot urugvajskih vrat. Vsega pet minut pozneje so Južnoameričani izid znova poravnali, ko je Cavani zadel s prostega strela s 30 metrov.

V podaljških večjih priložnosti ni bilo, Italijani pa so v 110. minuti ostali brez izključenega Riccarda Montoliva. Urugvajcem številčne prednosti ni uspelo unovčiti, tako da so sledile enajstmetrovke. Pri teh so bili uspešnejši Italijani, ki so zadeli tri od štirih strelov, medtem ko Urugvajci le dva od petih. Veliki junak je postal vratar torinskega Juventusa Buffon, ki je tekmecem zaustavil kar tri strele.