Sao Paulo, 12. 06. 2014 22.46 |

Brazilska nogometna reprezentanca je svetovno prvenstvo začela s pričakovano zmago (3:1). Po zaostanku z 1:0 - Marcelo je dosegel avtogol - je domače gledalce na noge dvignil zvezdnik Barcelone Neymar. Najprej je zadel iz igre, nato še z bele točke. Za končnih 3:1 je zabil Oscar.

Brazilska nogometna reprezentaca se uvodnega tekmeca na domačem svetovnem prvenstvu ni bala, a vsi v en glas so poudarjali, da je Hrvate potrebno spoštovati. "Hrvati imajo kakovostno zasedbo in lačni so dokazovanja na svetovni sceni,“ je z izbranimi besedami o naših južnih sosedih govoril branilec David Luiz, ki je bil v uvodnih trenutkih obračuna brez pravega dela. Je pa že v šesti minuti z nenevarnim poizkusom ogrel dlani Stipeta Pletikose. A prvi poizkus Selecaa je prebudil četo Nika Kovača. Luka Modrić je skupaj s soigralci v sedmi minuti nevarno zapretil. Samo štiri minute kasneje pa je obrambi gostiteljev pobegnil Ivica Olić, poslal predložek pred vrata Brazilcev, žoge se je dotaknil Nikica Jelavić in pri tem zadel Marcela, ki je zabil avtogol. Hrvati so tako nepričakovano povedli, dvoboj pa se je nadaljeval s popolno ofenzivo čete Luisa Felipeja Scolarija. V 22. minuti je imel po prodoru Neymarja lepo priložnost Oscar, a je Pletikosa njegov strel ubranil, v 29. minuti pa so bili na nogah številni gledalci v rumeno – zelenih majicah. Na noge jih je dvignil zvezdnik Barcelone Neymar, ki je uspel zabiti za izenačenje. Hrvati so se po prejetem golu trudili vrniti udarec, kar najhitreje vzpostaviti ravnotežje na terenu, a Brazilci so bili iz minute v minuto bolj razigrani. Na srečo Kovačevih izbrancev do izteka prvega dela dvoboja, niso več zabili.

Marcelo je v 11. minuti poslal žogo v lastno mrežo.
Marcelo je v 11. minuti poslal žogo v lastno mrežo. FOTO: Reuters

V nadaljevanju je tempo nekoliko padel, Kovačevi izbranci so bili enakovreden tekmec gostiteljem mundiala, ob redkih priložnostih pa so bili v zaključku akcij premalo odločni. Tudi brazilski napadi zaradi pritiska, ki ga je čutila Scolarijeva četa, niso bili povsem takšni, kot so jih pričakovali gledalci. A v ključnih trenutkih dvoboja so se bili dovolj zbrani. V 70. minuti je Fred padel v kazenskem prostoru tekmeca (sumljiv prekršek je zagrešil Dejan Lovren), japonski sodnik Juči Nišimura pa je nemudoma pokazal na belo točko. Številni so bili nad njegovo odločitvijo presenečeni, brazilski pristaši pa nadvse zadovoljni. Neymar si je za strel vzel nekaj več časa, Pletikosa je bil ob njegovem poizkusu blizu uspeha, a zvezdnik Barce se je še drugič na dvoboju veselil gola.

Hrvati se po zaostanku niso predajali, imeli so še nekaj lepih priložnosti za izenačenje, a v sodniškem dodatku je stvari na svoje mesto postavil Oscar, ujel Pletikoso na levi nogi in sanj o hrvaški senzaciji na uvodu v mundial, je bilo konec.