Santa Clara, Orlando, 07. 06. 2016 07.41 |

Ob odsotnosti prvega zvezdnika argentinske reprezentance Lionela Messija, ki še ni povsem zacelil poškodbe hrbta, je Argentina jubilejno izvedbo Cope America začela s pomembno zmago nad branilcem naslova Čilom in se mu tako maščevala za lanskoletni finalni poraz (2:1). Panama boljša od Bolivije (2:1).

Organizatorjem se je pripetil še en spodrsljaj v povezavi s himnami reprezentanc. Po tem, ko so Urugvajcem na nedeljski tekmi z Mehiko zaigrali napačno himno, je čilske nogometaše in navijače med zadnjimi verzi iz zvočnikov presenetila pesem pevca Pitbulla. Tudi Čile, čigar himno so v nedeljo zamenjali z urugvajsko, je kasneje tako kot Urugvaj izgubil, organizatorji pa so se morali tokrat opravičevati, ker so na stadionu Levi's pesem Pitbulla prehitro "spustili v eter".

Zadetka Angela di Marie in po poročilih iz Italije sodeč bodočega soigralca Samirja Handanovića pri Interju, vezista Everja Banege, sta bila dovolj za zmago Argentine nad Čilom na prvi tekmi skupine D v kalifornijski Santa Clari. Skorajda vzporedno je v neposredni bližini potekala tudi četrta tekma finala lige NHL, v katerem se merita ekipi San Jose Sharks in Pittsburgh Penguins. Jubilejno Copo Americo so eni glavnih favoritov za naslov, na katerega čakajo že več kot 20 let, začeli brez kapetana Lionela Messija, a proti lanskoletnim prvakom pritisnili od začetka in zasluženo povedli kmalu po začetku drugega polčasa. Di Maria, zvezdnik Paris Saint-Germaina, je načel čilsko mrežo, devet minut kasneje pa je član Seville Banega pritisnil piko na i bliskovitemu protinapadu za 2:0. Jose Fuenzalida je ob koncu tekme sicer znižal, a v sodnikovem podaljšku je bilo to premalo za Čile. Na prvi ponedeljkovi tekmi je Blas Perez tri minute pred koncem obračuna z Bolivijo zadel za zgodovinsko prvo zmago Paname na zgodovinski prvi Copi za to srednjeameriško predstavnico (2:1). Perez je v enajsti minuti poskrbel že za vodstvo, nato pa je v Orlandu devet minut po začetku drugega dela izenačil Juan Carlos Arce. Ko se je že zdelo, da si bosta nefavorizirani reprezentanci razdelili točke, pa je Perez v mrežo pospravil še drugi zadetek in Panama je lahko slavila.

Derbi Argentina in Čila je bil hkrati ponovitev finala iz 2015, ki ga je Čile dobil po izvajanju enajstmetrovk. Selektor Argentine Gerardo Martino je zaradi manjših zdravstvenih težav na klopi pustil Messija - prvič po letu 2007, da je zvezdnik tekmo Argentine spremljal s strani, vendar je imel dovolj razpoloženih igralcev za prepričljivo zmago. Argentinski mediji so navdušeni po uvodni predstavi reprezentance, ki ni bila južnoameriški prvak že od leta 1993. Poudarjajo popolno prevlado na terenu ter izvrstne posameznike, ki so zlahka nadomestili odsotnost Messija. Poleg strelcev obeh zadetkov spoštljivo pišejo tudi o Di Marii, ki je tekmecu povzročal velika težave. "Ta zmaga nam bo okrepila samozavest in delovanje moštva. Po dolgom času smo imeli tekmo s Čilom povsem pod nadzorom," je dejal Martino in dodal, da bo Messi najverjetneje zaigral že na naslednji tekmi proti Panami. Di Maria je po svojem zadetku na začetku drugega polčasa med slavjem stekel po belo majico, na kateri je imel izpisano sporočilo za nedavno preminulo babico. "Pogrešal te bom," so bile besede, ki jih je izpisane poljubljal ob pogledih v nebo.

Panama je v drugi tekmi v skupini nekoliko presenetljivo premagala Bolivijo in glede na to, da prvič nastopa na pokalu Amerike zabeležila zgodovinsko zmago. Junak je postal 35-letni Blas Perez, ki je zmagoviti zadetek dosegel v 87. minuti. "Uživamo. Smo prvič na takem tekmovanju in se že veselimo naslednjih tekem proti Argentini in Čilu," je dejal igralec, ki je v dolgoletni karieri igral za šestnajst klubov v osmih državah, a nikoli v Evropi.