VIDEO in FOTO: Američani v Stožicah premagali Slovenijo

Ljubljana, 15. 11. 2011 19.25 |

Slovenska nogometna reprezentanca je na prijateljski tekmi v Stožicah, prvi pod vodstvom selektorja Stojanovića, izgubila proti reprezentanci ZDA s 3:2. Jenkiji so do lepe prednosti prišli že v prvem polčasu. Oba gola za Slovenijo je dosegel Matavž.

Slovenski tekmec pod vodstvom novega reprezentančnega selektorja Slaviše Stojanovića je bila reprezentanca ZDA, ki jo vodi Nemec Jürgen Klinsmann. Tekma se je končala z zmago gostov, ki so na stadionu v Stožicah slavili s 3:2.

Slovenija - ZDA - 7
Slovenija - ZDA - 7 FOTO: Damjan Žibert

Stojanović za samo igro ni napovedal veliko sprememb, je pa prva enajsterica nekoliko drugačna, kot smo je bili navajeni v preteklem obdobju. V zadnji zvezni vrsti je začel Darijan Matić, Josip Iličič pa je dobil prednost pred Valterjem Birso. Namesto poškodovanega Novakoviča je ob Matavžu igral Zlatan Ljubijankić. V 9. minuti so gostje povedli z 1:0. Po napaki Matiča, ki mu je žoga ušla, je do nje prišel Buddle in z natančnim strelom v spodnji kot premagal novega reprezentančnega kapetana Samirja Handanovića. Slovenci so izenačili v 26. minuti, ko je Ljubijankić lepo podal Timu Matavžu, ta pa je z lepim strelom v zgornji kot premagal vratarja Howarda. Slovenci so prevzeli pobudo, nato pa so v zaključku prvega polčasa prišle slovenske "črne" minute in Američani so si zagotovili prepričljivo vodstvo. V dveh minutah sta kar dve žogi končali za Handanovićevim hrbtom. Najprej je Dempsey v 41. minuti po strelu iz kota z glavo zadel za 2:1, v 43. minuti pa je Brečko naredil prekršek v kazenskem prostoru in Altidore je uspešno izvedel enajstmetrovko. Takšen je bil tudi rezultat prvega polčasa.

Slovenija - ZDA - 4
Slovenija - ZDA - 4 FOTO: Damjan Žibert

V drugem polčasu je Stojanović opravil dve menjavi, na zelenico je namesto Iličića poslal Birso, namesto Matiča pa Krhina. Slovenija je prevzela pobudo in nanizala nekaj priložnosti, v 60. minuti pa je vratarja Howarda kar dvakrat rešila vratnica. Pritisk je obrodil sadove, saj je na 2:3 s svojim drugim zadetkom znižal Matavž, na tej tekmi najboljši igralec slovenske reprezentance. Ob zaključku tekme je Stojanović opravil še dve menjavi: Matavža je zamenjal Dedić, Pečnik Ljubijankiča, v zadnjih treh minutah pa je v igro vstopil še Lazarević, ki je zamenjal Bačinovića. Do spremembe izida kljub pritisku Slovencev ni prišlo in tekma se je končala z zmago Američanov.

ZDA je na lestvici Mednarodne nogometne zveze FIFA sedem mest za slovensko vrsto, ki je 27., Slovenija in ZDA sta se doslej pomerili enkrat, in sicer na lanskem SP v Južnoafriški republiki. Takrat se je tekma končala z 2:2. Za Slovenijo sta zadela Valter Birsa in Zlatan Ljubijankić, za ZDA pa Michael Bradley in Landon Donovan.

Slovenija - ZDA 2:3 (1:3)
0:1 Buddle (9.), 1:1 Matavž (26.), 1:2 Dempsey (41.), 1:3 Altidore (43., 11m), 2:3 Matavž (61.)