Ljubljana, 26. 03. 2012 11.47 |

APOEL je poskrbel za največje presenečenje letošnje sezone Lige prvakov. Ciprčani so svojo pot začeli že 13. julija, ko so nastopili v drugem krogu predtekmovanja in se uspeli prebiti vse do četrtfinala tekmovanja, kjer jih za nagrado čaka devetkratni evropski klubski prvak Real Madrid.

Nogometaši APOEL-a iz Nikozije so svojo pot na evropskih zelenicah v drugem predkrogu Lige prvakov začeli že julija. Ciprski prvak je brez težav preskočil drugi in tretji krog predtekmovanja in se tako uvrstil v 'playoff' za skupinski del. Prvo tekmo so v gosteh na Poljskem proti Wisli Krakow izgubili z 1:0, na povratnem obračunu pa so za napredovanje domači navijači trepetali vse do zadnjih minut. V 87. minuti je za napredovanje in končnih 3:1 zadel Brazilec Ailton in veselje ciprskih navijačev se je lahko začelo. V Nyonu so nato dočakali tekmece v skupinskem delu tekmovanja, in sicer so jim nasproti stali Porto, Zenit in Šahtar Donjeck. Nogometni strokovnjaki so APOEL-u prepisali malo možnosti za napredovanje in mu namenili zadnje mesto v skupini G, ciprski prvaki pa so pod vodstvom srbskega trenerja Ivana Jovanovića že na prvi tekmi skupinskega dela z 2:1 presenetili ruski Zenit, nato na dveh gostovanjih z disciplinirano in taktično igro tako v Ukrajini kot na Portugalskem ostali neporaženi in v svoji skupini zasedli vrh lestvice. Novembra je na razprodanem stadionu Nikozija padel še Porto in na Cipru je vse bolj dišalo, da bodo prezimili v elitni druščini. V mrzli Rusiji so zabeležili še tretji remi in si krog pred koncem skupinskega dela tekmovanja zagotovili napredovanje v osmino finala Lige prvakov.

Trener Ivan Jovanović se je z APOEL-om vpisal v zgodovino ciprskega nogometa.
Trener Ivan Jovanović se je z APOEL-om vpisal v zgodovino ciprskega nogometa. FOTO: Reuters

Edini poraz so doživeli na domačih tleh proti Šahtarju, ki jih je v zadnji tekmi skupinskega dela premagali z 2:0, a so kljub porazu nogometaši APOEL-a zasedli prvo mesto v skupini G, saj sta z remijem za to poskrbela Porto in Zenit. Vodstvo kluba se je znova udeležilo žreba v Nyonu, ki jim je namenil francoski Lyon, tudi tokrat pa nihče ni verjel, da lahko Ciprčani napredujejo, a po minimalnem porazu na prvem dvoboju v Lyonu (1:0) je bilo vse mogoče. Povratni dvoboj je bil za APOEL pravi izziv, ki so ga odlično začeli. V deveti minuti je francosko prednost izničil Gustavo Manduca. Rezultat se do konca 90. minute ni spremenil in sledila sta podaljška. Tudi po dodatnih 30 minutah igre sta mreži ostali nedotaknjeni, tako da je o potniku v četrtfinale odločala loterija kazenskih strelov. Ta je pripadla gostiteljem. "To je najpomembnejša noč v zgodovini APOEL-a. Zares velik uspeh za klub, navijače in ciprski nogomet. Nismo si upali verjeti v četrtfinale, s tako samozavestnimi igralci pa nam je uspelo. Ko je stadion nabito poln z navijači, potem je to mogoče. To je zares nekaj neverjetnega," je po tekmi od veselja povedal Jovanović.

Zgodovinski uspeh APOEL-a, ki je prvi ciprski klub, ki bo zaigral v četrtfinalu in obenem še prvi evropski klub, ki se mu je uspelo iz predtekmovanja uvrstiti v izločilne boje. Evropska sezona pri ciprskih prvakih traja že osem mesecev. Za vse letošnje dosežke pa so bili nagrajeni v Nyonu, saj so na žrebu za naslednjega tekmeca dobili devetkratnega evropskega klubskega prvaka Real Madrid.