Bordeaux, 17. 03. 2010 14.22 |

M.J. /M.F. /B.C.
33

Nogometaši francoskega Bordeauxa so se z zmago z 2:1 proti grškemu Olympiacosu uvrstili v nadaljevanje Lige prvakov. Po Lyonu, ki je izločil Real, je to že drugo francosko moštvo v četrtfinalu elitnega tekmovanja. Žreb četrtfinalnih in polfinalnih parov bo v petek ob 12. uri v Nyonu.

Francoski prvak je bil pred povratno tekmo osmine finala pred zgodovinsko nalogo. Četrtfinale Lige prvakov Žirondinci še niso okusili, odkar se igra po novem sistemu, zato je bil vložek pred odločilnimi 90 minutami velik. Velika prednost po prvih 90 minutah dvoboja z grškim prvakom Olympiacosom, ko je Bordeaux v Pireju slavil z 1:0, je Francozom dajala velike možnosti, da pred svojimi gledalci potrdijo mesto med osem najboljših ekip stare celine. Po drugi strani pa Grki niso imeli kaj izgubiti in takšni tekmeci so običajno najnevarnejši. Gostitelji so sicer od prve minute nasprotniku dali vedeti, kdo je gospodar na njihovem stadionu in že uvodoma sta poskusila Fernando in Wendel. Nalet Bordeauxa ni pojenjal in že v 5. minuti so francoski prvaki prišli do vodstva. Ob prekinitvi, po prekršku nad Wendelom, je bil pri žogi njihov najboljši posameznik Yoann Gourcuff, ki je z zvitim strelom presenetil vse, tudi slabo postavljenega vratarja Antonisa Nikopolidisa, in poskrbel, da na stadionu Chaban Delmas ne bodo videli podaljškov, Bordeaux pa je naredil še en korak proti četrtfinalu. Francozi si boljšega začetka skorajda ne bi mogli želeti, za Grke pa je prejeti zadetek pomenil boleče spoznanje, da morajo za četrtfinale Bordeauxu zabiti dva gola, prejeti pa nobenega. Hitri zadetek ni uspaval domačih nogometašev, ki so še naprej diktirali tempo igre in bili ves čas boljši tekmec na travniku.

Yoann Gourcuff je bil še enkrat več med najboljšimi posamezniki Bordeauxa.
Yoann Gourcuff je bil še enkrat več med najboljšimi posamezniki Bordeauxa. FOTO: Reuters

Grški nogometaši so ob nemoči na igrišču postajali vse bolj nervozni, kar je šlo na mlin gostiteljem, ki so kontrolirali potek dogodkov na travniku in bili ob tem ves čas nevarni v napadu. Olympiakos se je predramil v 26. in 31. minuti, ko je bil obakrat v obetavni akciji Anglež Matt Derbyshire, toda domača obramba je bila vselej dovolj odločna in se je izognila večji nevarnosti pred vrati Cedrica Carrassa. Tik pred koncem polčasa je bil ob prekinitvi na približno isti oddaljenosti kot pri prvem zadetku Gourcuff, toda njegov fantastični poskus je na žalost domačih navijačev le stresel okvir grških vrat in Francozi so odšli na odmor s prednostjo zadetka. V drugi polčas so grški prvaki krenili veliko bolj podjetno in v začetnih minutah tudi napadalno, toda nekaj obetavnih akcij se je končalo brez nevarnega strela na domača vrata. Pol ure pred koncem pa so si gostje delo še bolj otežili, saj je za nevaren štart nad Jaroslavom Plašilom "krvoločni" Derbyshire prejel rdeči karton in je moral predčasno pod prho. To je očitno uspavalo domače nogometaše in Olympiacos je v 65. minuti presenetljivo prišel do izenačenja, ko je lepo zadel rezervist Kostats Mitroglou in poskrbel za zanimiv finiš tekme. Od 68. minute naprej sta bili ekipi številčno izenačeni, saj je drugi rumeni in s tem rdeči karton prejel Aloua Diarra. Grški nogometaši so po izenačenju boljše moštvo na igrišču, Francoze je gol presekal in varovanci trenerja Laurenta Blanca so kazali prve znake panike. Gostje iz Pireja so imeli nekaj obetavnih akcij, preko katerih bi lahko prišli do priložnosti za zadetek, ki bi jih popeljal v četrtfinale, toda domača obramba je bila dovolj koncentrirana. In potem 88. minuta ter končna odločitev o potniku med osem najboljših ekip stare celine. Po levi strani je odlično prodrl Benoit Tremoulinas in podal uporabno žogo v gostujočih pet metrov. Nikopolidis je bil še enkrat več premalo odločen, žoga ga je preletela, kjer je bil najvišji Marouane Chamakh in z golom zapečatil usodo Pirejcev, domače gledalce pa popeljal v delirij. Velja omeniti, da je v sodnikovem podaljšku rdeč karton dobil tudi branilec Olympiacosa Olof Mellberg.

Bordeaux – Olympiacos 2:1 (0:1)