VIDEO in FOTO: 'Palček' ostaja med nogometno elito: ciprski APOEL v četrtfinalu LP!

Nikozija, 07. 03. 2012 19.47 |

M.J./M.F./B.C.
46

Na povratni tekmi osmine finala najelitnejšega nogometnega tekmovanja sta se v Nikoziji pomerila domači APOEL in francoski Olympique iz Lyona. Dvoboj se je po 90 minutah končal z istim rezultatom kot v Lyonu, zato je sledil podaljšek, kasneje pa še izvajanje enajstmetrovk, po katerih so se med osem najboljših ekip uvrstili Ciprčani.

Nogometaši ciprskega APOELA so s prebojem v osmino finala Lige prvakov spisali novo poglavje klubske zgodovine, po minimalnem porazu na prvem dvoboju med 16 najboljšimi moštvi med evropsko elito pa so Ivan Jovanović in izbranci verjeli, da še niso rekli zadnje besede. Edina težava pred povratnim dvobojem – Lyon je prvi obračun dobil z 1:0 – so bile poškodbe nekaterih nosilcev igre. Marcelo Oliveira in Aldo Adorno nista bila dovolj pripravljena, Helio Pinto pa je zaradi kazni tudi izgubljen za tekmo leta. Lyon je na drugi strani ostal brez Yoanna Gourcuffa (zadnja stegenska mišica), prav tako za dvoboj ni bil dovolj pripravljen Hrvat Dejan Lovren. "Tekma je prišla v najbolj primernem trenutku za nas. To je sicer povsem drugačno tekmovanje od Ligue 1, ampak verjamem, da bomo naredili to, kar je treba, da se prebijemo naprej. Lyon prvič gostuje na Cipru in želimo ga zapustiti z vstopnico v četrtfinale tekmovanja,“ je pred tekmo povedal Kim Källström. Velika prednost gostiteljev povratnega dvoboja v odnosu na uvodni obračun pa je v gorečih privržencih ciprskih prvakov. "To so najboljši navijači, pred katerimi sem kdaj koli zaigral. Nič se ne more primerjati z njimi. Na njihovih krilih lahko preskočimo še tako visoko oviro," pa je pred dvobojem razmišljal napadalec Ailton.

Gostitelji so prišli do zadetka že v zgodnji fazi tekme in si s tem močno olajšali delo pred nadaljevanjem. FOTO: Reuters

Gostitelji so dokaj pričakovano začeli podjetneje in francoskega gosta stisnili na njegovo polovico. Glasni navijači na stadionu GSP, so pričarali naelektreno vzdušje, ki je bržkone vplivalo tudi na dokaj zmedeno igro Francozov na začetku tekme, ki je bila kaznovana s hitro prejetim zadetkom. Pisala se je deveta minuta, ko je hitro akcijo začel Constantinos Charalambides, ki je poslal ostro žogo na drugo vratnico, kjer je vse odlično spremljal Gustavo Manduca in žogo pospravil v mrežo ter domače navijače popeljal v – delirij. Po začetnem naletu Ciprčanov je sledilo obdobje brez prometa pred obema vratarjema, vse bolj pa so do sape prihajali francoski podprvaki, ki so pogosteje prihajali na domačo polovico in bili nekajkrat v obetavnih akcijah za zadetek. Lyon je v drugem delu prvega polčasa popolnoma prevzel terensko iniciativo, gostitelji pa so bili kljub temu vsakič, ko so prišli bližje gostujočim vratom, vselej nevarni. Po manj živahnem zaključku prvega polčasa so v drugi del bolje vstopili Francozi, toda uvodne ofenzive niso kronali z zadetkom, potem pa so na plin vnovič stopili Ciprčani in nanizali nekaj obetavnih akcij. Bolj ko se je tekma bližala koncu, bolj sta bila tekmeca previdna, ki sta se zavedala, da bi prejeti gol v končnici bržkone razrešil vprašanje potnika v četrtfinale in tako sta se vedno bolj spogledovala z (neizogibnim) podaljškom. Tudi tam nista preveč tvegala in odločitev o četrtfinalistu je morala pasti po streljanju enajstmetrovk. Tam je blestel domači vratar Dionisios Chiotis, ki je ubranil dva poskusa Francozov in Ciprčani so se senzacionalno uvrstili v četrtfinale Lige prvakov.

APOEL – Olympique Lyon 4:3 (1:0, 1:0, 1:0); po izvajanju enajstmetrovk