VIDEO in FOTO: Rezervista Basla zrežirala zmago proti Bayernu

Ljubljana, 22. 02. 2012 06.30 |

M.J./M.F./B.C.
247

Prvi del dvoboja osmine finala Lige prvakov med švicarskim in nemškim prvakom se je razpletel v dramatičnem finišu, ko je rezervist Basla Valentin Stocker zabil odločilni gol in Bayern spravil v kočljiv položaj pred povratno tekmo v Münchnu.

Nogometaši münchenskega Bayerna nadaljujejo evropski del letošnje sezone, potem ko so bili v skupinskem delu tekmovanja izjemni, opravili s skupino smrti brez posebnih težav, drugi del tekmovalne sezone ni najboljši. Igra v prvenstvu jim po poškodbi Bastiana Schweinsteigerja ne steče, trener Bavarcev Jupp Heynckes pa brez njega iz kroga v krog nazaduje na prvenstveni tabeli. Slabo voljo navijačev želi "pozdraviti" z ugodnim izidom na gostovanju pri presenečenju skupinskega dela sezone Baslu. "Kakovost Schweinsteigerja je primerljiva s tisto Andresa Inieste, Xavija in Sergia Busquetsa, zato je njegova odsotnost zelo boleča za nas. Basel ni zaman v drugem delu tekmovanja. Proti nam bodo dodatno motivirani. Gre za moštvo, ki je sestavljeno iz izkušenih in mladih igralcev. Igrati moramo kot v skupinskem delu tekmovanja in napredovanje je zagotovljeno," je pred dvobojem povedal 66-letni strateg Bavarcev Heynckes, ki se zaveda, da na St. Jacob Parku ne bo lahko. Posebej motiviran pred dvobojem v Švici je bil zvezdnik Basla, ki se po koncu sezone seli prav k Bayernu, Xherdan Shaqiri. Pred uvodnim dvobojem osmine finala Lige prvakov proti prihodnjim delodajalcem pa se je nekoliko pošalil: "Vprašal sem g. Heynckesa, ali bo jezen, če jim zabijem v osmini finala tekmovanja. On se je ob tem le nasmehnil in dejal: hvala za prijeten klepet. Bayern je vsekakor favorit, v Basel pa so prišli po zmago. Igrali bodo povsem drugače kot proti Freiburgu. Bayern je in ostaja najboljši nemški klub." Večkratni nemški prvak je dvoboj proti švicarskemu začel odločno in napadalno usmerjeno ter v prvih minutah nasprotnika prisilil na branjenje.

Franck Ribery je imel v prvih 15 minutah kar dve izjemni priložnosti.
Franck Ribery je imel v prvih 15 minutah kar dve izjemni priložnosti. FOTO: Reuters

Ob takšni otvoritvi srečanja je Bayern že takoj prišel do izjemne priložnosti, ko se je že v 3. minuti pred domačim vratarjem Yannom Sommerjem povsem sam znašel Francoz Franck Ribery, ki si je z lepim preigravanjem odlično pripravil neoviran strel, toda njegov poskus s kakšnih petih metrov je bil preveč medel, bolje rečeno, domači čuvaj mreže je bil dobro postavljen in Nemci so si pod nos obrisali morebitno hitro vodstvo. Po uvodnem naletu so do sape prišli tudi gostitelji, toda obetavni napadi se niso zaključili s strelom na nemška vrata. Švicarski napadi so bili "kratkega trajanja", saj je sledilo obdobje nove prevlade Bayerna in spet je bil v glavni vlogi razpoloženi Ribery in tudi tokrat je bil dovolj priseben Sommer ter še enkrat več ukrotil nevaren poskus gostov. V 15. minuti pa dve veliki priložnosti za gostitelje. Obakrat je bil na višini naloge nemški vratar Manuel Neuner, enkrat mu je, ob poskusu Aleksandra Dragovića, na pomoč priskočila tudi vratnica. Neverjetnih prvih 20 minut nikogar na stadionu St. Jakob Park ni pustilo ravnodušnega. Priložnosti si namreč sledijo ena za drugo in spet so bili izjemno blizu zadetka gostitelji in še enkrat več je Nemce rešil okvir vrat, tokrat po poskusu izkušenega Alexandra Freia. Izjemno dinamičnih prvih 45 minut je kar klicalo po enako pestrem nadaljevanju, ki pa je (pričakovano) ponudil precej manj dramatičnosti, toda kljub temu je bilo nekajkrat veselo pred obema vratarjema. Še najbližje zadetku je bil nemški napadalec Mario Gomez, ki petnajst minut pred koncem tekme sam stekel pred domačega vratarja Sommerja, toda njegov zaključni strel je bil preslabo odmerjen in domača obramba se je rešila najhujšega. V obdobju zatišja, ko je že kazalo, da sta se tekmeca sprijaznila z remijem pa je udaril tandem rezervistov Basla. Kamerunec Jacques Zoua je odlično kontroliral žogo na robu gostujočega kazenskega prostora, kjer je nemška obramba ujeta na spanju in odlično podaljšal do Valentina Stockerja, ta pa je s strelom med nogama premagal Neuerja in domače navijače spravil v delirij, svoji ekipi pa zagotovil zelo aktiven rezultat pred povratno tekmo na Allianz Areni.

Basel - Bayern 1:0 (0:0)