VIDEO in FOTO: Chelsea je imel na Camp Nouu še kakšno življenje več ...

Barcelona, 24. 04. 2012 06.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
M.J./B.C./M.F.
2483

Nogometaši Chelseaja so prvi finalisti nogometne Lige prvakov. Londončani so se na povratni tekmi v gosteh z branilci naslova razšli z rezultatom 2:2 (2:1) in se s skupnim izidom 3:2 uvrstili v finale, ki bo 19. maja v Münchnu. Barca je imela (skoraj) celo tekmo igralca več, številne priložnosti in je vodila z 2:0, toda vse skupaj ni bilo dovolj.

Barcelona na zadnjih tekmah ni v najboljši formi, saj je po letu 2009 prvič izgubila dve tekmi zapored. Šepal je tudi izkoristek priložnosti v napadu, kar ni bil obetaven podatek pred povratno tekmo na Camp Nouu. Obramba Londončanov je na prvi tekmi (tudi z nekoliko sreče) zadržala vse nalete, tudi tokrat pa je bilo moč pričakovati, da bodo aktualni angleški podprvaki zagotovo ubrali bolj obrambno taktiko. Četi trenerja Pepa Guardiole se je ob porazih proti Chelseaju in madridskemu Realu poznala neučinkovitost prvega moža Barce Lionela Messija, ki na omenjenih dvobojih ni uspel doseči gola. Še več, proti Realu ni niti streljal na gol, na zadnjih sedmih tekmah ni dosegel gola. V sezoni 2011–2012 je Barca na 21 tekmah, ko Messi ni zabil gola, slavila zgolj osemkrat, štirikrat izgubila in zabeležila devet remijev. Kljub temu je branilec aktualnih španskih in evropskih prvakov Gerard Pique pred povratno tekmo zatrjeval, da ni vse odvisno od argentinskega nogometnega čarovnika. "Messi na veliko pomaga, a mi smo moštvo in imamo tudi druge igralce, ki lahko zadenejo in odločijo tekmo. Menim, da nismo odvisni zgolj od Messija," je pred pomembnim obračunom povedal branilec španske reprezentance, ki bi utegnil imeti veliko dela s strelcem edinega gola na prvi tekmi Didierjem Drogbajem: "Z njim sem imel že velikokrat opravka. Je eden izmed najboljših nogometašev, kar sem jih kdaj koli videl. Je zelo vsestranski in že mnogo let igra na najvišjem nivoju. Mislim, da me čaka zelo težak dvoboj." Enakega mnenja je bil Italijan na klopi Londončanov Roberto Di Matteo, ki pa verjame, da so si njegovi varovanci v katalonski prestolnici sposobni zagotoviti napredovanje. "V našem moštvu imamo dovolj kakovostnih igralcev. Mislim, da bomo v gosteh tako kot na nekaterih prejšnjih tekmah potrebovali nekoliko sreče. A nedvomno imamo dovolj kakovosti, moštvo Chelseaja je zelo dobro. Poskušali bomo zabiti gol. Če bi nam to uspelo, bi imeli lepe možnosti. Mislim, da je težko igrati na remi brez golov. Barcelona si ustvari možnosti proti vsakemu moštvo, zato bomo nedvomno poskušali zabiti gol," je dejal Di Matteo.

Brazilec Ramires je načel Barco z zadetkom v finišu prvega polčasa in svojim soigralcem vlil novih moči pred nadaljevanjem.. FOTO: Reuters

Tekmeca sta na prepolnem Camp Nouu začela kar podjetno, predvsem Chelsea se ni od prve minute zaprl v svoj kazenski prostor in (vsaj uvodoma) ni postavil avtobusa pred svojim vratarjem Petrom Čechom. Barca, ki je tekmo presenetljivo začela brez Brazilca Danija Alvesa, je sicer takoj prevzela terensko pobudo in že v 3. minuti je do prve velike priložnosti prišel zvezdnik ekipe Lionel Messi, ki pa je po hitrem prodoru "moral" streljati s svojo slabšo, desno nogo in bil tudi zato manj natančen. Že v 11. minuti je gostujoča klop opravila (prisilno) menjavo, iz igre je zaradi poškodbe mišice moral Gary Cahill, v ogenj pa je Di Matteo poslal Joseja Bosingwo. Messi je imel v 21. minuti novo veliko priložnost. Po bliskoviti akciji in dvojni podaji z Alexisom Sanchezom se je znašel iz oči v oči pred vratarjem Čechom in Čeh je bil tudi tokrat veliki zmagovalec dvoboja. Njegova obramba je bila naravnost bravurozna. Tudi Katalonci so v zgodnji fazi tekme opravili prisilno menjavo, ko je z igrišča zaradi poškodbe odšel Gerard Pique, v igro pa je vstopil Alves. Barca je svojo premoč vendarle kronala še pred koncem polčasa. Domiselno akcijo je začel razpoloženi Isaac Cuenca, ki je po prodoru po levi strani iskal soigralce v gostujočem kazenskem prostoru in našel pravega naslovnika v Sergiu Busquetsu, ki je žogo le še pospravil v prazno mrežo. Nov šok v vrstah Chelseaja se je zgodil v finišu prvega polčasa, ko se je kapetan John Terry brez žoge dotaknil (udaril?) Sancheza in si prislužil (prestrogo?) predčasno pot v slačilnico. Zaključek prvega polčasa je bil naravnost dramatičen. Najprej je lepo akcijo Messija spremljal Andres Iniesta, ki je žogo le še pospravil v prazni del mreže in Barci priigral prepričljivo vodstvo. Morda sta prav lepa prednost in igralec več na terenu malce uspavala gostitelje, ki jim je v sodnikovem podaljšku padla koncentracija in Londončani so po lepi podaji Franka Lamparda in lepem zadetku Ramiresa, ta je Victorja Valdesa premagal z lobom, prišli do dragocenega gola. Chelsea je bil namreč po 45 minutah v finalu Lige prvakov. Nadaljevanje se je začelo tako, kot se je končal prvi polčas – izjemno napeto in dramatično. Po posredovanju Drogbaja je v kazenskem prostoru padel Cesc Fabregas in glavni sodnik je dosodil najstrožjo kazen. K žogi je pristopil Leo Messi, ki je iskal sploh svoj prvi gol na tekmah s Chelseajem. Tudi tokrat je ostala mreža Londončanov zanj uročena, saj je Argentinec zgolj stresel okvir vrat. Katalonci so še naprej pritiskali proti angleškim vratom, imeli do konca tekme številne priložnosti, a jim zadetka ni uspelo zabiti. Zelo blizu njega je bil v 83. minuti znova (nesrečni) Messi, ki pa je (vnovič) zatresel vratnico. Zato pa so zadnji žebelj v krsto Barce zabili Londončani v 90. minuti, ko je Fernando Torres po hitrem protinapadu, ko je sam stekel proti Valdesu in ga zanesljivo premagal, postavil končni izid povratne tekme in potrdil napredovanje Chelseaja (ta bo samo zaradi kartonov v finalu igral močno oslabljen) v tekmo sezone, ki bo 19. maja v bavarski prestolnici.

Barcelona - Chelsea 2:2 (2:1)  *(0:1)
Stadion Camp Nou, gledalcev 94.000, sodniki: Cakir, Duran, Ongun, Aydinus, Göcek in Yildirim (vsi Turčija).
Strelci: 1:0 Busquets (35.), 2:0 Iniesta (44.), 2:1 Ramires (45.), 2:2 Torres (90.).
Barcelona: Victor Valdes, Pique (od 26. Dani Alves), Puyol, Fabregas (od 74. Keita), Xavi Hernandez, Iniesta, Mascherano, Busquets, Alexis Sanchez, Messi, Cuenca (od 68. Tello). Trener: Pep Guardiola
Chelsea: Čech, Ivanović, Cole, Cahill (od 12. Bosingwa), Terry, Ramires, Lampard, Mikel, Raul Meireles, Mata (od 58. Kalou), Drogba (od 80. Torres). Trener: Robert di Matteo
Rumeni kartoni: Iniesta, Messi; Mikel, Ramires, Ivanović, Čech, Lampard, Meireles.
Rdeč karton: Terry (37.).