Zmaji v tretje gladko odpravili Maribor, uspešna tudi Krka

Ljubljana, 04. 05. 2013 21.10 |

Union Olimpija je v prvem polfinalnem dvoboju končnice letošnjega slovenskega prvenstva v košarki v ljubljanski Hali Tivoli visoko premagala Maribor Messer s 74:56. Visoko zmago je vknjižila tudi Krka, ki je s 86:66 premagala Zlatorog.

Union Olimpija se je Mariboru pričakovano oddolžila.
Union Olimpija se je Mariboru pričakovano oddolžila. FOTO: Damjan Žibert
Letošnji polfinale DP so odprli Ljubljančani in Mariborčani, slednji pa so v ligi za prvaka košarkarje iz prestolnice dvakrat presenetili. Boljši so bili tako v Ljubljani kot v Mariboru. Kljub temu je bila Olimpija velik favorit tega polfinalnega para tudi po besedah Igorje Kuzme, trenerja Maribor Messerja, čeprav so Mariborčani jasno povedali, da bodo skušali Olimpijo znova presenetiti.

Prvič je koš na tekmi za mariborsko zasedbo zadel Igor Marič, vendar so v nadaljevanju vodili Ljubljančani, ki pa jim ni uspelo, da bi prišli do občutnejše prednosti. Tako je Marič s svojim drugim uspešnim metom znižal na 13:15, Olimpija pa je nato prvo četrtino dobila z 21:16.

Povsem drugače pa se je odvijala druga četrtina. Klemen Prepelič je svoje prve točke dosegel v 14. minuti, z njegovo trojko pa je Olimpija povedla že s 30:18. Dotlej so gostitelji zadeli kar 13 od 20 metov iz igre, tudi do polčasa pa je bil odstotek izkoristka metov več kot 50 odstotkov (59 odstotkov, 13:22). Mariborčani so bili v tem pogledu veliko slabši, saj so v koš pretvorili le osem od 23 poskusov.

Tudi v tretjem delu gostom met ni stekel. Ko je Alen Omić v 24. minuti zadel svoj drugi met na tekmi, so gostitelji povedli že z več kot 20 točkami razlike (46:25), zadnja četrtina pa se je začela z izidom 58:30. V tretjem delu so Mariborčani zadeli le še en met iz igre (9:31), vseh ostalih pet točk pa iz prostih metov. Olimpija zato v nadaljevanju ni imela več veliko dela, da je prišla do gladke zmage. Najboljši strelec je bil v vrstah poražene ekipe Jure Pelko (17), Jaka Blažič pa mu je sledil s 13 točkami in je bil najučinkovitejši igralec zmagovalcev.

Krka z dvajsetimi točkami razlike ugnala Zlatorog

Matjaž Smodiš
Matjaž Smodiš FOTO: Damjan Žibert

Novomeščani so polfinalne tekmece v ligi za prvaka premagali dvakrat. V dvoboju z Laščani so vlogo velikega favorita upravičili. Začeli so odločno in po petih zaporednih točkah Smiljana Pavića so v peti minuti vodili že z 11:0, potem pa je trojko zadel še Jakov Vladović (14:0). Šele nato je prvi točki za goste zadel Samo Udrih. Tedaj je kazalo, da se je tekma praktično že končala, vendar se Laščani s tem niso strinjali.

Jaka Brodnik je s tremi zaporednimi točkami v šesti minuti znižal na 19:26, s svojo enajsto točko v 17. minuti na 27:23, ob koncu druge četrtine pa je vrnil trojko Vladoviću in s tremi točkami poskrbel za novo znižanje razlike na sedem točk (30:37). Po prvih točkah v drugem polčasu, ki jih je za Zlatorog dosegel Udrih, je bilo vnovič sedem točk zaostanka za goste (32:39). Domen Lorbek in Jaka Klobučar sta skupaj zadel šest točk pri delnem izidu Krke 9:0 (48:32), s katerim se je Krka vnovič resneje ločila od tekmecev.

Po košu Lorbka je proti koncu tretje četrtine prednost narasla na 20 točk (61:41), gostitelji pa so nato do konca le še mirno obdržali visoko vodstvo za gladko zmago. Brodnik je bil s 24 točkami in zelo dobrim metom (4:5 za dve in za tri točke ter 4:6 iz prostih metov) sicer prvi strelec tekme, vendar pa so gostitelji izkoristili veliko bolj raznovrstno in kvalitetno zasedbo svoje ekipe, v kateri so se vsi vpisali med strelce, peterica pa je dosegla dvomestno število točk, največ, 13, Matjaž Smodiš.