ZDA visoko odpravile Francijo za sedmo zlato na OI

London, 12. 08. 2012 00.28 |

Košarkarice ZDA so v velikem finalu olimpijskih iger v Londonu prepričljivo premagale Francozinje s 86:50 in osvojile sedmo zlato odličje na OI, peto zaporedno. Pred tem je na tekmi za bron Avstralija premagala Rusijo s 83:74.

Diana Taurasi
Diana Taurasi FOTO: Reuters

Košarkarice ZDA, šestkratne olimpijske prvakinje iz Los Angelesa leta 1984, Seula leta 1988, Atlante leta 1996, Sydneyja leta 2000, Aten leta 2004 in Pekinga leta 2008, so bile favoritinje pred dvobojem za zlato. Čeprav so bile Francozinje na olimpijskem turnirju še neporažene in so v polfinalu izločile tudi evropske prvakinje iz Rusije, pa so bile doslej na OI najvišje na petem mestu leta 2000 v Sydneyju, zato je londonsko srebro največji uspeh te reprezentance. Američanke so zagospodarile pod obema obročema že sredi druge četrtine. Po petih točkah zaostanka po prvem delu je Francija za sedem točk zaostajala še po treh minutah in 43 sekundah druge četrtine, ko je na sceno stopila Candace Parker in uspešno vodila tri zaporedne napade za sedem točk, sama je zadela štiri, in na semaforju je bilo skoraj v trenutku izpisano 37:23. Po izidu 45:23 sredi tretje četrtine je razlika narasla na 30 točk (62:32), saj Francozinje pet minut in pol niso zadele niti točke. Tekma je bila s tem odločena. Pri Francozinjah sta Sandrine Gruda in Edwige Lawson Wade dosegli po 12 točk, Parkerjeva pa je bila z 21 točkami in 11 skoki daleč najučinkovitejša igralka srečanja. Dvomestno število točk je pri zmagovalkah dosegla le še Sue Bird (11).