FOTO in VIDEO: Vroči kapetan Dragić z osebnim rekordom pomagal Sloveniji do uvodne zmage nad Poljaki

Helsinki, 31. 08. 2017 11.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
M.J./S.M./T.V./J.K.
101

Slovenska košarkarska reprezentanca je na prvi tekmi evropskega prvenstva v Helsinkih na Finskem premagala Poljake (90:81). Prvi strelec obračuna je bil kapetan Goran Dragić, ki je s 30 točkami izboljšal osebni rekord s prvenstev stare celine.

Iz 24UR: Slovenci otvorili prvenstvo z zmago
  • Iz 24UR: Cilj je medalja. Kakšne so možnosti?
    01:43
    Iz 24UR: Cilj je medalja. Kakšne so možnosti?

Hartwall Arena ni bila najbolj polna za otvoritveni obračun letošnjega EuroBasketa. Slovenski košarkarji se s tem niso obremenjevali, dan po podvigu odbojkarjev, ki so na EP na Poljskem ugnali domačine, so bili tudi sami pripravljeni zmagovito odpreti turnir z zmago nad Poljaki. Goran Dragić je napovedal, da bo to njegovo zadnje prvenstvo, medtem ko je bila za Luka Dončića helsinška tekma začetek reprezentančne poti. Izbrance selektorja Igorja Kokoškova je na tribunah pričakalo slabih 300 navijačev v dresih z državnim grbom in tako so nadaljevali tradicijo. Tudi na oddaljeno Finsko so torej prišli podpirat najboljše košarkarje s sončne strani Alp. Poljaki so se v boj podali brez "upokojenega" zvezdnika Marcina Gortata in poškodovanega Macieja Lampeja, Kokoškov pa je v prvo peterko uvrstil Dragića, Dončića, Gašperja Vidmarja, Eda Murića ter Klemena Prepeliča. Po uvodnem neuspešnem napadu so Poljaki z natančnim metom za tri točke hitro povedli, Dragić pa je odgovoril s košem in uspešno izvedenim prostim metom po osebni napaki ter tako dosegel prve slovenske točke na turnirju. Po lepi moštveni akciji je z lahkim metom izpod koša zvezdnik Miami Heat poravnal izid na 5:5 in bil po slabih treh minutah igre še edini strelec svojega moštva. Do prvega vodstva je uspelo Slovencem priti s košem in osebno napako nad Prepeličem, ki je bil natančen za 8:7 ob začetku četrte minute prve četrtine. Ekipi sta se do šeste minute izmenjavali v vodstvu in nikomur ni uspelo pobegniti na več kot dve točki naskoka. Vse do prihoda na parket Anthonyja Randolpha, ki je omogočil neoviran met Dončiću za tri, mladi talent pa ga je zadel in s prvim košem na članskih EP povišal na 17:14. Naskok Slovenije je narasel do petih točk, četrtina pa se je zaključila s tesnejšim izidom predvsem po zaslugi košev A. J. Slaughterja (24:22). Druga četrtina se je začela s trojko Prepeliča in Slovenci so tako izenačili najvišji naskok na tekmi, še en met z razdalje Vlatka Čančarja pa je naše fante odlepil na rekordnih plus osem (30:22).

Dončić (na fotografiji) sodeluje na prvem prvenstvu v članski zasedbi.
Dončić (na fotografiji) sodeluje na prvem prvenstvu v članski zasedbi. FOTO: AP

S košema Dragića s polrazdalje in po prodoru se je slovenski pobeg nadaljeval (34:22), Ljubljančan je imel v tistem trenutku na svojem računu že enajst točk, prve pa je z uspešnim prostim metom vknjižil tudi Randolph (35:26). Dragić je še naprej igral "svojo" tekmo in s 16. točko pet minut pred koncem polčasa povišal na novo najvišjo prednost 12 točk (43:31). Dragića je selektor Kokoškov slabi dve minuti pred iztekom polčasa potegnil na klop, hitro se je slovenska prednost znižala že na pet točk (45:40). Pri Poljakih je bil najbolj razpoložen Mateusz Ponitka (12), Kokoškov pa je na parket hitro vrnil najboljšega strelca na tekmi Dragića. Nasprotniki se niso ustavljali in prednost Slovencev znižali na le tri točke z delnim izidom 9:0. Uspešna prosta meta Dragića sta ustavila poljski nalet, nato pa so na svoj račun prišli še navijači z "alley-oopom", ki sta ga izvedla član Miami Heat in Realov as Randolph (49:42). Druga četrtina se je zaključila z uspešnim metom za tri točke Slaughterja, Adam Hrycaniuk pa je s tehnično napako ponudil darilo Dončiću, ki ga je Slovenija tudi izkoristila in na polčas odšla z udobnih 53:46 po prostih metih Dragića. Ta je polčas sklenil z okroglimi 20 točkami. Tudi v drugega je krenil s štirimi novimi točkami, po zadetem metu za tri Prepeliča pa so naši ekspresno prišli do najvišje prednosti na tekmi 13 točk (59:46). Lep prodor Murića je naskok še povečal na 15 točk (61:46). Pod košem je zavladal še Vidmar, ki je pobiral skoke in že dobrih 15 minut pred koncem obračuna dosegel dvomestno število točk (11). S prostimi meti Žige Dimca ter metom z razdalje Jake Blažiča se je Slovenija pri izidu 72:51 razveselila prvega naskoka z več kot 20 točkami. V tretji četrtini povsem razglašeni belo-rdeči so šele v zaključku četrtine vsaj malce znižali že praktično neulovljiv zaostanek. Slovenci so blesteli v obrambi s požrtvovalnostjo in blokadami ter Poljakom onemogočali lahke koše.

Med skupinskim delom boste lahko spremljali tudi zabavno rubriko Zoki izziva. Zoran Dragić je v preizkusu košarkarskih veščin, tako imenovani raketi, izzval več reprezentantov. Smeha in zabave ni manjkalo, v uvodni epizodi je Dragić premagal Luko Dončića, čeprav ste mu uporabniki Twitterja namenili "le" 40 odstotkov glasov. Za zmagovalca lahko še naprej glasujete na našem profilu na Twitterju @Sport24ur - sledi Anthony Randolph!

Začetek zadnje četrtine je bil malce slabši, a je Dragić hitro postavil reči na svoje mesto z lepim polaganjem (76:61). Ljubljančan je bil takrat že pri 26 točkah in se resno spogledoval z enim svojih najboljših dosežkov v dresu z državnim grbom, medtem ko je s soigralci mirno nadziral naskok na semaforju. A težave je povzročal hitro izpolnjen bonus, zato si Kokoškov ni privoščil želene količine menjav, Randolph se je moral preizkusiti tudi na položaju "petice". Dragić je z 28 točkami sredi zadnje četrtine izenačil svoj najboljši dosežek z EP, a na semaforju je bila slovenska prednost vedno manjša (81:71). Randolph je z atraktivnim zabijanjem po podaji madridskega soigralca Dončića odgovoril izzivu, a se Poljaki niso predali ter ostajali na robu enomestnega zaostanka (83:75). Dončić je z metom za tri ravno toliko minut pred koncem poskrbel, da se je dihalo lažje, a kaj, ko so belo-rdeči vedno našli odgovor in se približali že na 86:79. Z individualno akcijo je Dragič dosegel svojo rekordno 30. točko in Slovenijo odlepil na ključno prednost devetih točk (88:79), ki je varovanci selektorja Kokoškova niso mogli več izpustiti iz rok ter tekmo razmeroma mirno pripeljali do konca.