Ljubljana, Burgos, 25. 11. 2017 08.05 |

T.Š./M.N./J.K./STA
19

Košarkarji Slovenije so v 1. krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2019 zanesljivo v Stožicah premagali Belorusijo (87:74) in so že osredotočeni na naslednji izziv, nedeljsko tekmo na gostovanju v Španiji. V slovenskem taboru so bili zadovoljni z razpletom, saj niso porabili preveč moči, priložnost je namreč dobilo vseh 12 igralcev.

Iz 24UR: Navdušeni navijači

Do uvrstitve na svetovno prvenstvo, na katerem bo nastopilo 32 reprezentanc, od tega le dvanajst iz Evrope, je še dolga pot. Februarja in junija prihodnje leto bo Slovenija igrala še štiri tekme, nato pa jo čaka še šest dodatnih s skupino B – Turčija, Latvija, Ukrajina ali Švedska. Na SP se bodo na koncu uvrstile le prve tri ekipe iz te novonastale skupine. Slovenci so uspešno začeli kvalifikacijske nastope, v dvorani Stožice so porazili Beloruse. V tem prvem ciklusu jih čaka še nedeljska tekma v Burgosu proti Španiji, ki je v uvodni tekmi v gosteh premagala Črno goro z 79:66, nato sledi premor do februarja.

Slovenski košarkarji so okoli 14.30 pristali v Španiji in nato v policijskem spremstvu odšli v hotel. Nocoj bodo trenirali za zaprtimi vrati. FOTO: 24ur.com

Slovenska košarkarska "ekspedicija" ni imela prav veliko časa za praznovanje in počitek. Včeraj tekma, danes pot v Burgos, jutri pa tekma s Španci (prenos na Kanalu A in VOYO ob 19.  uri). Danes nekaj po 11. uri so se košarkarji skupaj s strokovnim štabom, člani KZS in novinarji vkrcali na letalo za Španijo, igralci so bili dobre volje in sproščeni. Trenerski štab je že na letališču opravil videanalizo, tako da bodo reprezentantom predstavili pravo taktiko za neugodne Špance.

S čestitko po uvodni zmagi se je iz Miamija oglasil tudi Goran Dragić. Klemen Prepelič, eden izmed carigrajskih zlatih fantov, je znova prispeval svoj delež k zmagi, poleg tega je imel drugo najvišjo minutažo v slovenskem dresu, več minut je odigral le Vlatko Čančar. Prepelič je dosegel devet točk in prispeval kar osem podaj: "Vprašanja o zmagovalcu ni bilo. V 25. minuti smo vodili s petindvajsetimi točkami razlike, nato pa so priložnost dobili še ostali igralci. Držali smo se navodil selektorja, igrali z dovolj energije, za zmago na naslednji tekmi proti Španiji pa bomo morali pokazati še nekaj več."

Za Slovenijo je bila to šestnajsta zaporedna zmaga na uradnih tekmah. Zadnji poraz je doživela septembra 2015 na evropskem prvenstvu v Franciji, nato pa je dosegla šest zmag v kvalifikacijah za Eurobasket, letos pa je do naslova evropskega prvaka prišla z devetimi zmagami. Vlatko Čančar, ki je bil prvi strelec tekme z 20 točkami, je povedal: "Tekma ni bila enostavna, saj Belorusi niso popustili. Vseh 40 minut so igrali v istem ritmu, mi pa smo v drugem polčasu nekoliko popustili in jim dovolili, da so iztržili dostojen poraz. Kar zadeva mojo predstavo, sem zadovoljen, a brez soigralcev tega ne bi mogel doseči."