Carigrad, 10. 09. 2017 19.47 |

Hrvaška izbrana vrsta, ki si je v skupini C zagotovila drugo mesto, se je v Carigradu pomerila z reprezentanco Rusije. Ob izenačenem prvem polčasu pa so v drugem ruski košarkarji vendarle prevzeli vajeti v svoje roke in si zagotovili napredovanje v nadaljevanje tekmovanja (101:78).

V zadnji tekmi osmine finala sta se pomerili reprezentanci Rusije in Hrvaške. Medtem ko so hrvaški mediji ob bok svoji majhnosti postavljali veliko Rusijo, pa so bili reprezentanti prepričani, da izgovorov za poraz ni. "Rusi so odlična reprezentanca, vendar smo mi boljši zato bomo tudi zmagali. Utrujeni smo, pa četudi bi bili še bolj, za takšne tekme kot je ta ni izgovorov za poraz," je pred tekmo priznal borbeni center Luka Žorić, vendar pa se obračun ni iztekel po načrtih Hrvatov. Tekmo so z dvema metoma za tri točke bolje pričeli Rusi, ki jih je v vodstvo ponesel Aleksej Šved, kaj kmalu pa so jih Hrvatje ujeli in povedli ter uspeli vodstvo zadržati skoraj do konca prve četrtine. Predstava na parketu je bila namreč izenačena in prva četrtina se je končala s 25:23 v prid ruske reprezentance. V vrstah naših južnih sosedov je tako kot na preteklih tekmah blestel Bojan Bogdanović.

Rusi so si z zmago nad Hrvati zagotovili vstopnico za četrtfinale.
Rusi so si z zmago nad Hrvati zagotovili vstopnico za četrtfinale. FOTO: AP

Tudi v nadaljevanju so lahko gledalci v carigrajski dvorani spremljali nadvse izenačen dvoboj, kljub temu pa ne ena in ne druga reprezentanca nista blesteli v obrambi. Ekipi sta se v drugi četrtini ves čas izmenjavali v vodstvu, proti koncu pa so si Rusi vendarle zagotovili rahlo prednost (46:42). Varovanci Sergeja Bazaroviča so vodstvo uspešno zadržali tudi v nadaljevanju obračuna, medtem ko so Hrvati skušali zaostanek hitro nadoknaditi, zaradi česar je sodnik večkrat v tretji četrtini dosodil osebno napako. Rusi so kljub naporu hrvaški košarkarjev uspeli vknjižiti kar deset točk prednosti (58:48) in si zagotovili nadvlado v drugem polčasu, svojo dominanco pa izkazali tudi v končnici obračuna. V tretji četrtini so v enem obdobju praktično vsak napad zaključili s tremi točkami - s trojko ali s košem in še zadetim prostim mestom. Brez težav so nadzorovali igro nasprotnika, se poigravali s hrvaškimi košarkarji in si z atraktivnimi akcijami zagotovili visoko prednost (90:70), ki so jo v nadaljevanju še povišali na stotico (101:78). Hrvaška reprezentanca se je tako morala posloviti od evropskega prvenstva, medtem ko Ruse v nadaljevanju čaka Grčija.

V ruski vrsti je bil najučinkovitejši Šved, ki je dosegel 27 točk, medtem ko sta jih Viktor Zubkov in Dimitrij Kulagin prispevala 14, Vitalij Fridzon pa 13. Pri Hrvatih je Bogdanović dosegel 28 točk, medtem ko je zvezdnik Dario Šarić popolnoma odpovedal.

Hrvaška - Rusija 78:101 (21:29, 15:26, 19:21, 23:25)