Polfinalista Eurobasketa še Srbija in Litva

Lille, 16. 09. 2015 18.56 |

Na tretji polfinalni tekmi na evropskem košarkarskem prvenstvu sta se pomerili reprezentanci Srbije in Češke. Srbi so upravičili vlogo favorita in zmagali (89:75). Na zadnji tekmi je Litva po podaljšku premagala Italijo (95:85). V polfinalu sta tudi reprezentanci Španije in Francije.

Srbska košarkarska reprezentanca je pričakovano tretji polfinalist evropskega prvenstva v Franciji. V četrtfinalu je zaustavila pohod Češke, ki je pred tem poskrbela za nekaj presenečenj, nazadnje je v osmini finala povsem nadigrala Hrvaško. Srbi so zmagali 89:75 (21:21, 45:42, 67:63).

Čehi so dokazali, da se med najboljših osem niso uvrstili slučajno. Kakovostni srbski zasedbi so se odlično upirali, v prvi četrtini vodili tudi za sedem točk, še v zadnji četrtini je bil njihov zaostanek vsega štiri točke. A na koncu se je izkazalo, da sta bila Tomaš Satoransky in Jan Vesely premalo za vsestransko Srbijo, ki je v drugi polovici zadnjega dela prednost povečala in se več kot zasluženo veselila uspeha.

Najučinkovitejši igralec v srbski vrsti je bil z 20 točkami Zoran Erceg, Miroslav Raduljica jih je dosegel 16, Nemanja Bjelica 14, Miloš Teodosić pa 12, slednji je zbral kar 14 asistenc. Pri Čehih je Jan Vesely dosegel 23 točk, a zelo slabo metal proste mete, Satoransky pa 20 točk, kar 18 v drugem polčasu.

Miroslav Raduljica
Miroslav Raduljica FOTO: Reuters

Tekma v Lillu je bila ves čas izenačena, nobena ekipa si ni priigrala večje prednosti, v zadnji minuti rednega dela pa so imeli oboji priložnost za zmago. Najprej so osem sekund pred koncem napad zapravili Litovci, nato pa je Marco Bellinelli metal iz neizdelane akcije, bil je daleč od cilja, tako da je zmagovalca odločal podaljšek. V njem so več svežine in zbranosti pokazali predstavniki baltske države.

Pri Litovcih, ki so bili boljši predvsem pri natančnosti meta, je bil s 26 točkami najučinkovitejši Jonas Valanciunas, Jonas Maciulis jih je dosegel 19, pri Italijanih jih je Andrea Bargnani dosegel 21.