Slovenija v Rigi izgubila z Latvijo

Riga, 09. 08. 2015 20.33 |

Košarkarska reprezentanca se s prijateljskega turnirja v Rigi, ki je sodil v okvir priprav za nastop na EP v Zagrebu, vrača s polovičnim izkupičkom. V uvodnem nastopu je po podaljšku premagala Poljsko, v drugi tekmi pa je morala priznati premoč domači reprezentanci Latvije, ki je slavila z 72:66.

Srečanje z Latvijo je bila najslabša predstava 'junakov' v dosedanjih pripravah. Odigrali so ga brez prave volje in motivacije ter ga zato tudi zasluženo izgubili. Hkrati selektor Jure Zdovc ni imel razpoloženega posameznika; petnajst točk je dosegel Zoran Dragić, deset pa Alen Omić. S turnirjem v Rigi je Slovenija sklenila prvo polovico pripravljalnih tekem. V petih nastopih je trikrat zmagala. Zdaj se reprezentanca seli v Podčetrtek, naslednje preizkušnje pa jo čakajo čez slabih deset dni na pokalu Adecco v Kopru, ko bodo njeni tekmeci Ukrajina, Finska in Italija. Poraz proti Latviji je bil boleč za izbrance selektorja Jureta Zdovca, saj so bili gostitelji boljši praktično vseh štirideset minut. In to kljub temu, da je njihov trener Ainars Bagatskis na tribuni pustil kar nekaj nosilcev igre. A očitno je to dejstvo uspavalo slovenske fante, ki v napadu niso ponovili predstave proti Poljski, ko so dosegli 98 točk, v obrambi pa so znova razočarali svojega selektorja.

Klemen Prepelič
Klemen Prepelič FOTO: Damjan Žibert

Latvija je že v uvodu pokazala, da je tekmo vzela zelo resno. Hitro je povedla s 17:5, na začetku druge četrtine pa prednost povišala na 16 točk (26:10). Čeprav je Jure Zdovc poskusil na vse načine motivirati svoje izbrance, ti niso imeli odgovora proti razpoloženi vrsti Latvije. Do odmora so prednost sicer zmanjšali na 32:39, v tretji četrtini za kratek čas tudi povedli (58:55), vendar pa v odločilnih trenutkih niso bili dovolj zbrani. Izgubili so preveč žog, pod obročema so bili v ključnih trenutkih premalo spretni, ob vsem tem pa so domači zadeli še nekaj neverjetnih metov in imeli na svoji strani tudi sodniško trojko.

Tako je Latvija v zadnjo minuto vstopila s prednostjo 66:63. Alen Omić je z dvema prostima metoma znižal zaostanek, odločilna pa je bila trojka Dairisa Bertansa 37 sekund pred koncem, ki je Slovenijo dokončno oddaljila od zmage (69:65).

Slovenija - Latvija 66:72 (10:23, 32:39, 51:55)