Slovenija kvalifikacije za SP zaključila s porazom proti Izraelu

Koper, 27. 02. 2023 18.20 |

Slovenska košarkarska reprezentanca je že dolgo nazaj zagotovila svoj nastop na jesenskem svetovnem prvenstvu na Filipinih, Japonskem in v Indoneziji. Posledično poraz v Talinu proti Estoniji na predzadnji tekmi kvalifikacij ni pretirano bolel, vsekakor pa je vedno zanimivo spremljati mlajše člane reprezentance, ki se borijo za vstopnico na letalo proti daljnem Vzhodu. Po prvem polčasu so Izraelci vodili 42:38, a Slovenci so predvsem na ramenih razpoloženega Gregorja Glasa v zadnjo četrtino vstopili s prednostjo 63:55. Na koncu so Izraelci domov odšli z zmago 87:79, Slovenci pa so kvalifikacije zaključili z dvema zaporednima porazoma.

Tekmo so v slovenski prvi peterki začeli tokratni kapetan Aleksej Nikolić, Žiga Samar, Rok Radović, Blaž Mahkovic in Jurij Macura. To pomeni, da je kljub trebušnim težavam velikega števila reprezentantov pred tekmo, na srečanju vendarle selektorju Aleksandru Sekuliću bila na voljo celotna zasedba. Zgolj Bine Prepelič je v prvem polčasu obsedel na klopi, v drugem pa je tudi on vstopil v igro. Slovenci so tekmo začeli odlično in po štirih minutah igre so vodili že 11:2. Tempo slovenske igre je na začetku poleg bolj izkušenega Nikolića vodil Samar.

Jurij Macura
Jurij Macura FOTO: Aljoša Kravanja

Selektor je kljub dobri igri in vodstvu svojega moštva v prvi četrtini pogosto menjal igralce. Proti koncu prvih desetih minut so pogoste spremembe začele vplivati na igro domačih in Izraelci so minuto in pol pred koncem izid izenačili na 16, četrtina pa se je zaključila z vodstvom gostov 22:16. Druga četrtina se je znova začela s slovensko serijo in sledilo je obdobje bolj izenačene igre, ki ni trajalo dolgo.

Saša Ciani
Saša Ciani FOTO:

Želja mladih Slovencev je bila vidna predvsem v obrambi, kjer so nasprotne organizatorje igre večkrat pokrivali po celotni dolžini igrišča, a ta želja v napadu ni kazala rezultatov, saj je bilo jasno, da moštvo ni igralo z jasno vizijo in povezanostjo. Vse prepogosto so se domači napadi zaključili z meti, ki niso bili odprti. Gostje se niso ozirali na težave domačih in tri minute pred koncem prvega polčasa so vodili že 38:31. Ta prednost je Slovence in predvsem Žigo Samarja zbudila in sledila je boljša igra domačih, predvsem v obrambi, kjer so goste končno večkrat zaporedoma uspešno ustavili.

Polčas se je zaključil z vodstvom Izraelcev 42:38. Pri Slovencih so v prvem polčasu točkovno izstopali Samar (9), Gregor Glas (8) in Nikolić (7). Pri gostih pa sta prednjačila Nimrod Levi z 11 točkami in komaj 18-letni Noam Yaacov, ki je v prvem polčasu v desetih minutah igre zbral 10 točk.

Drugi polčas je za Slovenijo dobro začel predvsem Gregor Glas, ki je na začetku dosegel hitrih osem točk, a gostje niso popuščali in znova je sledilo obdobje bolj izenačene igre. Glas je po odmoru med polčasoma bil občutno bolj samozavesten in posledično je edini že pred zadnjo četrtino presegel mejo 20 točk. Odlična igra igralca Cedevite Olimpije je spodbudila tudi njegove soigralce in končno so domači zaigrali bolj svobodno. Posledično je pogled na semafor za domače navijače bil veliko bolj prijeten in Slovenija je v zadnjih deset minut igre vstopila s prednostjo 63:55.

Selektor Slovenije Aleksander Sekulić je z igro svojega moštva lahko bil zadovoljen predvsem v tretji četrtini FOTO: Aljoša Kravanja

Poletna igra Slovencev se ne prenesla iz tretje četrtine v zadnjo. Pred tem odlični Glas se je na koncu ob veliko bolj agresivni obrambi nasprotnikov popolnoma ohladil in rezultat je odražal njegovo razpoloženje. Slovenija je dve minuti in pol pred koncem zaostajala že 71:78. Do konca domači niso uspeli ujeti gostov in Slovenci so kvalifikacije za SP zaključili z dvema zaporednima porazoma. Med Slovenci so dvomestno število točk dosegli Samar (11), Mahkovic (11), Nikolić (12) in Glas (26). Pri Izraelcih pa so točkovno izstopali Bar Timor (18), Yaacov (18) in Levi (20).