Slovenska simfonija proti Srbiji

Varšava, 08. 09. 2009 18.08 |

V 2. krogu evropskega prvenstva je Slovenija na Poljskem zanesljivo premagala Srbijo. Varovanci Jureta Zdovca so z odlično igro razorožili tekmeca in zmagali z 80:69, prvič je zaigral tudi kapetan Smodiš.

Jaka Lakovič
Jaka Lakovič FOTO: Damjan Žibert

V 1. krogu EP na Poljskem so Slovenci premagali Veliko Britanijo z 72:59, Srbija pa je presentljivo zanesljivo ugnala Španijo (66:57), za mnoge prvega favorita šampionata. Na tekmi med Slovenijo in Srbijo je kazalo, da so varovanci Jureta Zdovca nared za naskok na vrh Evrope. Kolektivna igra v obrambi in napadu, dober met in skok, borbenost in zagnanost so bili elementi, ki so krasili slovensko igro. Slovenija je vodila od začetka do konca in brez velikih nihanj zanesljivo vknjižila drugo zmago na EP. V prvem sklopu tekmovanja se bodo v sredo pomerili še s Španijo.

Zdovc je tekmo začel s peterko brata Lorbek, Nachbar, Brezec in Lakovič. Z izvrstnim metom so Slovenci hitro prišli do prvega vodstva in vodili že 13:3, nato pa so se Srbi približali, vendar je slovenska peterka zadržala vodstvo do konca prve četrtine in jo dobila z izidom 22:15. Prvi strelec v tem obdobjuj je bil Nachbar, ki je zbral osem točk in tri skoke. Slovenski selektor je pogosto menjal, vendar je imel dober občutek in v drugi četrtini je peterka Udrih, Brezec, Dragič, Jagodnik in Golemac nadaljevala z dobro igro. Dobra obramba je povzročala težave Srbom, tako da je Slovenija vseskozi vodila tudi v drugi četrtini. V delu srečanja je bil izid 29:17, pa nato 35:14 za Slovenijo, ob koncu polčasa pa je bilo 39:29. Motivirani Slovenci so ob polčasu vodili z desetimi točkami prednosti, v tem delu pa je bil najbolj "vroč" Dragič, ki je zbral 10 točk in tri skoke.

Slovenci so tudi v drugem polčasu držali visok nivo igre, dobro obrambo in natančen met, tako da tudi v tretji četrtini vodstva niso izpustili iz rok. Slovenija je tako vodila že s 47:30, pa nato s 56:38, Zdovc pa je ob koncu četrtine v igro poslal tudi Smodiša. To so bile prve minute za kapetana na letošnjem EP, ki je do konca četrtine zbral dva skoka in dve podaji. Slovenci so dobili tudi tretjo četrtino in vodili za velikih 16 točk (60:44). Na začetku zadnje četrtine je bilo že +18 za slovensko reprezentanco (66:48), nato pa so varovanci Duška Ivanovića naredili delni izid 9:2, vendar pa sta Nachbarjevo zabijanje in protinapad Dragiča vrnili moštvo na zmagovalne tirnice. Slovenci so ob koncu vodili s 74:57 in do konca zadržali prednost in slavili lepo zmago z 80:69.

Slovenija je bila boljša v skoku (33:28), zelo dober je bil odstotek meta za dve (66 odstoten) in za tri točke (43 odstoten). Prvi strelec in skakalec je bil Nachbar s 17 točkami in devetimi skoki. "Izvrsten rezultat za nas, ki že pomeni, da smo si zagotovili napredovanje v nadaljnje tekmovanje. Zadevali smo in obramba je delovala odlično, saj se je moral tekmec potruditi za vsako točko. Super je, da se je vrnil Smodiš. Je izjemen igralec in vodja ekipe," je dejal Nachbar. Dragič in Lakovič sta zadela vsak po 16 košev, Erazem Lorbek pa jih je dodal 14. Smodiš je igral dobrih osem minut in zbral štiri točke in dva skoka.

Slovenija - Srbija 80:69 (22:15, 17:14, 21:15 , 20:15)