Slovenci v Kopru (komaj) boljši od (povprečnih) Ukrajincev

Koper, 21. 08. 2015 20.41 |

Košarkarska reprezentanca je v uvodnem nastopu na pokalu Adecco v Kopru pred 1500 gledalci zabeležila prvo zmago. S 66:60 je premagala izbrano vrsto Ukrajine. Najboljša strelca pri Sloveniji sta bila Jaka Blažič z dvanajstimi točkami in Uroš Slokar, ki jih je dosegel enajst.

Za izbrance selektorja Jureta Zdovca je bila to šesta tekma v zadnjem mesecu; štiri so dobili, dve pa izgubili. V Kopru je bilo videti, da je od zadnje minilo skoraj štirinajst dni in da so košarkarji v tem času veliko delali na taktičnih zamislih, še posebej tistih v obrambi. Tekma zato ni bila za košarkarske sladokusce, saj je bil velik poudarek na igri v obrambi, hkrati pa je trener Zdovc veliko menjal igralce in preizkušal različne formacije. Za dva igralca, Saša Zagorca in Miho Zupana, je bila namreč to prva tekma v pripravah na septembrsko evropsko prvenstvo. Koši na obeh straneh so bili bolj izjeme kot pravila - v 16. minuti je semafor kazal rezultat 20:20, ob tem, da je v tem času Slovenija dosegla vsega šest košev iz igre ob komaj 30-odstotnem metu.

Selektor Jure Zdovc ne sme biti zadvoljen z videnim proti Ukrajini.
Selektor Jure Zdovc ne sme biti zadvoljen z videnim proti Ukrajini. FOTO: Damjan Žibert

V drugem polčasu sta se ekipi prebudili tudi v napadalnem smislu, a gostje precej bolj uspešno kot 'junaki', ki niso imeli izstopajočega posameznika. Tako je Ukrajina v tretji četrtini nekajkrat pobegnila na šest točk prednosti, nazadnje s 44:38. Slovenija je imela najvišjo prednost na tekmi v 35. minuti (57:50). Kazalo je na zanesljivo zmago, a Ukrajina je v dobri minuti naredila delni izid 8:0 in bila znova v ospredju. Tako so morali Slovenci zmago dobesedno iztrgati gostom iz rok; Nebojša Joksimović in Jure Balažić sta v zadnjih dveh minutah dosegla nekaj ključnih točk in poskrbela, da sta uvodni dve točki ostali doma.

Štirje igralci Slovenije so imeli dvomestno število točk. Jaka Blažič, MVP tekme, jih je dosegel 12, od tega devet v zadnji četrtini, enajst jih je zbral Uroš Slokar, po deset pa Jure Balažić in Jaka Klobučar.

"S to tekmo ne morem biti zadovoljen, saj se fantje znova niso držali vseh dogovorov. Ko smo akcije izvedli, tako kot smo se zmenili, smo zadeli, ali vsaj prišli do neoviranih metov. Zbranost je največja težava, saj se znova in znova pojavljajo iste napake, pa čeprav na teh delamo že cel mesec. Zadovoljiva je bila obramba, pa tudi taktični del v zadnji četrtini, ko smo morali zmagati, je delno deloval dobro. Pošteno povedano, tisti, ki je gledal to tekmo, je lahko upravičeno dejal, 'ta Zdovc nima blage veze.' A jaz sem odgovoren za to ekipo in moram vztrajati ter verjeti, da delamo pravilno. S Finsko bo zagotovo še težje, saj nas čaka tekma proti odličnim strelcem z razdalje," je bil po tekmi izčrpen selektor Jure Zdovc

Slovenijo v Kopru čakata še dve preizkušnji; v soboto s Finsko ter v nedeljo z Italijo, ki je v uvodni tekmi pripravljalnega turnirja premagala Finsko s 86:72.