Slovenci Eurobasket začeli s porazom

Zagreb, 05. 09. 2015 22.51 |

Slovenska košarkarska reprezentanca je evropsko prvenstvo v Zagrebu začela s porazom. V obračunu skupine C so jih z 80:73 premagali gostitelji Hrvati. Najučinkovitejši v slovenski izbrani vrsti je bil Zoran Dragić (14 točk).

Vloga favorita je pogosto breme. Sploh, če ti ta pripada pred domačim občinstvom. To so še kako dobro občutili hrvaški košarkarji, ki gostijo dvoboje skupine C evropskega prvenstva. V Zagrebu so Eurobasket začeli z obračunom proti Slovencem in klub izjemni zasedbi, nekaj časa korakali za zdesetkanimi junaki. V prvi četrtini se kar niso mogli otresti pritiska, zgrešili številne odprte mete, tudi v obrambi pa niso uspeli slediti raznovrstnosti čete Jureta Zdovca. Sploh v zaključku prve četrtine, ko je Jaka Blažič zadel za + 8 (23:15). Po izteku desete minute je bil izid na semaforju v zagrebški Areni 23:17. A v nadaljevanju so gostitelji strnili svoje vrste. V obrambi zaigrali bolj odločno, v napadu so bili bolj natančni pri metu in v 15. minuti prvič na dvoboju povedli. S trojko Damjana Rudeža s 27:26. Pritisk je v hipu izginil in začeli so narekovati ritem. A rezultatsko niso pobegnili. Njihova prednost se je gibala med dvema in štirimi točkami, ob polčasu pa je narasla na +6 za gostitelje (44:38).

Jure Zdovc bo moral skupaj s svojimi izbranci priložnost za zmago iskati proti drugim tekmecem v skupini C. FOTO: Damjan Žibert

Hrvati nato prednosti niso izpuščali iz rok. Hitro so prišli do osmih točk naskoka 48:40, sredi tretje četrtine povišali na deset (55:45), v slovenskem taboru pa so še naprej verjeli, da je tekmeca moč premagati. Trojka Nebojše Joksimovića jim je dala krila, vse dokler jim ni z isto mero vrnil Mario Hezonja. Hrvati so dobili nekaj prepotrebne energije, navijači so jih nosili in njihova prednost je bila samo še višja. Pred sklepnim delom dvoboja kar 11 točk (65:54). A Zdovčevi izbranci se niso predajali. Verjeli so, da je preobrat še možen. Minuto pred koncem igralnega časa je bilo jasno, da do tega ne bo prišlo.

Hrvati so odigrali dovolj zbrano, da so imeli minuto pred iztekom igralnega časa 12 točk naskoka, ob koncu pa zmagali s prednostjo sedmih točk (80:73).