Helsinki, 06. 09. 2017 16.03 |

Slovenija je izjemno opravila svojo nalogo na zadnji tekmi skupinskega dela z zmago proti Franciji. V slovenski skupini A je bilo odprto le še vprašanje, katera reprezentanca bo zasedla četrto mesto, ki vodi v nadaljevanje Eurobasketa. O tem sta odločali Poljska in Grčija in slednji so si z zmago odprli vrata v izločilne boje v Carigradu, kjer jih čaka Litva. Finska je premagala Islandijo.

Uvodno tekmo 5. kroga skupine A sta odigrali reprezentanci Slovenije in Francije. Slovenci so dosegli peto zaporedno zmago in osvojili prvo mesto v skupini. Druga tekma v slovenski skupini je bila tekma med Grčijo in Poljsko. Predvsem Grki so precej zaostali za pričakovanji v dosedanjem poteku evropskega prvenstva, dobili so le eno tekmo, izgubili pa tri. Podobno statistiko je imela Poljska, obe moštvi sta pred medsebojno tekmo zbrali po pet točk. Obe reprezentanci sta premagali le Islandijo, najslabše moštvo v skupini.

Njuno srečanje je bil neposreden boj za četrto mesto, nadaljevanje evropskega prvenstva in zaključne boje v Carigradu. V vlogi favorita je bila Grčija, ki je to vlogo upravičila in dobila to pomembno tekmo. Grčija je povedla na začetku četrtine, a so Poljaki zelo dobro zadevali (imeli so 65 odstoten met v prvi četrtini) in hitro prešli v vodstvo in ga zadržali do konca prvega dela igre. Največjo prednost je bila +8 (21:29), ob koncu prvih desetih minut pa je bil izid 23:29.

Grški selektor Constandinos Missas ni bil zadovoljen, njegovi varovanci so se prebudili in naredili delni izid 9:0, izenačili so po dobri minuti in pol igre v drugi četrtini, s trojko Papanikolaouja pa povedli (32:29). Poljaki so prvi koš dosegli šele po dobrih treh minutah igre. Prvi grški center Ioannis Bourousis je ob koncu četrtine dobil že tretjo osebno napako, Poljaki pa so bili tri minute pred koncem znova povsem blizu (39:37), a so Grki prišlo do najvišje prednosti tik pred koncem polčasa na +8 (49:41), ob polčasu je bilo 49:43, prvi strelec Grkov je bil Kostas Sloukas (13 točk), pri Poljakih pa je Damian Kulig dosegel 14 točk.

Tretja četrtina je bila najbolj izenačena, Poljaki so hitro rezultatsko ujeli Grke in moštvi sta se večkrat zamenjali v vodstvu, zadnje izenačenje je bilo dobri dve minuti pred koncem (65:65). Na koncu te četrtine so bili za tri točke v prednosti Grki (70:67). V zadnji četrtini so Grki le še višali vodstvo in na koncu zanesljivo zmagali. Končni izid je bil kar +17 za Grke (95:77), zadnjo četrtino so dobili z izidom 25:10. Sloukas pri Grkih in Kulig sta dosegla po 26 točk. Grčija se bo v osmini finala v Carigradu pomerila z Litvo. V skupini A so Francozi z dvema porazoma končali na tretjem mestu, druga je bila gostiteljica Finska, ki je v zadnjem krogu premagala še Islandijo (83:79).

V skupini B prva Litva
Ukrajinci so v Tel Avivu prepričljivo dobili dvoboj z gostitelji skupine Izraelci, ki so povsem razočarali in končali na zadnjem mestu skupine B. Ukrajinci so si z zmago zagotovili četrto mesto in osmino finala s Slovenijo. V skupini B je Litva v v boju za prvo mesto premagala drugouvrščeno Nemčijo z 89:72, izjemno razpoložen je bil Jonas Valančiunas (27 točk, 15 skokov). Italijani so 71:69 premagali Gruzijce in jih poslali domov (zasedli so peto mesto). Pari osmine finala po vseh tekmah v skupinah A in B so Litva - Grčija, Nemčija - Francija in Finska - Italija.