VIDEO in FOTO: Slovenci v Stožicah pred 11 tisoč gledalci za točko premagali Hrvate

Ljubljana, 24. 08. 2017 06.27 |

V razprodanih Stožicah se je slovenska reprezentanca pomerila s hrvaško izbrano vrsto in se sosedom oddolžila za poraz v Opatiji. Slovenci so slavili za točko (74:73), prvi strelec Slovenije je bil Goran Dragić z 18 točkami.

Tekma je bila primerna za vračanje dolgov, saj sta se reprezentanci srečali že na turnirju v Opatiji, boljši so bili gostitelji, pred dobrimi desetimi dnevi so zmagali z 85:81. Slovenska košarkarska reprezentanca je v zaključni fazi priprav na evropsko prvenstvo. Pred varovanci Igorja Kokoškova sta bili le še dve pripravljalni srečanji, obe s hrvaško izbrano vrsto. Prva je bila na sporedu nocoj v polnih Stožicah, druga pa je na sporedu jutri, a za zaprtimi vrati, nato pa Slovence čaka pot na Finsko. Slovenija bo na Eurobasketu nastopila v skupini s Poljsko, Finsko, Grčijo, Islandijo in Francijo. Prvo tekmo bodo Slovenci odigrali 31. avgusta, tekmec pa bo Poljska.

V dobrem mesecu priprav so Slovenci odigrali osem pripravljalnih tekem in zmagali petkrat. Na zadnjem turnirju v Izraelu so doživeli dva zaporedna poraza proti gostiteljem in Turčiji. Selektor Kokoškov je tekmo s Hrvaško začel s peterko Goran Dragić, Klemen Prepelič, Luka Dončič, Gašper Vidmar in Edo Murič. Na parket je že v prvi četrtini stopil tudi Vlatko Čančar, ki je izpustil nekaj tekem zaradi poškodbe gležnja. Gostje so bili v manjši rezultatski prednosti večji del prve četrtine, Slovenci so izenačili na 12:12 dobrih pet minut pred koncem, na koncu prvega dela igre je bilo 21:19 za Hrvate. Tudi v drugi četrtini so bili varovanci selektorja Ace Petrovića v rahli prednosti, v zadnji minuti pa so prišli do najvišje prednosti na tekmi. Ob polčasu so imeli prednost osmih točk (31:39), prvi strelec Slovenije je bil Goran Dragić z osmimi točkami, enako število točk je dosegel Dario Šarić. Slovenci so dobili skok z 22:18, so pa katastrofalno metali za tri točke (1/12).

Tretjo četrtino so Slovenci začeli zelo odločno, naredili delni izid 8:2 in zaostanek spremenili v vodstvo, povedli so šest minut in pol pred koncem četrtine (43:41) in držali prednost do zadnjih minut četrtine. Hrvati so lovili minimalno prednost, na koncu za točko vodili po koncu tretje četrtine (54:55), ko je Bojan Bogdanović v zadnjem napadu zadel trojko. Slovenija je to četrtino dobila z izidom 23:16. V zadnji četrtini so Slovenci prišlo do lepe prednosti, pobegnili so na 63:55. Čeprav je imela Slovenija devet točk prednosti tudi še minuto in 30 sekund pred koncem (72:63) so Hrvati ujeli priključek in se 20 sekund pred koncem približali le na točko zaostanka (74:73). Dončić je nato zgrešil oba prosta meta, Šarić pa je imel zadnji napad, a ni dosegel koša in zmago so slavili Slovenci. Najboljši igralci pri Sloveniji so bili kapetan Goran Dragić z 18 točkami in 10 podajami, Dončić, ki je zbral 15 točk in 12 skokov, ter Anthony Randolph z 12 točkami in sedmimi skoki. Pri Hrvatih je Šarić dosegel 16, Bogdanović pa 12 točk. V skokih so bili boljši Slovenci (43:41), slabi pa so bili v metu za tri točke (3:24) in prostih metih (21:33).

Goran Dragić med hrvaškima igralcema.
Goran Dragić med hrvaškima igralcema. FOTO: Aljoša Kravanja

Slovenija - Hrvaška 74:73 (19:21, 12:18, 23:16, 20:18)
Slovenija: Randolph 12, Dragić 18 (6:7), Nikolić 6, Prepelič 6 (1:2), Murić 5 (1:2), Vidmar 7 (5:9), Dimec 6 (2:2), Čančar 3, Dončić 15 (6:11).
Hrvaška: Mavra 3, Krušlin 3, Popović 5, Simon 6, Šarić 16 (3:4), Žorić 5 (1:2), Planinić 2 (2:2), Ramljak 3, Bender 13, Tomas 5 (1:2), Bogdanović 12 (2:5).