Real in Olympiakos v finalu evrolige

London, 10. 05. 2013 18.57 |

V londonski dvorani O2 se odvija zaključni turnir košarkarske evrolige. V prvem polfinalu je aktualni prvak pirejski Olympiakos visoko ugnal rusko ekipo CSKA iz Moskve z 69:52, na drugi tekmi pa je košarkarski "el clasico" med Barcelono in Realom pripadel Madridčanom (74:67).

Košarkarji Olympiakosa so prvi finalisti zaključnega turnirja evrolige v Londonu. V polfinalu so nekoliko presenetljivo gladko premagali najdražjo zasedbo v Evropi, moskovski CSKA. Olympiakos, sicer branilec lovorike, bo v finalu naskakoval tretji naslov v zgodovini kluba, hkrati pa bo imel priložnost, da postane šele tretja ekipa v zadnjih 24 letih, ki je ubranila lovoriko. Nazadnje je to uspelo Maccabiju leta 2004 in 2005, pred tem pa splitski Jugoplastiki (1989, 1990).

Pirejski Olympiakos bo imel v velikem finalu priložnost braniti lanskoletno lovoriko. FOTO: Reuters

Grki so lani ustavili Moskovčane v finalu (62:61), tokrat pa že v polfinalu. Izid je bil nazadnje izenačen pri 17:17 v 8. minuti, nato pa je Olympiakos do konca prve četrtine naredil delni izid 10:2. Aktualni prvaki so v nadaljevanju povsem ustavili ključne igralce nasprotnika, na drugi strani pa brez večjih težav polnili koš Moskovčanov. Polčas so dobili z dvanajstimi točkami prednosti (40:28), v nadaljevanju pa še naprej povsem kontrolirali tok dogodkov na parketu in zanesljivo prišli v finale. Pri Grkih, ki so favorizirani CSKA strli z agresivno in čvrsto obrambo, sta največ točk dosegla Kyle Hines in Pero Antić (po 13), za Ruse pa Sonny Weems (13).

Real po velikem preobratu v zadnji četrtini slavil na "el clasicu"

Real Madrid bo v finalu naskakoval deveti naslov prvaka Evrope, prvega po letu 1995, Olympiakos, sicer branilec naslova, pa tretjega v zgodovini kluba. Real je zasluženo prišel do uvrstitve v finale, saj je odlično odigral ključne minute tekme. Potem ko so Katalonci na začetku zadnje četrtine prišli do najvišje prednosti na tekmi (61:52), je Real igro preusmeril pod obroč in z delnim izidom 17:2 obrnil potek tekme.

Pablo Laso bo v nedeljo skušal odstraniti pajčevino z Realove vitrine, ki na naslov prvaka v evropski klubski košarki čaka že 18 let. FOTO: Damjan Žibert

Dvoboj slovenskih reprezentantov Erazma Lorbka in Mirze Begića je sicer pripadel prvemu, a v boj za pokal se je prebil slednji. Lorbek je v 25 minutah na parketu dosegel šest točk ob metu 3:9 iz igre in zbral pet skokov. Begić na drugi strani je vknjižil štiri točke in ujel tri žoge v 12 minutah na parketu.