Olimpija skoraj zakockala visoko prednost, odločila prosta meta Zagoraca, ki je zmajem zagotovil drugi del

Oldenburg, 16. 12. 2015 21.45 |

Košarkarji Uniona Olimpije so v zadnjem, 10. krogu evropskega pokala skupine A s 77:75 premagali zasedbo Oldenburga in si zagotovili napredovanje med 32 najboljših ekip. Zmaji so vodili skorajda celoten obračun (ob polčasu že za 15 točk), vse do zadnje minute, ko je domači EWE Baskets izenačil na 75:75, nato pa sta odločila prosta meta Saše Zagoraca.

Zagorac je prosta meta zadel 16 sekund pred koncem tekme, nato pa košarkarji Oldenburga po slabo organiziranem zadnjem napadu sploh niso prišli do zaključnega meta. Za Ljubljančane, ki so v Nemčijo pripotovali oslabljeni, saj sta v Ljubljani ostala Blaž Mesiček in Miha Lapornik, je največ, 23 točk dosegel Saša Zagorac, tudi odločilna prosta meta 16 sekund pred koncem. 18 točk je dodal Sava Lešić, 14 pa jih je prispeval organizator igre Zack Wright. Pri domačih se je najbolj izkazal Dennis Kramer, ki je v 20 minutah igre vknjižil 16 točk. Iz te skupine so napredovali Bilbao, Trento, Union Olimpija in Oldenburg.

Nikolič je za zmago Olimpije v Nemčiji prispeval 10 točk.
Nikolič je za zmago Olimpije v Nemčiji prispeval 10 točk. FOTO: Damjan Žibert

Ljubljančani so v prvem delu pokazali svojo značilno igro z veliko nihanji. Povedli so z 22:12, zanesljivo dobili prvi del, potem pa za nekaj minut ugasnili. Domači so prišli na 24:24, a mrk zmajev ni bil dolg in sledil je naslednji uspešen niz. Prednost je tako naraščala iz minute v minuto, pred koncem polčasa je znašala že + 15 (45:30). Zmaji so si tako zagotovili mirnejše nadaljevanje, ki pa nato ni bilo tako mirno. Za to so bili krivi sami, saj so tekmecem dovolili, da so razliko vztrajno manjšali. V zadnjih minutah je tako kot že nekajkrat v sezoni, spet nastopilo obdobje divjega reševanja. Domači, ki so sicer imeli že pred to tekmo zagotovljen drugi del, so namreč prišli na 68:74, pa na 70:74, s trojko v zadnji minuti pa celo že na 73:75. Po zapravljenem napadu Wrighta in košu domačih pa je bilo 20 sekund pred koncem na semaforju že 75:75.

Potočnik se z Olimpijo veseli uvrstitve med 32 najboljših moštev evropskega pokala. FOTO: Damjan Žibert

A igra z ognjem za zmaje tokrat le ni prinesla nesrečnih posledic. Nanterre je medtem sicer zmagal in bi ob neuspehu zeleno-belih skočil med najboljše, toda na srečo ekipe iz Stožic je imel Zagorac mirno roko pri prostih metih, Oldenburg pa nato - morda tudi z mislijo na nadaljevanje, ki tretjega iz te skupine pošilja v močno skupino z Nižnim Novgorodom in Kazanom, niti ni metal v zadnjem napadu.