Celje, 08. 09. 2013 16.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
T.Š./STA
9

V 4. krogu evropskega košarkarskega prvenstva je Španija premagala Poljsko, Bosna in Hercegovina je bila boljša od Makedonije, Finska od Rusije, Velika Britanija od Nemčije, Italija je premagala Grčijo, Francija Ukrajino, Češka Gruzijo, Srbija Latvijo, Litva Črno goro, Izrael Belgijo, Turčija Švedsko, Hrvaška pa Slovenijo.

Košarkarji Španije so dosegli tretjo zmago in si tako krog pred koncem predtekmovanja v Celju ter dvobojem z Gruzijo že zagotovili mesto v drugem delu. Na drugi strani je Poljska doživela četrti poraz, tako da se bo po ponedeljkovem dvoboju s Slovenijo poslovila od evropskega prvenstva. Branilci naslova so dosegli še eno rekordno zmago, zmagali so s 36 točkami razlike (89:53), tako da imajo daleč najboljše razmerje med prejetimi in doseženimi točkami med vsemi ekipami na EP.

Češki košarkarji so slavili visoko zmago proti Gruziji, pot do nje pa so si tlakovali že v prvem polčasu. Dobili so polčas (35:54) in na koncu zanesljivo zmagali, čeprav je zadnjo četrtino Gruzija dobila s 25:20, a je odgovornost v češki reprezentanci pravočasno prevzel Jan Vesely, ki je bil na koncu s 27 točkami prvi strelec obračuna. Na večerni tekmi je Hrvaška po podaljšku premagala Slovenijo (76:74), obe moštvi imata sedaj po tri zmage in en poraz.

Češka je izgubila proti Sloveniji, premagala pa je Gruzijo.
Češka je izgubila proti Sloveniji, premagala pa je Gruzijo. FOTO: Damjan Žibert

V Kopru zmage Finske, Italije in Turčije
V koprski Bonifiki pa sta se za prvo mesto v skupini D udarili dve do danes neporaženi reprezentanci, Grčija in Italija. Azzurri so slavili zmago z 81:72 in se povzpeli na vrh lestvice. Italijani so slavili na krilih razpoloženih Marca Belinellija (23 točk), Luigija Datomeja (19) in Alessandra Gentileja (16) in prišli še do četrte zmage na EP

Najtesnejši boj so gledalci spremljali v Kopru, kjer so Finci v skupini D po dveh podaljških strli odpor Rusov (86:83). Slednji so tako doživeli še četrti poraz in se bodo presenetljivo hitro poslovili od letošnjega EP, na drugi strani pa so si Finci s tretjo zmago že priigrali nadaljevanje turnirja v Stožicah. Pri zmagovalcih je bil z 20 točkami in devetimi skoki najboljši Shawn Huff, velik delež so prispevali tudi Sasu Salin, Tuukka Kotti in veteran Hanno Möttölä s po 12 točkami. Predvsem slednji je zadel nekaj odločilnih metov. Pri poražencih je izstopal Aleksej Šved s 25 točkami. V Kopru je Turčija dosegla prvo zmago, premagali so Švedsko. Na koncu je bilo 87:74, za Turčijo je Ender Arslan dosegel 22, Ersan Iliyasova pa 21 točk. Pri Švedih pa se je z 18 najbolj izkazal Jeffrey Taylor.

V Tivoliju zmage V. Britanije, Francije in Izraela
V skupini A v Ljubljani so Britanci dosegli svojo drugo zmago in ostali v boju za drugi del tekmovanja (81.74). Pri Britancih je bil s 23 točkami najučinkovitejši Andrew Lawrence, Myles Hesson je prispeval 21 točk in 11 skokov. Pri Nemcih je prednjačil Tibor Pleiss z 20 točkami in 14 skoki.

V derbiju 4. kroga skupine A med vodilno Ukrajino in Francijo, ki so jo v prvem krogu presenetili Nemci (ti so se po današnjem porazu že poslovili od nadaljevanja EP), so košarkarji obeh ekip v Hali Tivoli pripravili lep spektakel. Francozi so ukrajinskim košarkarjem v 4. krogu zadali prvi poraz na prvenstvu; galski petelini so zmagali s 77:71. Največ zaslug za zmago je imel zvezdnik lige NBA Tony Parker, ki je bil z 28 koši nerešljiva uganka za ukrajinske branilce, blestel je zlasti v zadnji četrtini, 15 pa jih je dodal Boris Diaw. Pri ukrajinskih košarkarjih je bil z 20 točkami najboljši Eugene Jeter.

Na tekmi v Tivoliju je Izrael, ki je na prvih treh tekmah trikrat izgubil, pristrigel peruti Belgijcem, ki so se po dveh zmagah že videli v igri za nadaljevanje EP. Končni izid je bil 87:69. največ točk, 14, je dosegel Maxime De Zeeuw, najboljša strelca pri zmagovalcih pa sta bila Afik Nissim s 23 točkami in Yotam Halperin s 14.

Selektor Bosne in Hercegovine Aco Petrović je bil na tekmi proti Makedoniji izključen. FOTO: Miro Majcen

Na Jesenicah zmage Bosne in Hercegovine, Srbije in Litve
Na Jesenicah sta se v skupini B srečali Bosna in Hercegovina ter Makedonija. Tekma je bila pomembna za obe ekipi, saj sta doslej zbrali le po eno zmago. Tokrat se je bolje odrezal BiH, ki je z drugo zmago naredil velik korak k uvrstitvi v drugi del, medtem ko so Makedonci praktično "odpisani" (62:54). Makedoncem je dobro kazalo še po koncu tretje četrtine, ko so vodili za štiri točke, nazadnje pa so bili v ospredju slabih pet minut pred koncem z 52:50. Bosanski selektor Aco Petrović je dobil drugo tehnično napako in bil izključen, a je to le spodbudilo igralce Bosne in Hercegovine k še boljši igri. Zaključek tekme je bil v njihovi domeni, zadnjo četrtino so dobili z 21:9. Pri BiH sta bila strelsko najuspešnejša Mirza Teletović z 22 in Nihad Đedović z 20 točkami, pri Makedoniji pa je Bo McCalebb dosegel 19 točk.

Na Jesenicah sta se pomerili tudi Srbija in Latvija, srbski košarkarji pa so z zmago z 80:71 trenutno skočili na vrh skupine B in si zagotovili nastop v drugem delu prvenstva. Najboljši v srbski vrsti je bil kapetan Nenad Krstić s 25 točkami, Nemanja Bjelica in Raško Katić sta jih zbrala po 11. Pri Latvijcih je bil z 18 točkami najboljši Kristaps Janicenoks. Litva je po podaljšku premagala Črno goro (77:70), Darius Lavrinovič in Jonas Valančiunas pa sta odločila zmagovalca, pri katerem je Ksistof Lavrinovič kot najboljši strelec dosegel 24 točk; Rice je bil z 19 najboljši pri tekmecih.