Praga, 24. 06. 2017 20.34 |

J.K./Ž.L./STA
1

Košarkarice Španije so na prvi polfinalni tekmi evropskega prvenstva na Češkem visoko premagale debitantko v tej fazi tekmovanja Belgijo in se uvrstile v finale (68:52). V drugem polfinalu pa so se Francozinje dolgo časa mučile z Grkinjami, a v zadnji četrtini potem stopile na plin in si z visoko zmago (77:55) priborile nastop v finalu in priložnost za boj za čislano zlato

Prihajajoče evropsko prvenstvo bosta leta 2019 s skupnimi močmi pripravili Srbija in Latvija, je na sobotnem zasedanju v Pragi odločil odbor Mednarodne košarkarske zveze (Fiba). Za prirediteljico je resno kandidirala tudi Rusija, po zmagi Latvije in Srbije pa je srbsko prestolnico Beograd doletela čast priprave zaključnega dela EP. Pred selitvijo v Kombank Areno bodo najboljše košarkarice stare celine igrale v Nišu, Zrenjaninu in latvijski metropoli Rigi.

Španke so zanesljivo opravile delo proti Belgiji, ki je sicer vzpodbudno začela prvi polfinalni dvoboj v osrednji praški dvorani Arena. Toda na krilih izjemno razpoložene Albe Torrens, ki je dosegla 20 točk, so Španke od sredine prve četrtine pa do konca dvoboja iz minute v minuto bežale nasprotnicam. Prednost je v drugi tretjini narasla že na 17, v nadaljevanju pa tudi do 19 točk in kljub temu, da so Španke popustile, so se na koncu ustavile pri 16 točkah naskoka. Prva posameznica obračuna Torrensova je 20 točkam dodala še deset skokov, v španski izbrani vrsti se je z devetimi točkami izkazala še Sancho Lyttle, med Belgijkami pa je bila najbolj razpoložena Julie Vanloo (11 točk).

V drugem polfinalu pa sta se udarili znanki iz skupinskega dela letošnjega prvenstva, in sicer Francija, ter Grčija, proti kateri je slovenska izbrana vrsta dosegla zgodovinsko prvo zmago na prvenstvih. Na tokratnem obračunu v praški O2 Areni pa Francozinje niso pustile ničesar naključju. Čeprav so se Grkinje kar tri četrtine upirale favoriziranim tekmicam, pa so te v zadnjih desetih minutah stopile na plin in na koncu visoko slavile s 77:55. Najboljša strelka pri zmagovalkah je bila Endene Miyem, ki je dosegla 13 točk. Pri Grkinjah je bila najbolj razpoložena Styliani Kaltsidou, ki je dosegla 15 točk.

Francozinje so v zadnji četrtini povsem nadigrale Grkinje in se zasluženo uvrstile v veliki finale letošnjega Eurobasketa. FOTO: Fiba
Nedeljska tekma za tretje mesto med Belgijkami in Grkinjami se bo pričela ob 18. uri, finalna med Špankami in Francozinjami pa ob 20.30. Obe si boste lahko v neposrednem prenosu ogledali na VOYO.
Vse tekme na letošnjem evropskem prvenstvu na Češkem si lahko v posnetku še vedno ogledate na VOYO.