FOTO in VIDEO: 'Metuljčkasti' Dončić in Randolph že na debiju ob zmagi nad Rusi pokazala, da sta pomembna člena Slovenije

Rogaška Slatina, 30. 07. 2017 21.48 |

Slovenska košarkarska reprezentanca je ob odsotnosti prvega zvezdnika ekipe Gorana Dragića na prvi pripravljalni tekmi v sklopu Eurobasketa 2017 premagala univerzitetno zasedbo Rusije z 79:63. Izkazala sta se debitanta Luka Dončić s 14 točkami in Anthony Randolph z 12. Dobro sta odigrala tudi mlada Miha Lapornik in Vlatko Čančar.

• Pogovor z Luko Dončićem po debiju za slovensko izbrano vrsto
    02:24
    Pogovor z Luko Dončićem po debiju za slovensko izbrano vrsto
  • Vrhunci tekme Slovenija - Rusija (Uni) 79:63
    06:52
    Vrhunci tekme Slovenija - Rusija (Uni) 79:63

"Občutek, ko prvič oblečeš dres Slovenije, je res nekaj posebnega. Priznam, da sem imel v trebuhu metuljčke, a so ti hitro izginili, saj so me gledalci v dvorani že ob predstavitvi glasno pozdravili," je nastop za Slovenijo opisal 18-letni Luka Dončić. Ta je poleg naturaliziranega krilnega centra Anthonyja Randolpha sploh prvič 'oblekel' slovenski dres. Oba sta odlično izkoristila uvodne minute in dokazala, da bosta pomembna člena v boju za napovedano borbo za kolajno na Eurobasketu 2017. Slovenski selektor v razprodani dvorani v Rogaški Slatini sicer ni računal na šest kandidatov za nastop na Eurobasketu, in sicer so to: Goran Dragić, Žan Marko Šiško, Jan Kosi, Edo Murić, Gašper Vidmar, Klemen Prepelič.

Slovenija je slabo začela tekmo, že v prvi minuti in pol so se Rusi prebili v vodstvo s 7:0, prve točke za Slovenijo in prve nasploh v dresu slovenske reprezentance je dosegel Randolph, ta je zadel trojko. Tako kot Randolph je tudi Luka Dončić, nosi številko 77, začel s trojko in po slabih štirih minutah igre priboril sploh prvo vodstvo Slovenije z 8:7. Rusi so hitro odgovorili z dvema trojkama in se znova odlepili na 13:8. Na dve trojki Rusov je odgovoril Randolph s košem s polrazdalje za znižanje zaostanka na 10:13. Priložnost je dobri dve minuti pred koncem prve četrtine je dobil tudi povratnik v reprezentanco Erazem Lorbek. Minute pa je dočakal tudi talentirani Vlatko Čančar, ki se je nemudoma izkazal s točko s prostega meta, nato pa še z odlično obrambno akcijo (blokado). Slovenci so mlade Ruse deset sekund pred koncem prve četrtine znova ujeli, in sicer s trojko Mihe Lapornika (15:15), a je Pavel Sizov s prostim metom zagotovil vodstvo gostom s 16:15.

Tako Randolph kot Dončić sta debitirala s trojko.
Tako Randolph kot Dončić sta debitirala s trojko. FOTO: Aljoša Kravanja

V drugi četrtini sta se ekipi izmenjevali v vodstvu, slovenski voz na uvodu drugega dela pa sta vlekla Lapornik in Čančar. Do prve minute odmora na tekmi v 14. minuti je Slovenija vodila z 21:20. Po dobrem prodoru in dodatnem prostem metu Matica Rebca pa je Slovenija prvič povedla z malce višjo prednostjo (27:23). 18-letni Dončić je dvorano v Rogaški Slatini prvič resneje navdušil z zabijanjem dve minuti kasneje, ko je Slovenijo povedel v vodstvo z 29:27. Po košu Jake Blažiča pa je tri minute do konca prvega polčasa na semaforju pisalo 32:27 v korist Slovenije. Po nekaj raztrganih akcijah na obeh straneh je Slovenija do konca prvega polčasa uspela zadržati vodstvo in na odmor odšla z vodstvom s 35:31.

Kokoškova četa je drugi polčas začela bistveno bolje kot prvega, s trojko Dončića je Slovenija povedla z najvišjo prednostjo sedmih točk. Ko sta trojko oz. koš dodala še Rebec in Randolph je na semaforju pisalo že 43:31. Mladi, a žilavi Rusi se niso dali, toda Dončić je z deseto točko na tekmi poskrbel za novo visoko vodstvo Slovenije z 51:40. Dončić je nadaljeval tako z razigravanjem soigralcev kot doseganjem točk in z dodatnimi štirimi točkami poskrbel za vodstvo Slovenije s 55:45, nato pa je štiri dodal še Čančar in sledila je minuta odmora na zahtevo ruskega stratega Anatolija Lapteva. Ta je le delno pomagala gostom, saj je na koncu tretje četrtine, ki jo je Kokoškova četa dobila z 26:18, Slovenija vodila z 61:49.

Že v 33. minuti pa so se domačini dokopali do prednosti 20 točk. Po košu razpoloženega Čančarja so Slovenci vodili že z 69:49. Zmagovalec je bil ob visokem vodstvu že odločen, tako da so Slovenci malce stopili s plina, kar so Rusi znali izkoristiti in do konca tekme znižali zaostanek na končnih 79:63 v korist varovancev Igorja Kokoškova. Svoje minute je poleg Čančarja (9 točk) danes dobro izkoristil tudi Miha Lapornik, ki je na koncu bil celo tretji strelec z desetimi točkami.

Kokoškov je bil zadovoljen s pristopom slovenskih košarkarjev.
Kokoškov je bil zadovoljen s pristopom slovenskih košarkarjev. FOTO: Aljoša Kravanja

"Glede na to, da je bila to za nas prva pripravljalna tekma, naš tekmec pa ima za seboj že daljše obdobje fizičnih priprav, je bila ta razlika na parketu kar opazna. Veliko stvari sem videl, na katerih bomo morali še delati. Gre za določene malenkosti, pa tudi ritem igranja, delo in naloge v obrambi, skok v napadu ...," je po koncu tekme razlagal selektor Kokoškov. Srb na slovenski klopi pa je videl tudi veliko pozitivnih stvari. Ena izmed njih je bil pristop njegovih varovancev. "Vseeno sem zadovoljen s prikazanim, predvsem pa sem navdušen nad energijo, ki jo imajo fantje na treningih, ter profesionalnim odnosom, ki ga kažejo do državnega dresa," je zaključil Kokoškov.