EP: Francija boljša od Latvije, Ukrajina presenetila Srbijo, Litva gladko premagala Belgijo

Ljubljana, 13. 09. 2013 16.15 |

T.Š./STA
7

Košarkarji Litve so na prvi tekmi 2. kroga drugega dela evropskega prvenstva v Ljubljani (skupina E) premagali Belgijo s 86:67. Na drugi tekmi te skupine je bila Ukrajina presenetljivo boljša od Srbije (82:75), Francija pa je ugnala Latvijo (102:91).

Francozi so že od začetka močno pritisnili, razpoložena Tony Parker in Nicolas Batum pa sta neusmiljeno zadevala. Že v deveti minuti je bilo + 14, do konca prvega dela pa je prednost narasla na 31:15. Nadaljevanje je bilo podobno. Latvija se je trudila, toda razen Dairisa Bertansa (na koncu kar 28 točk) ni imela dovolj razpoloženih posameznikov ob pravem času, ki bi ekipo potegnili za sabo. Parkerju in Batumu sta se z dvojnim številom točk pridružila še Alexis Ajinca - na koncu je bil s 25 točkami, dvema več od Parkerja, tudi prvi strelec galskih petelinov - in Boris Diaw (16). Tako je Francija pripeljala dvoboj do zadnje četrtine še s + 11 (76:65). V tej so Latvijci nekajkrat še prišli do osmih ali devetih točk minusa, bližje pa ne.

Litva je premagala Belgijo, Francija pa je bila boljša od Latvije.
Litva je premagala Belgijo, Francija pa je bila boljša od Latvije. FOTO: Damjan Žibert

Srbi so z zmago v prvem krogu proti Belgiji naredili korak k četrtfinalu, Ukrajinci so doživeli polom z Latvijo. A današnja tekma je stvari postavila na glavo, Srbi so se zaman zaletavali v ukrajinski zid in na koncu so nekoliko presenetljivo, vendar zasluženo zmagali Ukrajinci z 82:75. Že začetek za srbske košarkarje, ki so imeli bistveno močnejšo podporo s tribun, ni bil najboljši. Ukrajinci so večji del prve četrtine vodili, res pa je bila največja razlika le tri točke. A izenačena tekma se je nadaljevala tudi v drugem delu, ko so borbeni Ukrajinci že povedli z 41:35. Srbski selektor Dušan Ivković je z minuto odmora umiril svoje košarkarje, ki so do odmora prišli do 40:41.

Toda Srbiji igra ni stekla. Napake, izgubljene žoge in zgrešeni "zicerji" ter precej mirnejši in natančnejši tekmeci na čelu s skoraj nezgrešljivim Maksimom Kornijenkom (na koncu 21 točk) in temnopoltim Eugenom Jeterjem (20) so v 26. minuti pripeljali do vodstva Ukrajine s 53:44. Nova srbska minuta odmora ni pomagala, Ukrajina je še naprej dobro nadzorovala tekmo, ustavila vsak poskus Srbije, da bi se približala, za nameček pa je Jeter v zadnji sekundi tretje četrtine zadel še trojko za 63:54. Srbiji je tako za preobrat ostal le zadnji del. Toda Ukrajina je hitro pokazala, da priložnosti za prestižno zmago ne bo spustila iz rok. Zadevali so, ko je bilo treba ohraniti razliko (ta je zrasla že na 11 točk), Jeter pa je z dvema trojkama – Srbiji ni pomagalo niti pet zadetih Nemanje Bjelice – v trenutkih, ko so se Srbi približali na le pet točk, spet ustavil njihov nalet in poskrbel za zmago.

Srbija ima po dveh tekmah nadaljevanja eno zmago in en poraz.
Srbija ima po dveh tekmah nadaljevanja eno zmago in en poraz. FOTO: Damjan Žibert
Litva je dosegla že drugo zmago v drugem delu tekmovanja. Na prvi tekmi je na derbiju s 76:62 premagala Francijo, na drugi pa je še bolj prepričljivo opravila z Belgijo (86:67). Jonas Valanciunas je za zmagovalce dosegel 12 točk in dodal še 10 skokov. V preostali dvobojih se bosta danes pomerili še Ukrajina in Srbija ter Francija in Latvija.

Belgijci, v prvem krogu drugega dela so po solidni predstavi morali priznati premoč Srbiji, že pred tekmo na zadnjem mestu niso imeli prav veliko možnosti za preboj v četrtfinale. Dokončno so jih izgubili sredi prve četrtine, ko se je Litva prebudila in po začetnem zaostanku z 1:5 najprej izenačila, nato pa pri izidu 13:12 začela pot do zmage. Belgijci so od takrat do konca prvega polčasa dosegli le še devet točk, Litovci pa so z vse bolj natančnimi meti rešetali koš tekmecev ter nenehno povečevali razliko. Ob polčasu je ta znašala 23 točk (44:21). Nič bolje ni šlo Belgiji v drugem delu. Razlika je kmalu narasla na +30 (55:25), najvišja na tekmi je bila +35 (67:34) v 28. minuti. Litovci so svoje zveste navijače razveseljevali tudi s številnimi lepimi potezami, podajami in zabijanji. Belgijci so se že zdavnaj predali, nato pa ob razpoloženih Jonasu Valančiunasu, Donatasu Motiejunasu (13) in Mindaugasu Kuzminskasu (12) le čakali na konec tekme in upali, da bo razlika na koncu vsaj znosna. Možje v zeleno-belih dresih so zadnjo četrtino odigrali zelo sproščeno in razlika je nazadnje znašala "le" 19 točk.