Helsinki, Cluj, 05. 09. 2017 12.47 |

V Cluju sta se v derbiju 4. kroga skupine C evropskega košarkarskega prvenstva pomerili še neporaženi reprezentanci Španije in Hrvaške. Slednji so bili večji del zanimivega obračuna v prednosti, toda v končnici, ko je bilo potrebno ohraniti mirno kri, so Španci unovčili bogate izkušnje za zasluženo zmago z 79:73. V večernem terminu je gostiteljica skupine A Finska ugnala Grčijo z 12 točkami razlike (89:77).

• Vrhunci tekme Hrvaška - Španija
    05:16
    Vrhunci tekme Hrvaška - Španija
  • Vrhunci tekme Finska - Grčija
    02:37
    Vrhunci tekme Finska - Grčija

V derbiju 4. kroga v skupini C evropskega košarkarskega prvenstva sta se pomerili še neporaženi reprezentanci Hrvaške in Španije. Slednji so v uvodnih treh krogih vknjižili suverene zmage, izbranci Aleksandra Petrovića pa so se predvsem v uvodnem obračunu z Madžari precej mučili, a na koncu unovčili bogate izkušnje in precejšnjo razliko v kakovosti posameznikov.

Hrvaška reprezentanca je podobno kot dan prej proti Črni Gori odlično krenila v dvoboj s favorizirano špansko izbrano vrsto, saj je po košu iz protinapada Darija Šarića povedla za devet točk (10:1). Izbranci selektorja Sergia Scariola so potrebovali več kot polovico uvodne četrtine, da so se ogreli in začeli z lovljenjem tekmečeve prednosti. V 7. minuti je Ricky Rubio z uspešnim metom za tri točke zmanjšal španski zaostanek na - 6 (15:9), v naslednjem napadu pa je bil uspešen še Fernando San Emeterio, ki je s svojo prvo trojko na srečanju pripeljal aktualne evropske prvake na le tri točke zaostanka (15:12). Po minuti odmora, ki jo je vzel hrvaški selektor Petrović, je bil za tri točke uspešen še Marko Tomas, toda Španija je z mirno in preudarno igro vztrajno topila hrvaško prednost. Po uspešni zadnji akciji v uvodni četrtini so Španci prvič na tekmi tudi povedli z 21:20, kar je bil tudi izid 1. četrtine.

Španija se je v napeti končnici veselila zaslužene zmage nad Hrvaško in tako ob Sloveniji ostaja edina neporažena reprezentanca na letošnjem EP-ju. FOTO: Fiba

Španija tudi v drugi četrtini ni popuščala, saj je na krilih nadarjenega Juancha HernanGomeza in bratov Gasol višala svojo prednost, ki je dve minuti pred koncem prvega polčasa znašala že deset točk (28:38). Do odhoda v slačilnici so Hrvati s štirimi točkami Luke Žorića uspeli znižati svoj zaostanek na - 6 (32:38). Ko je v uvodni akciji 3. četrtine Marc Gasol zadel za + 8 Špancev (32:40), se je zdelo, da bodo hrvaški košarkarji stežka vzpostavili ravnotežje, saj se je met z razdalje ustavil, prave igre po globini pa ni bilo zaznati. Toda Darijo Šarić, Bojan Bogdanović in že omenjeni Žorić so imeli svoje načrte. Prvi je uspešno zadel za tri točke, preostala dva pa sta s košema Hrvaško že v 23. minuti rezultatsko povsem približala (39:40). Bolj ko se je dvoboj prevešal v sklepni del, je bilo čutiti naraščanje nervoze na obeh straneh. V 27. minuti je po uspešno izvedenem protinapadu Marko Tomas popeljal svojo reprezentanco do prednosti treh točk (51:48), toda HernanGomez je z novo trojko v zadnjem napadu vrnil dvoboj na začetno točko (54:53).

V zadnji četrtini smo spremljali izenačen obračun, v katerem so se kresale iskre. Španci so uvideli, da to tekmo lahko dobijo "na mišice", saj so Hrvatje s hitrostjo Šarića, Bogdanovića, Benderja in ostalih mladcev vsilili visok ritem igre, čemur Scariolovi izbranci niso uspeli slediti. Dve minuti pred koncem je Španija s košem Sergia Rodrigueza ušla na 5 točk (63:68), kar je Aleksandar Petrović "presekal" z nujno minuto odmora. Takrat pa se je po v eni izmed španskih akcij, v kateri je Pau Gasol storil očiten prekršek nad Luko Žorićem, a se v istem hipu tako razburil, da si je zaslužil tehnično napako, nato pa še selektor Scariolo, začelo zapletati. Šarić je izkoristil "darilo" v obliki štirih prostih metov, kar je Hrvate približalo na le točko zaostanka (67:68), toda dodatnega napada niso uspeli zaključiti, kar se je na koncu izkazalo za prelomen trenutek na srečanju. Slabo minuto pred koncem je Rodriguez s težkim metom popeljal Špance v vodstvo za 3 točke (67:70), nato pa so jo v igri osebnih napak z obeh strani precej bolje odnesli aktualni evropski prvaki, ki so tako ob Sloveniji še edina neporažena reprezentanca na letošnjem evropskem prvenstvu.

Večerni obračun 4. kroga v "slovenski" skupini A med Finsko in Grčijo je pripadel gostiteljici, ki je z novo navdušujočo predstavo pred polnimi tribunami Hartwall Arene vknjižila še svojo tretjo zmago. Odločilna je bila izjemna igra Koponena, Markkanena in druščine v 3. četrtini, v kateri so si finski košarkarji nabrali visoko prednost 20 točk (63:43). Najbolj razpoloženi pri Fincih so bili organizatorja igre Koponen in zimzeleni Rannikko, ki sta dosegla 24 oziroma 14 točk, že omenjeni Markkanen jih je dodal 17. Pri Grkih pa sta izstopala Thanasis Antetokounmpo s 17 in Kostas Sloukas z 12 točkami. S to zmago so se Finci vmešali v boj za končno 1. mesto v skupini A, kjer bo odločitev o končni razvrstitvi padla po jutrišnjem derbiju med Slovenijo in Francijo.