VIDEO in FOTO: Slovenci presegli stotico in prepričljivo s +27 opravili z Islandijo

Helsinki, 05. 09. 2017 06.30 |

T.Š./N.A./A.V.
77

V helsinški Hartwall Areni je bila na sporedu uvodna tekma 4. kroga skupine A. Obračun Slovenije, ki je bila v vlogi favorita proti skromni Islandiji, ni prinesla presenečenja. Slovenci so vodili tudi že za 30 točk in brez težav zanesljivo zmagali (102:75). Prvi strelec tekme je bil Goran Dragić z 21 točkami.

Vrhunci tekme Slovenija - Islandija

Uvodne tri obračune v skupini A košarkarskega evropskega prvenstva je slovenska izbrana vrsta opravila z odliko. Pred izbranci selektorja Igorja Kokoškova so po vrsti pokleknili Poljaki, Finci in Grki. Predvsem obračun s slednjimi je potrdil, da ima Slovenija dovolj širok nabor kakovostnih košarkarjev za enakovredno borbo za nekaj več kot "le" za uvrstitev v izločilne boje v Istanbulu. Po dnevu premora so kapetana Goran Dragić in druščino na parketu helsinške dvorane Hartwall čakali skromni Islandci, ki so na dosedanjih treh obračunih v povprečju izgubili za dobrih 30 točk. Tudi proti Sloveniji ni bilo pretirano drugače, Slovenci so vodili tudi že za 30 točk, na koncu je bilo +27, Slovenci pa so na Eurobasketu vpisali četrto zaporedno zmago.

Selektor Kokoškov je na parket poslal udarno peterko Goran Dragić, Luka Dončić, Edo Murić, Jaka Blažič in Gašper Vidmar. Prva četrtina je minila večinoma v igri brez prave obrambe na obeh straneh. Islandci so se zanašali predvsem na met za tri točke in so največ vodili za tri točke (9:6), zadeli so štiri od sedmih metov za tri točke v prvih desetih minutah, moštvi pa sta se pogosto izmenjevali v vodstvu. Islandci so 18 sekund pred koncem prišli do najvišje prednosti (25:20), a je v zadnji sekundi trojko zadel Klemen Prepelič za -2 (25:23). Dončić je bil najboljši slovenski strelec v tem uvodnem delu s petimi točkami.

V drugi četrtini so Slovenci začeli postavljati stvari na svoje mesto. Prešli so v rezultatsko prednost, +5 je bilo slabih šest minut pred koncem polčasa (33:38), dobre tri minute pred koncem je bilo že +8 (37:45), nato pa že tudi +14 minuto pred koncem. Končni izid polčasa je postavil Dončić s trojko za 60:43, za najvišjo prednost Slovenije na tekmi. Slovenci so dobili četrtino za 19 točk (18:37), prvi strelec je bil Goran Dragić z 12 točkami, Dončić in Prepelič sta jih dodala po 11.

Na začetku drugega polčasa je slovenska prednost le še rasla. Že v prvi minuti nadaljevanja so "prebili" mejo 20 točk, slabe štiri minute pred koncem tretje četrtine pa je bilo že +30. Kokoškov je v teh minutah v igro poslal tudi Matica Rebca in Žigo Dimca. Ob koncu četrtine visoka prednost za Slovenijo (59:81). V zadnji četrtini vse po slovenskih pričakovanjih, slabe tri minute pred koncem tekme so Slovenci dosegli stotico (100:70) in na koncu visoko in prepričljivo zmagali (102:75). Pri Islandcih je bil prvi strelec Martin Hermannsson z 18 točkami, pri Sloveniji pa je bil prvi strelec tekme Dragić (21 točk, 4 skoki, 4 podaje), 15 točk je dodal Jaka Blažič, 14 Prepelič, 13 pa Dončić.

V sredo čaka Slovenijo (prenos na Kanalu A in VOYO ob 13.15) tekma s Francijo za končno razvrstitev v skupini.

Goran Dragić je najboljši strelec slovenske reprezentance v dosedanjem delu EP.
Goran Dragić je najboljši strelec slovenske reprezentance v dosedanjem delu EP. FOTO: AP