Cluj/Istanbul, 04. 09. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
A.V./T.Š./J.K.
17

V derbiju 3. kroga skupine D na evropskem prvenstvu v Istanbulu sta se pomerili stari znanki Turčija in Srbija. Slednja je vodila večji del srečanja, a se za drugo zmago morala pošteno potruditi. V končnici je v ospredje znova stopil odlični Bogdan Bogdanović, ki je s soigralci naposled vendarle strl odprl žilave gostiteljice. V popoldanskem terminu pa je Hrvaška težje od pričakovanj prišla do svoje tretje zmage proti Črni Gori.

Vroč derbi v Istanbulu pripadel Srbiji
V skupini D je bil na sporedu derbi 3. kroga med starima znankama Turčije in Srbije. Obe reprezentanci sta po zmagi in porazu v uvodnih dveh krogih nujno potrebovali novi dve točki v boju za vrh skupine, ki ga po še tretji zmagi na prvenstvu proti Belgiji trenutno drži še nepremagljiva Rusija.

Boban Marjanović je z odlično igro v 1. polčasu prispeval levji delež k pomembni zmagi svoje reprezentance nad sogostiteljico EP-ja Turčijo. FOTO: Fiba

Srbski selektor, sicer legendarni branilec Aleksandar Đorđević, je v začetno peterko uvrstil Bogdanovića, Lučića, Milosavljevića, Birčevića in Jovića, medtem ko se je turški selektor, prav tako nekoč odlični turški reprezentant Ufuk Sarica, odločil za kapetana Gülerja, Osmana, Herseka, Sanlija in Sipahija. Uvodni del je povsem pripadel Srbom, ki so že v 6. minuti povedli za 7 točk (13:6). Odlična obramba z neustavljivim Bobanom Marjanovićem pod obročema je Srbiji omogočala izpeljavo večih zaporednih napadov, kar sta s pridom izkoriščala razpoložena Stefan Jović in Bogdan Bogdanović. V 8. minuti je bilo 15:8, ob koncu uvodne četrtine pa 21:13.

Edini, ki se je uspel kolikor toliko enakovredno kosati z velikanom Marjanovićem, je bil izkušeni Sinan Erden, toda to je bilo premalo, da bi se Turčija lahko tekmecu približala v skoku, ob tem pa met z razdalje domačinu nikakor ni stekel. Po vodstvu Đođevićeve čete s 12 (25:13) v 12. minuti je sledila serija Turkov, ki so z delnim izidom 10:0 v pičlih dveh minutah uspeli skorajda izničiti prednost nasprotnika, ki je deloval izgubljeno in predvsem nepovezano. Prehitri in neuspešni poizkusi z razdalje so prisilili Đorđevića v minuto odmora v 15. minuti ob minimalnem vodstvu njegovih varovancev s 27:25. S petimi zaporednimi točkami Bogdanovića in košem Kuzmića je Srbija v 18. minuti znova ušla na "varnih" 7 točk prednosti (34:27). Ob polčasu je srbska prednost znašala pet točk (36:31).

V nadaljevanju je turški selektor Sarica skušal s številnimi menjavami ohraniti visok ritem igre, ki bi utrudil nosilce igre Srbije. Predvsem izjemno učinkovita Bogdanovića in Jovića, ki sta v ključnih trenutkih prevzela breme na svoja pleča, svoje pa so dodali še Lučić, Milosavljević in že omenjeni Kuzmić. V 3. četrtini je Srbija ohranjala prednost med 7 in 10 točkami. Po Jovičevi drugi trojki na srečanju so v 26. minuti izbranci Saše Dorđevića povedli s +10 (46:36). Po koncu 30 minut je bilo na semaforju Ülker Arene 53:45 za Srbijo.

Zadnjo četrtino je s trojko odprl mladi turški organizator igre Sipahi, toda na drugi strani je s štirimi zaporednimi točkami vrnil Milosavljević za vodstvo Srbije s +9 (57:48) v 32. minuti. Toda takrat se je znova odprlo domačim v napadu - Mahmutoglu in Osman sta začela zadevati z razdalje -, kar je v 34. minuti pripeljalo do minimalnega vodstva Turkov z 59:57 (delni izid 11:0 v korist Turčije). Po minuti odmora srbske klopi je Jović s svojo tretjo trojko na tekmi v 37. minuti vrnil Srbijo v vodstvo s 6 točkami razlike (73:67). Preudarna in taktično dovršena izvedba je srbskim košarkarjem prinesla izjemno pomembno zmago v boju za po vsej verjetnosti končno 2. mesto v skupini D in boljše izhodišče pred izločilnimi boji.

Hrvaška stežka do zaslužene zmage proti Črni Gori

Hrvati so v prvih dveh krogih skupine C zabeležili dve zmagi, Črnogorci pa so bili polovično uspešni. Črnogorski dvojec Nikola Vučević-Bojan Dubljević je z izvrstno predstavo proti Madžarom v prejšnjem krogu poslal resno opozorilo Hrvatom, ki so imeli kljub zmagam nad Madžari in domačini Romuni v Cluju-Napoci mestoma kar precej težav v igri. Kockasti so obakrat sicer slavili, toda Hrvati na čelu s prvim posameznikom Dariem Šarićem niso prepričali navijačev v to, da bi letošnje evropsko prvenstvo lahko bilo njihova odskočna deska do težko pričakovane kolajne.

Bojan Bogdanović je bil prvi strelec tekme s 23 točkami.
Bojan Bogdanović je bil prvi strelec tekme s 23 točkami. FOTO: Fiba

Črnogorci so kot že rečeno z močno centrsko linijo v soboto povsem povozili Madžare (72:48), Vučević in Dubljević sta se ustavila pri 13 točkah, Črna gora pa je na koncu tekme zbrala kar 18 skokov več od nasprotnikov. Hrvati so s Španci, ki so Črno goro v prvem krogu odpravili po hitrem postopku (99:60), seveda favoriti skupine, za Črnogorce "pomembnejši" tekmi z Romunijo in Češko še sledita.

Črnogorci so se takoj na začetku tekme znašli v težavah, saj so Hrvati zadevali iz vseh položajev in v slabih dveh minutah naredili delni izid 10:0, tudi po zaslugi nešportnega prekrška Nikole Vučevića. Bojan Bogdanović je zadel dva prosta meta in nato še met za tri točke. Črnogorci so prvi koš dosegli po slabih štirih minutah igre, trojko je zadel Tyrese Rice za 15:3. Bogdanović je bil nezaustavljiv, zadel je štiri od petih metov za tri in Hrvati so vodili že 18:3. Črnogorci so do konca četrtine znižali izid na ugodnih -8, Dubljević je v zadnji sekundi zadel trojko (17:25). Bogdanović je v prvi četrtini dosegel kar 13 točk.

Črnogorci so v nadaljevanju zaigrali bolje in ujeli priključek, dvakrat so se približali na tri točke zaostanka, drugič na polovici četrtine. A potem jim je kot kaže zmanjkalo energije in Hrvati so znova prišli do lepe prednosti ob polčasu za 12 točk (31:43). Hrvati so imeli dober met za tri točke (8/17, 47 odstotkov). V tretji četrtini so se Črnogorci največ približali na 10 točk zaostanka, Hrvati so brez večjih težav ohranjali prednost, a tekmec se ni predal. Kazalo je, da bo šlo gladko Hrvatom vse do konca, je bil zaključek dramatičen. Črnogorci so počasi nižali prednost in v zadnji minuti prišli le na točko zaostanka (pred tem celo tekmo niso bili bližje kot na -3), 72:73. Nato je Šarić je zadel za dve točki (75:72), Ivanović je na drugi strani zgrešil met za tri točke 18 sekund pred koncem, Šarić pa je dodal en prosti met od dveh (72:76) in Hrvaška je zabeležila že tretjo zmago v skupini. Tyrese Rice je za Črno goro dosegel 22 točk, Bojan Dubljević je dodal 11 skokov, prvi strelec tekme je bil Bogdanović s 23 točkami.