Helsinki, 31. 08. 2017 14.49 |

T.Š./J.K.
7

Slovenski košarkarji so EP odprli z zmago nad Poljsko, enako uspešni so bili v skupini A tudi Grki, ki so za 29 točk premagali Islandced (90:61). Na zadnji tekmi skupine je prišlo do presenečenja, Finci so po podaljšku premagali Francoze (86:84).

• Vrhunci tekme med Islandijo in Grčijo
    02:58
    Vrhunci tekme med Islandijo in Grčijo
  • Vrhunci tekme Francija - Finska
    04:04
    Vrhunci tekme Francija - Finska

Na zadnji tekmi 1. kroga skupine A sta se pomerili reprezentanci Francije in Finske. Zanimiv dvoboj gostiteljev proti enemu od favoritov za osvojitev naslova evropskega prvaka. V moštvu galskih petelinov sicer ni kar nekaj odličnih posameznikov iz lige NBA, na čelu s Tonyjem Parkerjem. Vseeno je v moštvu pod vodstvom selektorja Vincenta Colleta nekaj odličnih igralcev: Nando De Colo, Boris Diaw, Joffrey Lauvergne, Leo Westermann, Evan Fournier, ...

V helsinški Hartwall Areni so imeli gostitelji bučno podporo, ki so jo izkoristili v prvi četrtini. Po uvodnih desetih minutah so varovanci Henrika Dettmanna vodili s 23:15, z osmimi točkami se je izkazal Tuukka Kotti. V finskem moštvu sta tudi znana obraza iz slovenskih igrišč, nekdanja igralca ljubljanske Olimpije, branilca Sasu Salin in Teemu Rannikko. V drugi četrtini so Francozi takoj na začetku naredili delni izid 12:3 in prešli v vodstvo na polovici druge četrtine (27:26). Niso ga izpustili iz rok do konca prvega polčasa, ko so vodili za točko (33:32). Z desetimi točkami je bil najuspešnejši Heurtel, Diaw pa se je izkazal z osmimi skoki.

V tretji četrtini znova dober začetek gostiteljev z delnim izidom 8:0 za vodstvo 40:33, a so jih Francozi ujeli, v nadaljevanju pa sta moštvi menjavali v vodstvu, ob koncu četrtine pa so bili v prednosti galski petelini (53:49). Izenačeno srečanje tudi v četrti četrtini ni prineslo odločitve o zmagovalcu. Francozi so bili v manjši rezultatski prednosti večji del četrtine, a je bil ob koncu rednega dela izid izenačen (72:72). Wilson je dosegel zadnji koš 15 sekund pred koncem, De Colo pa je zgrešil zadnji met v četrtini.

V podaljšku so bili spretnejši Finci, ki so si ob podpori navijačev priigrali prednost petih točk (84:79) dobro minuto pred koncem. Francozi so izenačili, Fournier je zadel trojko za 84:84, nato pa je pet sekund pred koncem s polaganjem Jamar Wilson povišal na 86:84, De Colo je zgrešil zadnji napad za veliko zmago Finske. Prvi strelc Francije je bil Evan Fournier s 25 točkami, pri Fincih pa je blestel Lauri Markkanen z 22 točkami in sedmimi skoki.

Finska se je veselila zmage proti Franciji.
Finska se je veselila zmage proti Franciji. FOTO: AP

Grčija visoko premagala Islandijo
Grčija je bila pred tekmo v vlogi favorita, pa čeprav je na prvenstvu brez prvega zvezdnika iz lige NBA Giannisa Antetokounmpa. V moštvu je sicer njegov brat Thanasis, trener Grkov Constandinos Missas ima v zasedbi še vedno kopico izkušenih igralcev, od centra Ioannisa Bourousisa, branilcev Nicka Calathesa, Kostasa Sloukasa, do krila Georgiosa Printezisa. Že v prvi četrtini so Grki pokazali svojo moč in po desetih minutah igre je bilo že kar +16 (23:10), prvi strelec je bil Nikos Pappas z 11 točkami.

Borbeni Islandci pa se niso predali in ob spodbudi številnih navijačev so nižali razliko in dobre tri minute pred koncem prvega polčasa so se približali na šest košev razlike (27:33). Grška kriza se je nadaljevala, dve minuti pred koncem je bilo še +4 za favorita, nato le še +2 (31:33). V zadnji sekundi polčasa je Sloukas zadel za dve, Grki so ob polčasu vodili z majhno razliko, izid je bil 37:33. Islandci so drugo četrtino dobili z delnim  izidom 23:11. Pri Islandcih je bil v prvem polčasu najbolj razpoložen igralec francoskega Choleta Haukur Palsson s 14 točki, pri Grkih je bil najbolj učinkovit Pappas z 12 točkami.

Grki so strnili svoje vrste, stopili na "plin" in hitro prišli na +13 (33:46) po treh minutah igre v tretji četrtini z delnim izidom 9:0. Ravno 25-letni Antetokounmpo je bil glavni mož za rezultatsko prednost, izkazal se je z ukradenimi žogami in borbenostjo, dosegel je sedem točk. Ob koncu tretje četrtine je bilo 45:61 za Grčijo, delni izid četrtine pa 24:12. V zadnji četrtini so Grki razliko še višali in po dveh minutah igre so vodili že za 20 točk (47:67). Brez težav so zadržali visoko prednost in dosegli prvo zmago na letošnjem Eurobasketu. Končni izid je bil 90:61, grški selektor pa je na klop v zadnjih minutah potegnil udarne igralce reprezentance. Pappas je dosegel 20 točk, prvi strelec tekme pa je bil Palsson z 21 točkami.

V skupini B so Nemci po zaslugi NBA zvezdnika Atlante Dennisa Schröderja (32 točk) premagali Ukrajince (75:63). Na drugi tekmi je Gruzija presenetila Litvo in slavila za dve točki (79:77), izkazal se je Tornike Šengelia z 29 točkami. Na zadnji tekmi skupine je Italija visoko premagala Izrael (69:48).

Evropsko prvenstvo v košarki, 1. krog:
skupina A:
Slovenija
- Poljska 90:81
Grčija ‒ Islandija 90:61 (23:10, 11:23, 24:12, 29:16
Francija ‒ Finska 84:86 - 72:72 (15:23, 18:9, 20:17, 19:23, 12:14) - po podaljšku