Veselje pri sosedih: Hrvati po zmagi nad Ukrajinci v polfinalu, kjer jih čakajo Litovci

Ljubljana, 19. 09. 2013 19.30 |

Hrvaška reprezentanca je v četrtfinalu košarkarskega EP prepričljivo pemagala Ukrajino (84:72). Hrvati so do četrtfinalnega dvoboja nanizali sedem zaporednih zmag. V polfinalu se bodo pomerili z Litvo, ki je bila boljša od Italije (81:77).

Hrvati so ob bučni podpori navijačev prišli do osme zaporedne zmage, Ukrajinci pa so že z uvrstitvijo v četrtfinale dosegli največji uspeh na prvenstvih stare celine. Hrvati bodo v polfinalu igrali proti zmagovalcu zadnjega četrtfinala med Latvijo in Italijo, Ukrajince pa čaka tekma za razvrstitev od 5. do 8. mesta, kjer jim bodo nasproti stali poraženci zadnje tekme najboljših osmih ekip. Ukrajinci se niso ustrašili izkušenejših tekmecev in tekmo začeli odločno. Najprej so povedli s 5:2, nato 12:5, v nadaljevanju pa je Hrvaška le zaigrala bolje in izenačila. Na odmor bi lahko odšla s prednostjo dveh točk, a je izid prve četrtine (22:22) 32 sekund pred koncem postavil Eugene Jeter. Ukrajinci so stik s tekmeci še držali v uvodu druge četrtine. Od 17. minute so Hrvati polnili nasprotni koš, z delnim izidom 13:0 pobegnili Ukrajini in na odmor odšli s prednostjo 16 točk (51:35).

Hrvaški košarkarji so se po 18 letih uvrstili v polfinale EP.
Hrvaški košarkarji so se po 18 letih uvrstili v polfinale EP. FOTO: Damjan Žibert

Hrvati so drugi polčas odprli s trojko Krunoslava Simona in še povišali prednost. Ukrajinci so v 24. minuti zmanjšali razliko na 49:61, se v 30. minuti znašli znova v zaostanku za 13 točk, v zadnjih sekundah pa z dvema zaporednima košema pred zadnjo četrtino zaostajali za devet (61:70). Hrvaška je s petimi zaporednimi točkami v uvodu zadnjih desetih minut znova nekoliko pobegnila. Ukrajina se je približala na deset točk zaostanka, bližje pa do konca ni več zmogla. Hrvati so na krilih glasnih navijačev prek Bojana Bogdanovića v zadnji minuti dosegli tri točke s črte prostih metov in začeli slaviti nov uspeh.

Ključni mož hrvaške zmage je bil Simon s 23 točkami, ob tem je dosegel pet trojk, 14 točk je prispeval Bogdanović. Na drugi strani je bil najbolj razpoložen Jeter, ki se je ustavil pri 19 točkah.

Italijanski strelski mrk pomagal Litvi do polfinala

Litva se je po zadržanem začetku EP, ko se je na Jesenicah šele po preobratu na zadnji tekmi za las uvrstila v nadaljevanje EP, v Stožicah popolnoma razživela. Baltski košarkarji so dosegli tri zmage in si priborili drugo mesto v svoji skupini. Italijani so ubrali prav nasprotno pot: v predtekmovanju so bili edina neporažena ekipa, nato pa so izgubili s Slovenijo in Hrvaško ter šele po podaljšku premagali Španijo.

Jonas Kazlauskas je Litvo popeljal v boj za medalje.
Jonas Kazlauskas je Litvo popeljal v boj za medalje. FOTO: Damjan Žibert

Precej bolje so danes začeli Litovci. Po vodstvu z 9:2 so brez večjih težav obdržali naskok do konca prve četrtine. To ji je uspelo predvsem po zaslugi trdne obrambe in boljšega skoka, s katerim so tekmecem preprečili mete iz drugih akcij, sami pa si pripravili nekaj priložnosti za protinapade. Niso pa vseh izkoristili in v nadaljevanju so Italijani počasi, a vztrajno zmanjševali prednost Litve. Prav ob koncu četrtine so, potem ko so zaostajali z 32:38, izkoristili še nekaj napak Litve, dosegli nekaj lahkih košev ter po uspešnem metu Marca Belinellija v zadnjih sekundah prišli le še na -1 (39:40).

Pri 41:40 je Italija prvič na tekmi vodila, nato pa se je razvil oster boj za vsako žogo in točko. Dva hitra protinapada Italije in še zadeti dodatni prosti met so Litvo prvič postavili v položaj, ko je lovila tekmece. Ti so si priborili tri točke naskoka (56:53), pred zadnjo četrtino pa ohranili še eno. O vsem je tako odločalo zadnjih deset minut. Te pa je Italija začela katastrofalno. Kar pet minut namreč ni dosegla niti točke. V tem času so Litovci, čeprav so včasih prehitro končevali napade in zapravljali žoge, z delnim izidom 15:0 postavili temelj za končno zmago. Slabih pet minut pred koncem je bilo na semaforju po košu Renaldasa Seibutisa po protinapadu in dodatnem prostem metu kar 72:53. Ko pa so Italijani le začeli zadevati, je bilo za preobrat že prepozno, lahko so le še ublažili poraz.

Pri Litvi sta blestela Mantas Kalnietis in Seibutis s po 17 točkami, najboljši strelec Italije je bil z 22 Belinelli.