Ljubljana, 17. 07. 2012 22.36 |

Slovenska mlada košarkarska reprezentanca si je z minimalno zmago nad Turčijo zagotovila prvo mesto v drugem delu tekmovanja v skupini F. Razburljivo tekmo je s košem v zadnji sekundi odločil Gezim Morina, pri odločilnem košu mu je asistiral z 29 točkami najučinkovitejši igralec tekme Klemen Prepelič.

Slovenska reprezentanca mlajših članov po pravi srhljivki ostaja neporažena na evropskem prvenstvu do 20 let, potem ko je zabeležila še peto zaporedno zmago. Junak tekme proti Turčiji je nedvomno postal Gezim Morina, ki je ob zvoku sirene, po lepi podaji izvrstnega Klemna Prepeliča (29 točk) zadel za 72:71.
Slovenija je dobro začela, hitro povedla z 10:4 ter narekovala ritem igri do konca uvodnih desetih minut. Vajeti igre so nato prevzeli Turki, a jim pobeg na več kot sedem točk (36:29) sredi 16. minute ni uspel. Varovanci Zmaga Sagadina so jim na drugi strani vseskozi tesno dihali, z dvema zaporednima trojkama Jana Špana ter Mihe Lapornika pa se znova prebili v ospredje in na odmor med polčasoma odšli z dvema točkama naskoka (41:39).
Po vrnitvi na parket so na parketu znova zagospodarili Turki, slovensko barko pa je nad gladino obdržal izjemno ostrostrelsko razpoloženi kapetan Klemen Prepelič. Ta je že v prvem polčasu dosegel 13 točk, do konca tretjega dela igre, ko so Turki vodili s 60:56 pa že 25 (trojke 5:11).

Klemen Prepelič je Turkom natresel 29 točk.
Klemen Prepelič je Turkom natresel 29 točk. FOTO: Aljoša Kravanja

Šest minut in pol pred koncem je Erbil Eroglu s prostim metom turško prednost povišal že na +8 (66:58). Nato je  dirigentsko palico na mestu organizatorja igre prevzel Matej Rojc, pod košem pa je bil trikrat natančen Gezim Morina. Slabi dve minuti pred koncem je Prepelič lepo prodrl in zadel za 69:68, v naslednjem napadu pa je njegov zgrešeni met popravljal Alen Omić, a bi pri tem nepravilno oviran. Ta je nato zadel oba prosta meta za 70:69. Slovenija je nato imela še dva napada za povišanje vodstva, a bila obakrat nenatančna. Po minuti odmora je nepazljivost slovenske obrambe pod košem izkoristil Ramazan Telkin (71:70) in sledila je nova minuta odmora na zahtevo trenerja Sagadina. Njegovi četi je preostalo 3,5 sekunde. Žogo je v igri sprejel Prepelič, ki se je takoj zapodil v desni prodor ter pod košem z izjemno podajo zaposlil Morino. Ta je z metom preko glave z zvokom sirene zadel za 72:71 in Sloveniji priigral še drugič zmago v drugem delu.

Slovenija – Turčija 72:71 (19:21, 41:30, 56:60)