London, 12. 05. 2013 21.23 |

V finalu zaključnega turnirja v košarkarski evroligi sta se pomerila pirejski Olympiakos in madridski Real. Na tekmi, polni preobratov, so se končne zmage v dvorani O2 v Londonu veselili Grki (100:88), ki so tako ubranili lanskoletni naslov. Za Olympiakos je to tretja lovorika v zgodovini kluba.

Košarkarji Olympiakosa so novi stari evropski klubski košarkarski prvaki. Za Grke je to drugi zaporedni naslov prvaka Evrope in tretji v zgodovini kluba (1997). Hkrati je Olympiakos šele drugi klub v zadnjih 20 letih, ki mu je uspelo ubraniti naslov. Enako je storil le Maccabi v letih 2004 in 2005. Kljub porazu v finalu Real Madrid ostaja najuspešnejši evropski klub. V svojih vitrinah ima osem naslovov evropskega prvaka, od tega enega iz dobe moderne košarke (1995), ostale pa izpred leta 1980.

Klub iz Pireja je zasluženo prišel do naslova, saj je v polfinalu najprej izločil enega glavnih favoritov in najdražji klub v evroligi, CSKA Moskvo, nato pa v finalu še veliki Real. Slednji je prvo četrtino dobil kar s 27:10, nato pa so se Grki otresli pritiska in že do odmora vzpostavili ravnotežje. Vprašanje zmagovalca je Olympiakos rešil sredi zadnje četrtine, ko se je razlika povzpela na 84:70.

Olympiakos je šele drugi klub v zadnjih 20 letih, ki mu je uspelo ubraniti naslov. FOTO: Reuters

Za prvake sta največ točk dosegla Vasilis Spanulis (22), ki je bil hkrati izbran za najkoristnejšega igralca finala (MVP), in Acie Law (20), pri Real Madridu pa sta izstopala Rudy Fernandez (21) in Sergio Rodriguez (17). Slovenski reprezentant v dresu Reala Mirza Begić je v desetih minutah na parketu dosegel šest točk ob stoodstotnem metu iz igre (3:3) in trikrat blokiral met tekmecev.

"Bron" Rusom

Košarkarji CSKA Moskve so osvojili tretje mesto na zaključnem turnirju evrolige v Londonu, potem ko so premagali FC Barcelono Regal s 74:73 (15:12, 35:35, 59:54). Tekma poražencev v polfinalnih dvobojih – CSKA je izgubil z Olympiakosom, Barcelona pa z Realom Madridom – je zasluženo pripadla Rusom, ki so vodili večji del srečanja. Barcelono je ob koncu v igro vrnil Juan Carlos Navarro z nizom trojk (17 točk, trojke 5:7), v zadnjem napadu pa je priložnost za zmago zapravil Marcelinho Huertas. Slovenski reprezentant v dresu Barcelone Erazem Lorbek je igral 18 minut, dosegel osem točk in zbral štiri skoke. Tekmo je sodil slovenski sodnik Matej Boltauzer.

Za CSKA so največ točk dosegli Viktor Hrjapa (16), Sonny Weems (14) in Aaron Jackson (13).