Nove Mesto, 13. 05. 2013 21.43 |

Za naslov državnega prvaka v košarki moči pričakovano merita Union Olimpija in Krka. Na uvodni finalni tekmi v Novem mestu so pobudo prevzeli domačini in slavili z 81:68. Ekipi igrata na tri zmage.

V tej sezoni sta se pred prvim polfinalnim obračunom Krka in Union Olimpija srečala petkrat. Trikrat je bila uspešnejša Krka, ki bo v finalu branila naslove v zadnjih treh sezonah, Ljubljančani pa bodo naskakovali 16. naslov v zgodovini samostojne države.

Čeprav Krka nerada priznava vlogo favorita v velikem finalu, je že dogajanje pred tekmo nakazalo, da se v Novem mestu počasi in zanesljivo pripravljajo na novo zvezdico, četrto v nizu. Legenda kluba Matjaž Smodiš je uradno napovedal slovo od košarkarskih parketov po koncu sezone in zato od soigralcev dobil nekoliko nenavaden poklon. Edo Murić mu je odstopil dres s številko osem, ki ga je Smodiš nosil pred trinajstimi leti, ko je Krka prvič postala državni prvak, z njim pa tudi kapetanski trak.

Ljubljančani so v dvorani Leona Štuklja začeli zelo odločno in po slabih dveh minutah igre povedli z 9:0. Novomeščani se niso ustrašili in z delnim izidom 13:0 prevzeli pobudo. Varovanci Mira Alilovića so se po črnih minutah le prebudili in do konca uvodne četrtine povedli s tremi točkami razlike (18:15). Gostje so tudi v drugi četrtini nadaljevali v enakem ritmu in povedli s 24:17. Spet pa so nastopile krizne minute, kar so domači košarkarji s pridom izkoristili in na odmor so odšli s prednostjo dveh košev razlike 37:35.

V drugem delu je bilo že čutiti nekaj nervoze, mirnejše živce pa so uspeli ohraniti varovanci Gašperja Potočnika, ki so ob koncu tretjega dela igre izkoristili nepremišljeno potezo Klemna Prepeliča. Pri minimalni prednosti Krke je slovenski reprezentant po nepotrebnem dobil tehnično napako, ki so jo gostitelji kaznovali s petimi točkami v enem napadu in vodstvom 61:52. Po slabih petih minutah odločilne četrtine so domači košarkarji povedli z 71:59 in Olimpijo vse do konca srečanja držali na varni razdalji. Na koncu so slavili z 81:68 in v seriji povedli z 1:0 v zmagah. Pri Krki je bil s 15 točkami najbolj razpoložen Jakov Vladović, pri zmajih pa Jaka Blažič, ki jih je vknjižil 19.