Istanbul, 21. 05. 2017 21.30 |

N.A./J.K./STA
1

Dvorana Sinan Erdem Dom je z navdušenjem spremljala pot do zmagoslavja domačega moštva. Evroligaško lovoriko so si po zmagi nad Olympiakosom priborili košarkarji Fenerbahčeja, ki so Grke nadigrali z visoko prednostjo 16 točk (80:64).

Fenerbahče - Olympiacos
Fenerbahče - Olympiacos FOTO: AP

Fenerbahče je pred domačimi navijači uspel vknjižiti svojo prvo evroligaško lovoriko, saj je z 80:64 premagal Olympiakos. Turki so pred bučno domačo publiko zasluženo prišli do zgodovinskega dosežka. Kot prvi turški klub je namreč dvignil lovoriko Evrolige. Vseh štirideset minut so bili boljši tekmec, vprašanje zmagovalca pa so dokončno rešili v tretji četrtini, po kateri so vodili 60:48. Za zmagovalce sta največ točk dosegla srbska igralca Nikola Kalinić in Bogdan Bogdanović (po 17) - skupaj sta dosegla sedem od 13 trojk Fenerbahčeja, pri poražencih pa je bil najučinkovitejši Khem Birch (14 točk).  Za najkoristnejšega igralca zaključnega turnirja je bil izbran center Fenerbahčeja Ekpe Udoh, ki je v polfinalu dosegel 18 točk, 12 skokov, 8 podaj (indeks 36), v finalu pa je zbral deset točk, 9 skokov in štiri podaje (indeks 29).

Trener Fenerbahčeja, Srb Željko Obradović, je sicer osvojil že svoj deveti evropski klubski naslov in to s petimi različnimi ekipami - Partizanom, Joventutom, Real Madridom, Panathiniakosom in zdaj s Fenerbahčejem. Turki so pred bučno domačo publiko zasluženo prišli do zgodovinskega dosežka. Vseh štirideset minut so bili boljši tekmec, vprašanje zmagovalca pa so dokončno rešili v tretji četrtini, po kateri so vodili 60:48. Za zmagovalce sta največ točk dosegla srbska igralca Kalinić in Bogdanović (po 17) - skupaj sta dosegla sedem od 13 trojk Fenerbahčeja, pri poražencih pa je bil najučinkovitejši Birch. V tekmi za tretje mesto je moskovski CSKA premagal Real Madrid (94:70). Luka Dončić tudi tokrat ni bil razpoložen; v skoraj 22 minutah na parketu je dosegel šest točk, ob tem pa je imel še štiri skoke, dve podaji in tri izgubljene žoge. Najboljši posamezniki - glavni sodnik tekme je bil Slovenec Damir Javor - so bili Kyle Hines (14), Nando De Colo (13) in Aaron Jackson (13) pri CSKA ter na drugi strani Jonas Mačiulis (11) in Gustavo Ayon (11). Kljub porazu se Real Madrid vrača v Španijo z dvema lovorikama; Sergio Llull je bil proglašen za najkoristnejšega igralca tekmovanja (MVP), Dončić pa za najboljšega mladega igralca.

Evroliga, finale:
Fenerbahče
‒ Olympiakos 80:64 (20:16, 21:14, 13:16, 26:18)

Fenerbahče: Udoh 10 (8:10), Antić 4 (1:2), Bogdanović 17, Sloukas 3, Nunnally 2, Vesely 8 (2:2), Kalinić 17 (1:1), Dixon 8, Datome 11 (3:4).

Olympiakos: Green 7, Birch 14 (6:8), Toliopoulos 3, Spanoulis 9 (3:3), Waters 2, Milutinov 10 (0:1), Printezis 7, Papanikolaou 3, Mantzaris 9.