Kazan, Istanbul, Kaunas, Atene, Vitoria, 24. 01. 2017 20.37 |

Na tekmah 19. kroga rednega dela Evrolige so po gostujoči zmagi Fenerbahčeja v Kazanu (86:81) sledile tri zmage domačinov. Galatasaray je Maccabiju v Istanbulu zadal rekorden poraz (102:63), Žalgiris je v Kaunasu presenetil CSKA Moskvo (79:74), Panathinaikos pa je v Atenah ugnal Barcelono (71:65).

Jasikevičius (na fotografiji levo) še v času, ko ob robu igrišča ni kraljeval v uradni opravi. FOTO: Reuters

Kaunas je v torek proslavljal zmago Žalgirisa nad osovraženim CSKA. Litovci so Moskovčanom zadali peti poraz v evroligaški sezoni in varovanci Šarunasa Jasikevičiusa se lahko za prestižno zmago zahvalijo predvsem Kevinu Pangosu, ki je prispeval 21 točk, še posebej pomembne v zadnjih minutah sosedskega obračuna. Augusto Lima je dodal 12, kapetan Paulius Jankunas pa 11 točk. Žalgiris je s trojko prvega strelca Pangosa v prvi četrtini pobegnil na pet točk naskoka (12:7), a je CSKA do konca prvih desetih minut izid uspel poravnati (20:20). James Augustine je s 15 točkami moštvu Dimitrisa Itoudisa pomagal do naskoka ob polčasu (45:38), nato pa Moskovčani nikakor niso našli recepta v zelenem peklu. Kljub vodstvu z nekaj točkami naskoka je v zadnji četrtini Žalgiris ohranil mirno kri in po izenačenju (70:70) na krilih Pangosa proslavljal veliko zmago. In to kljub izključitvi trenerja Jasikevičiusa, ki je na začetku zadnje četrtine dobil drugo tehnično napako. Galatasaray je v Istanbulu zadal boleč poraz Maccabiju (102:63). Gostovanja v dvorani Abdi Ipekci si rumeni ne bodo zapomnili po dobrem, saj so utrpeli celo najvišji poraz v zgodovini Evrolige, ko gre za nastope izraelskega kluba med evropsko elito. Sinan Guler (8 točk, 12 podaj) in Tibor Pleiss (16 točk) sta bila glavna razloga za rezultat 52:39 ob polčasu, ko pa sta se razigrala še Jon Diebler (21 točk, met za tri točke 6/7) in Alex Tyus (18 točk), je bil Maccabi pred zgodovinsko katastrofo, ki je nista uspela preprečiti niti Andrew Goudelock in Sonny Weems z 22 oziroma 12 točkami.

Giannis Bourousis je z dvojnim dvojčkom (14 točk in 11 skokov) povedel Panathinaikos do domače zmage nad Barcelono v dvorani OAKA (71:65). Katalonci ostajajo izven mest, ki vodijo v končnico, medtem ko so Atenci slavili enajsto zmago v sezoni. Gostje so izgubili kar 21 žog, večino teh je predal prvi strelec Barce Tyrese Rice, ki pa z 12 točkami ni zmogel česa več kot ublažiti poraz proti moštvu bivšega trenerja Barcelone Xavija Pascuala, ki je nekdanje še dodatno oddaljil od play-offa. Fenerbahče je na gostovanju v Kazanu tesno ugnal Unics (86:81), zadnja tekma torkovega večera pa je imela tudi slovenski pridih: Jaka Blažič in njegova Baskonia sta gostila Crveno zvezdo in izgubila visoko z 69:87. Gostje so proti Blažičevemu nekdanjemu klubu hitro pokazali, v katero smer bo šla tekma v Vitorii. Ob polčasu so vodili za 23 točk, prednost pa obdržali tudi večji del nadaljevanja. Le nekaj minut dobre igre v drugem polčasu je bilo za domače premalo, da bi naredili še kaj več od ublažitve poraza. Pri domačih je Blažič dosegel pet točk, dodal pa še tri skoke. Pri Beograjčanih je Marko Simonović končal pri 23 točkah, Stefan Jović pa z 18 točkami in kar 12 podajami.