Beograd, Pirej, Moskva, Valencia, 20. 10. 2017 21.10 |

Po četrtku je bil v Beogradu na sporedu še nor športni petek, ki se je tokrat razpletel po željah navijačev Crvene zvezde. Ti so na poraz v nogometni Ligi Evropa hitro pozabili z odmevnim skalpom v košarkarski Evroligi, kjer so njihovi ljubljenci ustavili Barcelono (90:82). Edo Murić ob dobri predstavi z Anadolu Efesom izgubil v Valencii.

Vrhunci tekme Valencia - Anadolu Efes Istanbul
Zvezdaši (na fotografiji desno Taylor Rochestie) so v domači dvorani ustavili zmagoviti niz Kataloncev. FOTO: Damjan Žibert

Barcelona je v minuli evropski sezoni predstavljala eno največjih razočaranj, toda Katalonci so v zadnjem času navduševali in poleg uspešnega začetka v Evroligi nizali zmage tudi v domačem prvenstvu, vseeno pa so bili Katalonci v petek zvečer nemočni proti Crveni zvezdi. Beograjski rdeče-beli so v dvorani Aleksandra Nikolića poleteli na krilih vedno zelo glasnih navijačev in po petih minutah prvič občutneje povedli (15:10). Z dobro obrambo so zvezdaši nizali točke v tranziciji in v prvi četrtini pobegnili na več kot deset točk razlike (24:13). Trener gostov Sito Alonso je poskušal z več menjavami ustaviti nalet Beograjčanov, a mu to ni uspelo, ob polčasu je bila namreč razlika še večja (44:32). Taylor Rochestie je do tedaj zbral že 12 točk, v nadaljevanju pa se je Blaugrana tudi s koši Tomasa Heurtela vrnila v igro in pred zadnjo četrtino znižala na 62:57. Izvrstni Francoz je z metom z razdalje v zadnjih desetih minutah Barco približal na vsega točko zaostanka (77:76), a so Srbi z izjemno obrambo v zadnjih treh minutah preprečili koš gostom in na koncu precej zanesljivo slavili. Veteran Milko Bjelica se je izkazal s kar 21 točkami in bil neustavljiv pod košem in tudi s polrazdalje, Rochestie pa je 22 točkam na koncu dodal še sedem podaj. Katalonci tako niso uspeli polepšati jubilejne 400. tekme v Evroligi Juanu Carlosu Navarru, "La Bomba" je v Beogradu počila le enkrat za dve točki, obe moštvi pa imata po petkovem večeru izkupiček 1-1. Ob istem času je bila na sporedu še tekma v Moskvi, kjer je Himki za drugo zmago sezone ugnal Žalgiris, ki je utrpel že drugi poraz (85:77). Thomas Robinson je bil igralec tekme z dvojnim dvojčkom (19 točk in deset skokov), ki mu je uspel v vsega 22 minutah igre.

Odsotnost Vassilisa Spanoulisa ni ustavila Olympiakosa, čeprav je v Pireju Unicaja iz Malage v zadnji četrtini nadoknadila kar 15 točk zaostanka in ogrozila brezhiben začetek evropske sezone rdeče-belih. Hollis Thompson je prispeval 15 točk, Nikola Milutinov pa 12. Vprašanje, kaj bi se zgodilo, če v zaključku dvoboja ne bi zadel Giorgos Printezis (9 točk, 6 skokov), ki je povišal na ključnih 75:68. Malaga je tudi po zaslugi Raya McCalluma in Dragana Milosavljevića praktično "izbrisala" zaostanek 48:63,  pri katerem je Olympiakos v zadnjih osmih minutah četrte četrtine povsem popustil. Pet minut pred koncem je bilo le še 65:62, a se Špancem ni uspelo še bolj približati. Edo Murić je z Anadolu Efesom izgubil pri Valencii (78:71), slovenski reprezentant je bil tretji strelec moštva Velimirja Perasovića z enajstimi točkami, ki jim je dodal še štiri skoke in dve ukradeni žogi. Po izenačenem prvem polčasu je Valencia turški ekipi pobegnila v tretji četrtini (28:10), Efes pa se ni več vrnil v igro za zmago. Pri domačih je izstopal Erick Green (24 točk), Vladimir Štimac (22) je v vrstah gostov prispeval še šest skokov in štiri podaje.