Dragić in Murić povlekla slovenski voz iz bolgarskega levjega brloga za drugo kvalifikacijsko zmago

Botevgrad, 03. 09. 2016 18.46 |

Slovenska košarkarska reprezentanca je pod vodstvom selektorja Igorja Kokoškova dosegla še drugo zmago v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2017. V Botevgradu so se po izenačenem boju Slovenci veselili zmage nad Bolgari s 83:78. Največ točk je dosegel Goran Dragić, ki je blestel v zadnji četrtini, 19 jih je dodal Edo Murić.

Slovenija se je pošteno namučila z Bolgari.
Slovenija se je pošteno namučila z Bolgari. FOTO: Damjan Žibert

Slovenija je s precejšnjimi težavami upravičila vlogo favorita. Imela je veliko nihanj v igri, večkrat vodila za 14 točk, na koncu pa se je do zmage dokopala v zadnjih minutah. Edo Murić je odigral izvrstno tekmo: ob 19 točkah je zgolj trikrat zgrešil iz igre. Nekoliko slabše je met v uvodnih 30 minutah tekel Goran Dragiću, ki pa je vajeti v svoje roke vzel v zadnjih minutah - v zadnji četrtini je namreč nanizal kar 13 od 20 doseženih točk. Pri bolgarskih 'Levih' je bil najboljši strelec Aleksander Vezenkov z 22 točkami, od tega kar štiri trojke. Na prvi tekmi je Slovenija v Stožicah premagala reprezentanco Kosova.

Standardna začetna postava Slovenije (brata Dragić, Prepelič, Murič, Vidmar) je v startu nakazala smer, ki se tudi z vstopom ostalih igralcev v igro ni bistveno spremenila. Trda obramba je bilo ime igri, Edo Murić je bil prvi igralec Slovenije z dvomestnim številom točk, Gašper Vidmar in Alen Omić pa sta bila gospodarja pod obročema (Slovenija je dobila skok v 1/4 s 16:5). Bolgarija je v prvih desetih minutah dosegla le tri koše iz igre, najvišja razlika med ekipama pa je bila 14 točk (8:22).

Nadaljevanje je prineslo zadovoljstvo tudi gostiteljem. Trojke, ki so njihovo najmočnejše in najbolj pogosto orožje, so jih vrnile v igro (17:22), obramba na meji prekrška pa jim je omogočila priključek in poskrbela za zanimiv drugi polčas (35:38). V prvem polčasu je Murić dosegel 14 točk, prav toliko kot je Slovenija izgubila žog, oziroma kolikor minut je igral Goran Dragić in bil brez koša (0:5). Ni bilo treba dolgo čakati, da se je zvezdnik Miami Heat razigral. V prvih štirih minutah drugega polčasa je dosegel sedem točk v nizu, ki so po trojki njegovega mlajšega brata Zorana Slovenijo vrnile v prepričljivo vodstvo 50:36. A tudi tokrat to še ni bilo odločilno. Igra Slovenije je znova zanihala, posledično tudi zaradi menjav igralcev, in Bolgarija je na začetku zadnje četrtine prišla do izenačenja.

Dragić je dobro poveljeval slovenski reprezentanci v zadnjih minutah tekme.
Dragić je dobro poveljeval slovenski reprezentanci v zadnjih minutah tekme. FOTO: Damjan Žibert

Celo več, v 34. minuti je prvič po uvodnih 2:0 tudi povedla (65:64). Odločitev o zmagovalcu je tako padla v zadnjih minutah. Slovenija je bila vseskozi v vodstvu, Bolgari pa so bili zavoljo trojk do konca v igri za presenečenje. Tako ni zadostovalo vodstvo 74:68, niti 80:75, šele ko je Klemen Prepelič točno minuto pred koncem zadel trojko za 83:78, je bilo upov Bolgarov dokončno konec.

"Igrali smo neorganizirano, priznam, tudi po moji krivdi. Umiriti bi moral igro in bolje razigravati soigralce. Bolgarija je igrala presing, zadela nekaj norih trojk, mi pa nismo naredili tistega, kar smo se zmenili na treningih. A glavno je, da smo na težkem gostovanju vknjižili dve točki. Zdaj se moramo čim bolje spočiti in se dobro pripraviti na Ukrajino, ki bo zagotovo še težji zalogaj," je po tekmi razlagal prvi strelec slovenske reprezentance Goran Dragić.