Mrk Uniona Olimpije v drugem polčasu, v finalu Zlatorog proti Krki

Laško, 20. 02. 2015 19.27 |

V finalu košarkarskega pokala Spar v Laškem bosta igrala Zlatorog in Krka. Novomeščani so v polfinalu po dramatični končnici premagali Tajfun 66:65, Laščani pa so pripravili presenečenje in izločili 19-kratne pokalne prvake Union Olimpijo z 72:63.

Aleš Pipan je ob povratku v Laško doživel boleč poraz.
Aleš Pipan je ob povratku v Laško doživel boleč poraz. FOTO: Damjan Žibert
V finalu košarkarskega pokala Spar v Laškem bosta igrala Zlatorog in Krka. Novomeščani so v polfinalu po dramatični končnici premagali Tajfun s 66:65, Laščani pa so pripravili presenečenje in izločili 19-kratne pokalne prvake Union Olimpijo z 72:63. Obe ekipi bosta v finalu v soboto naskakovali drugi pokalni naslov. Krka ga je osvojila lani v Mariboru, Zlatorog pa 2004.

Več izkušenj v finalih imajo Laščani, za katere bo to osmi nastop v zaključnih dejanjih, medtem ko jih imajo Novomeščani doslej štiri. Zlatorog bo lahko računal tudi na pomoč publike, saj bo prvi gostitelj zaključnega turnirja po letu 2000, ko so F4 prav tako gostile Tri lilije. Podobno kot prvi polfinale je bil tudi drugi razburljiv in zanimiv. Union Olimpija je v prvem polčasu vodila že z 19 točkami prednosti (31:12), Zlatorog pa v drugem s 14 točkami (66:52).

Pretopljeno v številke pomeni, da je Zlatorog naredil delni izid 54:21, oziroma je drugi polčas dobil s 45:23. Kot je po srečanju dejal prvi strelec tekme Sašo Zagorac (20 točk 6 skokov), je bil ključ do uspeha Zlatoroga pogovor med odmorom v slačilnici ter dejstvo, da so domači igralci verjeli v zmago. Tako so v 28. minuti prvič na tekmi povedli, si na začetku zadnje priigrali prvo dvomestno prednost in na veliko veselje blizu 1000 domačih navijačev zmagovalca odločili v 35. minuti, ko se je razlika povzpela na 14 točk.

Malcolm Armstead
Malcolm Armstead FOTO: ABA liga

Armstead rešil Krko

Košarkarji Krke so le še korak oddaljeni od ubranitve naslova v pokalu Spar. V polfinalu zaključnega turnirja v Laškem so po dramatični končnici premagali Tajfun s 66:65. Odločilni koš je štiri sekunde pred koncem tekme dosegel Malcolm Armstead. Novomeščani, ki so doslej edini pokalni naslov osvojili lani v Mariboru, pred tem pa so v finalu igrali še trikrat (2001, 2002, 2012), se bodo v finalu v soboto ob 20. uri pomerili z zmagovalcem dvoboja med Unionom Olimpijo in Zlatorogom.

Tajfun, ki je tretjič v zgodovini nastopil v polfinalu pokala, je ostal praznih rok kljub velikemu preobratu v zadnji četrtini. Po mnenju trenerja Dejana Mihevca je bil v zaključku tudi oškodovan, saj zapisnikarska miza po košu Armsteda ni prekinila igre za minuto odmora, ki jo je zahteval Tajfun.

Tekma je upravičila polfinale pokala, saj je bila razburljiva vse do konca. Krka bi lahko sicer že prej odločila zmagovalca, saj si je po treh četrtinah nabrala 14 točk naskoka, v 35. minuti pa je imela še vedno prednost 63:54. Tedaj je Tajfun krenil v zadnji poskus preobrata in ga po zaslugi sedmih točk Ceola Clarka ter po dveh Domna Bratoža ter Dragiše Drobnjaka tudi izpeljal - 29 sekund pred koncem so Šentjurčani vodili s 65:63.

Krka je šla v zadnji napad. Chris Booker je na vrhu rakete naredil ravno dovolj prostora, da je prvi strelec Krke in lige Aba Armstead sprožil met na koš in ga zadel. Na semaforju so ostale še štiri sekunde, v katerih Tajfunu ni uspelo več kot oddaljen met iz obupa. Verjetno bi bilo drugače, če bi Tajfun dobil minuto odmora, saj bi lahko žogo izvajal s sredine igrišča. Pri zmagovalcih sta po trinajst točk dosegla Chris Booker in Luka Lapornik, pri Tajfunu, ki je trojke metal 2:19, pa je jih je toliko zbral Ceola Clark.