Kolesarstvo

Kdo je na spomladanskih klasikah zaslužil največ? Pogačar na tretjem mestu

Ljubljana, 23. 04. 2024 16.28 | Posodobljeno pred 10 dnevi

Z nedeljskim spomenikom Liege–Bastogne–Liege, na katerem je slavil Tadej Pogačar, se je končala sezona spomladanskih kolesarskih klasik. Pričakovano je z nagradami največ v žep pospravil Mathieu van der Poel, zmagovalec Flandrije in Pariz–Roubaixa. Pred Pogačarja pa se je uvrstil še Belgijec Jasper Philipsen.

Tadej Pogačar je drugič v karieri dobil Liege–Bastogne–Liege.
Tadej Pogačar je drugič v karieri dobil Liege–Bastogne–Liege. FOTO: AP

Spomladanske klasike je najbolj zaznamovala ekipa Alpecin-Deceuninck, katere kolesarji so dobili prve tri spomenike sezone, kar se je zgodilo sploh prvič v zgodovini. Milano–Sanremo je dobil Jasper Philipsen, potem pa je dvakrat zablestel Mathieu van der Poel

Nizozemec je bil drugi favorit na Liege–Bastogne–Liege, kjer se stavnice niso zmotile, saj je do zmage rutinirano prišel Tadej Pogačar. Volk s Klanca pri Komendi je pred tem dobil še Strade Bianche, medtem ko je bil v Sanremu tretji. To so bili obenem tudi njegovi edini nastopi na enodnevnih dirkah v tej sezoni. Vmes je zanesljivo slavil skupno zmago na sedemdnevni dirki po Valencii.

Mathieu van der Poel je drugič zapored dobil Pariz–Roubaix.
Mathieu van der Poel je drugič zapored dobil Pariz–Roubaix. FOTO: Profimedia

Belgijski portal Sporza je pred nadaljevanjem sezone pripravil seznam največjih zaslužkarjev na spomladanskih klasikah, kjer je pričakovano prednjačil že omenjeni van der Poel. Poleg Flandrije in Pariz–Roubaixa je dobil še dirko E3 Saxo Classic, na Liege–Bastogne–Liege in Gent–Wevelgem je končal na stopničkah.

Skupno je v žep pospravil 79.500 evrov, kar pa najboljšim kolesarjem glede na njihove milijonske pogodbe verjetno ne pomeni veliko. Obenem je v navadi, da kolesarji nagradni sklad dirk razdelijo z ekipnimi kolegi. Še najbolj se mu je približal njegov ekipni kolega Philipsen, ki je zaslužil 66.035 evrov. Belgijec je poleg slavja v Sanremu nase opozoril z drugim mestom na dirki Pariz–Roubaix, dobil pa je tudi manj znano klasiko Brugge–De Panne.

Na tretjem mestu je že Tadej Pogačar, ki je iz nagradnih skladov klasik pobral 41 tisočakov. Za njim se je uvrstil Danec Mads Pedersen, peti pa je Belgijec Tim Merlier

Tadeja Pogačarja prihodnji mesec čaka krstni nastop na Giru.