Ljubljana, 15. 04. 2012 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenska hokejska izbrana vrsta je na prvi tekmi svetovnega prvenstva divizije 1 prišla do težko prigarane zmage nad Veliko Britanijo. Tri minute pred koncem je za pomembno zmago zadel kapetan Tomaž Razinger (3:2).

Ljubljana od 15. do 21. aprila gosti svetovno prvenstvo divizije I (skupina A), na katerem si bo slovenska reprezentanca v konkurenci Velike Britanije, Japonske, Madžarske, Ukrajine in Avstrije poskušala priboriti eno od prvih dveh mest, ki vodita v družbo najboljših hokejskih reprezentanc na svetu, elitno skupino A.

Nazadnje sta se reprezentanci Slovenije in Velike Britanije pomerili pred dvema letoma, ko je ljubljanski Tivoli gostil SP divizije 1, risi pa so zmagali po podaljšku s 4:3.
Varovanci slovenskega selektorja Matjaža Kopitarja so tekmo odločno začeli in že v četrti minuti je za vodstvo poskrbel udarni slovenski napad Robert Sabolič- Rok Tičar- Žiga Jeglič. Sabolič je lepo pridrsal za gostujoči gol in podal plošček do Žige Jegliča, ki je dosegel prvi gol za Slovenijo na svetovnem prvenstvu divizije 1. Veselje v Areni Stožice ni trajalo dolgo. V sedmi minuti so gostje izkoristili napako naših branilcev v osrednji tretjini in Roberta Kristana je premagal Colin Shields. Nova ofenziva je sledila, ko je imela Slovenija 40 sekund dva igralca več na ledu, a je poizkuse naših napadalcev uspešno zaustavljal vratar Stephen Murphy, ki je vendarle klonil v 13. minuti, ko je po gneči pred britanskimi vrati za ponovno vodstvo zadel David Radman. Slovenija je povsem zasluženo vodila po prvi tretjini, saj je bilo razmerje v strelih kar 18 proti 4 v korist naših risov.

Slovenija - Velika Britanija - 10
Slovenija - Velika Britanija - 10 FOTO: Damjan Žibert
V uvodnih minutah druge tretjine pa hladen tuš za slovenske navijače, gosti so rezultat izenačili. Znova je udaril prvi napad Velike Britanije, ki je v svoji obrambni tretjini dobil sodniški met in odigral hiter protinapad, ki ga je po dvojni podaji s Shieldsom zaključil Carig Peacock (2:2). Gostje so v drugi tretjini pokazali povsem drug obraz in gostiteljem povzročali veliko težav, ki jih je z dobrimi obrambami reševal Robert Kristan. Tudi ob številčni premoči Slovenije, ko je imela četrti 'power play' na tekmi, so do izjemne priložnosti prišli gostje. Sam se je pred vratarjem Kristanom znašel Mark Garside, a se je izkazal naš vratar. Risi so takoj odgovorili. Strel Tičarja in Saboliča je uspešno zaustavil gostujoči vratar. Hokejisti Velike Britanije so zadnjo tretjino začeli z igralcem več na ledu, tik pred koncem je bil zaradi zadrževanja s palico izključen Marcel Rodman

Slovenija - Velika Britanija - 6
Slovenija - Velika Britanija - 6 FOTO: Damjan Žibert

Britanci so v nadaljevanju takoj izkoristili številčno premoč in že po osmih sekundah zadeli preko Roberta Dowda, a je njegov gol slovaški sodnik na srečo Slovenije razveljavil. Matthew Myers je ob strelu svojega rojaka stal v vratarjevem prostoru, kar po hokejskih pravilih ni dovoljeno. Bolj kot se je tekma bližala koncu, večja je bila napetost in nervoza na ledu, saj bi vsak naslednji zadetek lahko odločil zmagovalca. Sledile so minute, ko sta se na obeh straneh izkazala oba vratarja, ki sta z nekaj izvrstnimi obrambami poskrbela, da se rezultat ni spremenil. Risi so imeli zadnjih pet minut pred koncem nekaj več od igre. V 57. minuti so poskrbeli za naval navdušenja slovenskih navijačev, Rok Pajič je lepo našel kapetana Tomaža Razingerja, ki je mojstrsko premagal razpoloženega Murphyja. Slovenija je vse do konca trepetala za prvo zmago, saj je moral na klop za kaznovane strelec tretjega gola Razinger. Britanci so slovenski gol oblegali brez svojega vratarja s šestimi hokejisti proti štirim risom, ki so uspeli odbiti vse poizkuse gostov in Slovenija se je lahko veselila težko priigrane zmage.

Izjave po tekmi:

Matjaž Kopitar: "Tekma je bila takšna kot sem napovedoval, težka in nepredvidljiva, saj lahkih nasprotnikov na tem prvenstvu ni. Začeli smo dobro, a se nam ni uspelo rezultatsko odlepiti ob igri z igralcem več, v drugi tretjini pa smo naredili preveč napak in to bo potrebno popraviti. Z veseljem pa vzamem vse tri točke in gremo naprej."

Žiga Jeglič: "Za nami je težka tekma. Angleži so bili kvaliteten nasprotnik, drsalno so bili zelo dobri, obenem pa so igrali ostro in na meji prekrška. Mi imamo še rezerve in že proti Japonski računamo na boljšo igro. Publika in vzdušje sta bili super in to nam je precej pomagalo."

Tomaž Razingar, kapetan Slovenije: "Težka tekma. Omenil bi točke, igra ni bila najboljša. Prva tretjina je bila zelo dobra, nato smo dovolili izenačenje. Realizacija bo morala biti boljša, predvsem pa se bomo morali držati svoje igre. Tekma je bila odprta do zadnjih minut, na koncu pa pomembna zmaga pred odličnim občinstvom. Malo nervoze je bilo, prvič smo igrali v Stožicah in zavedali smo se, da je start na prvenstvu izredno pomemben."

Aleš Mušič: "Začeli smo zelo dobro in takoj povedli, sledil je nesrečen gol. V drugi tretjini smo spet nesrečno prejeli gol. V tretji smo začeli zapirati prostor, igrali smo bolje in ni bilo luknje v srednji tretjini, z borbo pa smo prišli do zaslužene zmage. Na trenutke pa bi res lahko več streljali, preveč smo iskali lahke gole."

Mitja Robar: "Sami smo se zavedali, da ne bo lahko. Še posebej, ker je prva tekma in se to malo pozna v glavah. Vsak želi pokazati več, na trenutke smo igrali, kot se nismo dogovorili. Takrat so tekmeci prihajali do priložnosti. Ampak pomembna je zmaga in tri točke ter to, da se lahko v miru pripravimo na jutrišnjo tekmo."

Slovenija- Velika Britanija 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
Jeglič 4., D. Rodman 13., Razinger 57.; Shields 7., Peacock 22.