Ljubljana, 18. 04. 2012 06.31 |

T.Š./K.A./I.K.
70

Slovenska hokejska reprezentanca je na SP divizije 1 odigrala tretjo tekmo, nasprotniki so bili stari znanci Madžari. Risi so izvrstno odigrali pomembno srečanje in zmagali s 4:1, kar tri gole so dosegli ob številčni prednosti in ostajajo na vrhu lestvice.

Varovanci slovenskega selektorja Matjaža Kopitarja so prvi dve tekmi na SP divizije 1/skupina A opravili po načrtih, saj so vknjižili vseh šest točk. Prvi dan prvenstva so za gol premagali reprezentanco Velike Britanije (3:2), dan pozneje, z dvema goloma razlike, pa še Japonsko (4:2). Madžari so prav tako zelo prepričljivo opravili uvodni preizkušnji. Najprej so visoko premagali Japonsko (5:1), potem pa dobili še pomemben dvoboj z Ukrajino (3:1). Na sosedskem derbiju pa so bili boljši risi, ki so zabeležili pomembno zmago in z novimi tremi točkami ostajajo edina neporažena ekipa na SP in z devetimi točkami vodijo na lestvici.

Slovenci so s 4:1 premagali Madžare.
Slovenci so s 4:1 premagali Madžare. FOTO: Damjan Žibert

V vratih Slovenije je začel Robert Kristan, selektor Matjaž Kopitar pa ni spreminjal peterk. Risi so izvrstno začeli tekmo in že v tretji minuti prešli v vodstvo. Napadalec prvega napada Robert Sabolič je močno ustrelil in premagal vratarja Balizsa. Pritisk Slovenije pred razprodanimi tribunami Stožic se je nadaljeval, vendar Slovencem v nadaljevanju ni uspelo izkoristiti slabih dveh minut številčne prednosti štirih proti trem, kljub priložnostim Tičarja in Marcela Rodmana. Podobno neuspešni so bili Madžari ob dveminutni izključitvi Aleša Mušiča. V drugi polovici prve tretjine so postali Madžari nevarnejši, pet minut pred koncem je dobro posredoval Kristan ob strelu Galanizsa in nato še malce kasneje ob strelu Mihalyja in ob prodoru Martona Vasa. Po prvih dvajsetih minutah je bilo v strelih 12:11 za Slovenijo.

Na začetku drugega dela je imela Slovenija znova igralca več, lepi priložnosti sta imela Kranjc in David Rodman, le malce zatem je bila na velikih preizkušnjah slovenska obramba ob izključitvi Jegliča, izkazal se je vratar Kristan. Še enkrat je bil slovenski prvi vratar na mestu, ko je v samostojnem prodoru nevarno streljal Sofron iz neposredne bližine. Sledile so ključne minute druge tretjine, ko sta bila zaradi prekrškov v eni akciji izključena kar dva Madžara, Slovenci pa so imeli dva igralca prednosti celi dve minuti. In to prednost so izjemno izkoristili. Najprej je v 27. minuti v igri 5:3 natančno v spodnji kot meril branilec Blaž Gregorc in zadel za 2:0, le minuto kasneje nova akcija ob igri 5:4, strel branilca Kovačeviča, v zraku je ploščku smer spremenil David Rodman za lepo vodstvo s 3:0. Trener Primeau je vzel pol minute odmora in gostje so znova zaigrali boljše ter nekajkrat nevarno preizkusili Kristana. V tej tretjini so imeli štirikrat igralca več, a je slovenska obramba vzdržala. Za Slovenijo je imel lepo priložnost Jeglič v samostojnem prodoru, vendar je bil Balizs na mestu, v 40. minuti pa sporna situacija. Mušič je streljal ob igralcu manj, glavni sodnik je priznal gol, po ogledu počasnega posnetka, ker plošček ni povsem prešel golove črte, pa ga je razveljavil. Drugo tretjino je Slovenija dobila z 2:0, v strelih je bilo 9:8 za rise.

Veselje navijačev ob dobri igri risov.
Veselje navijačev ob dobri igri risov. FOTO: Damjan Žibert

Tretjo tretjino so Madžari začeli nervozno in posledica so bile izključitve, saj jim je sodnik v štirih minutah dosodil kar 16 minut (trikrat mala kazen dveh minut, Sille je dobil še 10-minutno kazen) in Slovenci so imeli najprej minuto in 28 sekund dva, nato pa še dobro minuto in pol enega igralca več. Balizs je izvrstno branil in kljub številnim priložnostim se rezultat ni spremenil. Ob novi izključitvi Lade pa je prvi napad pokazal svoje kvalitete in po podaji Gregorca je v 48. minuti lepo zadel Rok Tičar za vodstvo 4:0. V 51. minuti pa so ob izključitvi Kovačeviča z igralcem več zadeli tudi Madžari, Marton Vas je zadel pod prečko. V zadnjih desetih minutah pa znova precej izključitev na slovenski strani, a so bili risi na čelu s Kristanom zbrani in ostalo je pri izidu 4:1 in pomembni zmagi Slovenije proti neugodni reprezentanci Madžarske. Za najboljša igralca sta bila izbrana Marton Vas in Robert Kristan, eden od slovenskih junakov, ki je ubranil kar 96 odstotkov strelov, po tekmi je povedal: "Za vse, posebej za gledalce, je bila to tekma, ki jo je bilo malce lažje gledati. Posebej ob dejstvu, da smo celo tekmo vodili, tudi s 3:0 in na koncu zmagali. Toda to je bila res prava hokejska tekma, prava borba. Lahko bi se zalomila sredi druge tretjine, ampak se na srečo ni. Fantje so se res borili vseh 60 minut, tudi ob koncu nismo nasedali na določene provokacije, tako da smo zadržali mirno kri, mirno glavo in se na koncu veselili zmage."

Selektor Slovenije Matjaž Kopitar in branilec Andrej Tavželj.
Selektor Slovenije Matjaž Kopitar in branilec Andrej Tavželj. FOTO: Damjan Žibert

Slovenci so imeli na tekmi veliko igre ob številčni prednosti zaradi nediscipline Madžarov (razmerje v kazenskih minutah je bilo 36:26) in to so dodobra izkoristili, tri od štirih golov so dosegli na "power play". V strelih je bilo razmerje 29:25 za Slovenijo, v četrtek Slovence čakajo Ukrajinci, prav tako ob 20. uri s prenosom na VOYO.

Slovenija – Madžarska 4:1 (1:0, 2:0,1:1)
1:0 Sabolič (3.), 2:0 Gregorc (27., PP2), 3:0 D. Rodman (28., PP1), 4:0 Tičar (48., PP1), 4:1 M. Vas (51., PP1)