Finci domače prvenstvo začeli z zmago nad Belorusi

Helsinki, 04. 05. 2012 19.09 |

Hokejisti Finske, ki so aktualni svetovni prvaki, so na svoji prvi tekmi 76. svetovnega prvenstva elitne divizije, pred domačimi gledalci, z minimalnih 1:0 ugnali reprezantanco Belorusije. Odločilen gol je dosegel Janne Niskala.

Uvodni dan dvobojev v elitni skupini ni postregel s presenečenji, čeprav so bili izidi večinoma tesni, zmagali pa sta tudi obe državi prirediteljici. Finci so z 1:0 premagali Belorusijo, medtem ko so bili Švedi s 3:1 boljši od Norvežanov.

Najbolj izenačen dvoboj prvega dne sta ponudili Kanada in Slovaška. Kanadčani so za začetek SP osvojili tri točke, toda zmaga s 3:2 (1:0, 2:1, 0:1) je bila tesna. Po vodstvu Kanade s 3:1 so se Slovaki z golom Milana Bartoviča na začetku zadnje tretjine vrnili v igro, a izenačenja niso zmogli. V skupini A v Helsinkih je bila najbolj učinkovita ekipa ZDA, ki je v prvi tekmi premagala Francijo s 7:2 (1:1, 3:1, 3:0). V večerni tekmi so nato branilci naslova Finci prav tako dobili prve tri točke na SP, vendar je bila pot do njih težja, kot so pričakovali. Minimalno zmago z 1:0 (1:0, 0:0, 0:0) je zagotovil Janne Niskala ob koncu prve tretjine, Belorusi pa so bili tudi ob koncu tekme še v igri za izenačenje.

Finci so prvo tekmo dobili z izidom 1:0.
Finci so prvo tekmo dobili z izidom 1:0. FOTO: Reuters

Na Švedskem so SP dobro začeli Nemci s prepričljivo zmago s 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) proti Italijanom, vlogo favorita pa so upravičili tudi Čehi, čeprav so se dolgo časa mučili z Danci, slednji so celo imeli več strelov na vrata, na koncu pa je bil izid 2:0 (0:0, 1:0, 1:0). Švedska je nato v domači premieri premagala Norvežane s 3:1 (1:0, 1:1, 1:0), potem ko so slednji na začetku druge tretjine še izenačili, nazadnje pa so bili le bolj zadovoljni domači navijači.