Ljubljana, 15. 04. 2012 16.10 |

V Ljubljani se je začelo svetovno prvenstvo v hokeju na ledu divizije 1. Hokejisti Avstrije so zadržali visoko prednost iz druge tretjine in z rezultatom 5:4 slavili uvodno zmago proti Ukrajini. Hokejisti Madžarske pa so z izidom 5:1 premagali Japonce.

Reprezentanca Avstrije je poleg Slovenije glavni favorit za napredovanje v elitno divizijo, ker sta obe reprezentanci na minulem svetovnem prvenstvu v Bratislavi izpadli v divizijo 1.

Avstrijci so v Areni Stožice odlično odprli tekmo in že v uvodnih minutah izkoristili igralca več na ledu, ko je v četrti minuti za vodstvo zadel Manuel Geier. Ukrajinci so se po uvodnem šoku le uspeli pobrati, v drugi polovici prve tretjine so tako po 'power playu' rezultat izenačili. Po podaji Kostyantyna Kasynchuka je v 14. minuti zadel Oleg Tymchenko.

V nadaljevanju pa so naši severni sosedi v pičlih dveh minutah in pol kar trikrat premagali ukrajinskega vratarja. Znova so izkoristili igralca več na ledu in Thomas Rafale je zadel za 2:1. Že v naslednjem napadu je vodstvo Avstrije povišal Johannes Kirisits. Ukrajinski selektor Anatoli Khomenko je v vratih zamenjal prvega vratarja Igorja Karpenkota in v gol poslal Mykhailo Balabana, ki je na ledu prebil le 48 sekund, preden ga je premagal Daniel Welser (4:1). Ukrajinci so se v še bolj izgubljenem položaju znašli na polovici tekme, ko je po lepi akciji prepričljivo vodstvo potrdil Thomas Koch. Četa Anatolija Khomenkoseja se ni predala in v 32. minuti so dosegli še en gol ob igralcu več na ledu, strelec je bil Olexander Pobyedonostsev. Zgolj dve minuti pozneje so Ukrajinci uspeli prepoloviti visoko vodstvo Avstrijcev, ko je po podaji Pobyedonostseva drugi gol na tekmi dosegel Tymchenko.

Ukrajina - Avstrija - 4
Ukrajina - Avstrija - 4 FOTO: Damjan Žibert

Zadnjo tretjino so bolj podjetneje začeli Ukrajinci, ki so lovili zaostanek dveh golov. Naši severni sosedje so se odlično in skoncentrirano branili tudi v 45. minuti, ko so imeli igralca manj na ledu, saj hokejisti Ukrajine niso uspeli resneje ogroziti vrat Bernharda Starkbaumana. Izkušena izbrana vrsta Avstrije je celotno zadnjo tretjino branila prednost dveh golov. Dve minute pred koncem je za napeto končnico poskrbel Tymchenko, ki je dosegel še svoj tretji gol s strelom od daleč. Ukrajinci so na koncu poizkušali tudi brez vratarja, a se jim ni izšlo. Izbrana vrsta Avstrije se je tako z rezultatom 5:4 veselila svoje uvodne zmage na svetovnem prvenstvu divizije 1.
Ukrajina - Avstrija - 6
Ukrajina - Avstrija - 6 FOTO: Damjan Žibert

Madžari visoko premagali Japonce

Prvi so stožiški led okusili hokejisti Japonske in Madžarske, slednji so slavili visoko zmago s 5:1. Naši sosedje niso dovolili presenečenja in so imeli celotno tekmo pobudo na ledu. Madžari so v prvi tretjini dvakrat zadeli. Prvi gol na svetovnem prvenstvu divizije ena je v šesti minuti dosegel Baliant Magosi. Sedem minut pozneje je vratarja Masahito Haruna premagal Andras Horvath. V nadaljevanju so Madžari prišli do visokega vodstva kar s 5:0 in tekma je bila praktično odločena. V vratih madžarske reprezentance je blestel Bence Balizs, ki je zaustavil 33 strelov samurajev in bil izbran za igralca tekme. Japonci so dvakrat zadeli, a jim je finski sodnik obakrat gol razveljavil. Častni zadetek in končnih 5:1 je postavil Shinya Yanadori

Izida:

Ukrajina - Avstrija 4:5 (1:1, 2:4, 0:1)
Strelci: 0:1 Geier M.(4., PP1), 1:1 Tymonchenko (14., PP1), 1:2 Raffl (21., PP1), 1:3 Kirisits (22.), 1:4 Welser (3.), 1:5 Koch (30.), 2:5 Pobyedonostsev (33.,PP1), 3:5 Tymonchenko (35.), 4:5 Tymochenko (58., PP1)

Japonska - Madžarska 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Strelci: 0:1 Magosi (6.), 0:2 Horvath A. (13.), 0:3 Sofron (34./PP1), 0:4 Kovacs (40./PP1), 0:5 Mihaly (56.), 1:5 Yanadori (58.)