AVDIO: Borbeni risi presenetili favorizirane Beloruse

Vojens, 07. 02. 2013 15.43 |

Slovenski hokejisti so v danskem Vojensu na prvi tekmi kvalifikacij za nastop na olimpijskih igrah s 4:2 ugnali Belorusijo. Varovanci Matjaža Kopitarja so sicer zapravili dva gola naskoka, a so se v zadnji tretjini pobrali in prišli do pomembne zmage.

Matjaž Kopitar je obračun proti favoriziranim Belorusom začel z branilcema Blažem Gregorcem in Mitjo Robarjem, napadalci Rokom Tičarjem, Robertom Saboličem in Žigo Jegličem ter Robertom Kristanom v vratih. Obe reprezentanci sta začeli previdno, tako da v prvih 10 minutah večjih priložnosti za gol ni bilo. Prvi so, po izključitvi Davida Rodmana, z igralcem več zapretili Belorusi, a je obramba risov nalet nasprotnikov zadržala. Slovenci so odgovorili preko Žige Jegliča, čigar poskus je ubranil vratar Vitali Koval. Nato pa vodstvo naše izbrane vrste. Jan Urbas je izkoristil prvo priložnost ob igri z igralcem več na ledu in z izjemnim strelom pod stičiščem prečke ter vratnice zatresel belorusko mrežo. Prva tretjina se je tako končala z vodstvom Slovenije 1:0.

Jan Urbas je bil izbran za najboljšega posameznika tekme.
Jan Urbas je bil izbran za najboljšega posameznika tekme. FOTO: HZS/Drago Cvetanovič
Drugi del igre se je za slovenske hokejiste začel sanjsko. Ob novi izključitvi na beloruski strani je Tičar izjemno podal do Saboliča, ta pa je iz težkega položaja spretno zadel nebranjeno mrežo. Kopitarjeva četa je tri minute pozneje spet napadala ob številčni prednosti. Najlepšo priložnost je imel Klemen Pretnar, a strel je Koval ubranil. Sledil je minutni mrk slovenskih hokejistov, ki so ga nasprotniki s pridom izkoristili. Najprej je izključitev Aleša Kranjca kaznoval Aleksander Kulakov. Napadalec Dinama iz Minska je plošček v gol preusmeril po strelu klubskega soigralca Vladimirja Denisova. Naši hokejisti se še niso pobrali po šoku, ko so varovanci trenerja Andreja Skabelke udarili še drugič. Andrej Stepanov je neovirano pridrsal izza gola in z natančnim strelom matiral Kristana. V 36. minuti so se Belorusi veselili popolnega preobrata, a slavje je bilo kratkotrajno. Sodniki so namreč gol razveljavili, saj je eden izmed beloruskih hokejistov v vratarjevem prostoru oviral Kristana. Zadnji so v drugi tretjini zapretili risi. Znova je bil na delu udarni napad. Poskušal je Sabolič, Koval pa je bil tudi tokrat na mestu.

Slovenski selektor Matjaž Kopitar
Slovenski selektor Matjaž Kopitar FOTO: Damjan Žibert

Slovenski hokejisti so se na začetku zadnje tretjine znova znašli pod pritiskom, saj je bil izključen David Rodman. A Belorusi so ob številčni prednosti naredili napako in kapetan Tomaž Razingar je prodrl proti golu nasprotnikov. Branilci so našega izkušenega napadalca zaustavili s prekrškom in sodniki so upravičeno dosodili kazenski strel, ki ga je Razingar mojstrsko spremenil v tretji gol. Sledil je nov pritisk nevarnih Belorusov, Kristan je ubranil strel Stapanova. V 51. minuti so risi udarili še četrtič. Z razdalje je streljal Urbas, plošček pa je v mrežo pospravil David Rodman. Slednji naj bi sicer igral z visoko dvignjeno palico, zaradi česar so si sodniki ogledali počasni posnetek. Po pregledu videa dvomov o 'pristnosti' gola ni bilo in Slovenija je povedla s 4:2. Belorusi so se podali v lov za izenačenjem, a niso našli poti mimo Kristana, ki pa je ubranil vse nalete in naši hokejisti so se veselili odmevne zmage. A časa za veselje ne bo veliko, rise namreč že jutri čaka obračun proti gostiteljem Dancem.

Slovenija – Belorusija 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Urbas (17.), Sabolič (22.), Razingar (43.), D. Rodman (51.); Kulakov (29.), Stepanov (30.)