Štebih po zmagi nad Ukrajinci: Pokazali smo, da imamo veliko srce!

Gojang, 24. 04. 2014 07.08 |

Slovenska hokejska reprezentanca je v 4. krogu svetovnega prvenstva divizije I ugnala Ukrajince. Izbranci Matjaža Kopitarja so zmagali s 5:3 in vknjižili še tretjo zmago zapored. Dvoboj preobratov sta odločila Jan Muršak in Boštjan Goličič.

Slovenska hokejska reprezentaca je po drugi zaporedni zmagi na svetovnem prvenstvu divizije I, vse sile usmerila k naslednjemu obračunu. Njihovi tekmeci so bili tradicionalno neugodni Ukrajinci s katerimi so nazadnje palice prekrižali na domačem svetovnem prvenstvu. Četa Matjaža Kopitarja je odločno krenila v dvoboj, hitro pokazala, da jih zanima izključno zmaga, a težavam, ko gre za izključitve, tudi tokrat ni bilo videti konca. Kljub vsemu jih male kazni niso zmotile, za potrpežljivost pa so bili nagrajeni v 13. in 19. minuti. Najprej je vratarja Sergeja Gaidučenka ugnal Miha Štebih, na 2:0 pa je povišal Jan Urbas.

Mitja Robar je imel veliko dela z napadalci Ukrajine.
Mitja Robar je imel veliko dela z napadalci Ukrajine. FOTO: Reuters

Čeprav je kazalo, da bodo v nadaljevanju risi le še stopnjevali ritem in s kakšnim golom tekmeca povsem zlomili, se je zgodilo ravno obratno. Izključitve, na katere je po zmagi nad Korejci opozarjal tudi vratar Luka Gračnar, so pomenile igralca več za tekmeca in Ukrajinci so to s pridom izkoriščali. Andri Mihonov je uspel po sedmih minutah nadaljevanja zaostanek znižati, minuto pred koncem druge tretjine pa je številčno prednost izkoristil še Denis Petrukno in dvoboj se je pred sklepnim delom začel znova.

Ukrajinci z izdatno okrepljeno samozavestjo pa so imeli novo priložnost za gol po slabi minuti 3. tretjine. Takrat je namreč sodnik vnovič v 'sumljivih okoliščinah' poslal na 'hlajenje' Davida Rodmana, Ukrajinci pa so prek Jevgena Beluhina prvič na dvoboju povedli. A veselje je bilo kratkotrajno. V prvem napadu po golu je na strel Jana Muršaka odlično reagiral Aleš Mušič in izid poravnal na 3:3. Po izenačenju so Slovenci spet počasi prevzemali pobudo, na njihovo veselje pa je sodnik sankcioniral eno izmed grobosti Ukrajincev. Na kazensko klop je poslal Oleksandra Torjanika, številčno prednost pa je po vsega 19 sekundah izkoristil Jan Muršak. In ko je tri minute pred iztekom igralnega časa mrežo zatresel še Boštjan Goličič je bilo jasno, da bodo Slovenci vknjižili še tretjo zmago zapored.

Pri 2:0 nehali igrati ...
Ko smo vodili z 2:0 smo nekoliko nehali igrati. Ukrajini smo pustili preveč prostora, zato so njeni igralci prišli v našo tretjino. Naredili smo preveč prekrškov, s tem pa Ukrajini omogočili zadetke in vodstvo. Pokazali smo pravi karakter, da igramo do konca in smo prava ekipa in da lahko zmagamo tudi tekme, kjer prihaja do preobratov,” je po dvoboju povedal Boštjan Goličič, ki je skupaj s soigralci misli preusmeril proti Avstrijcem.

Srce in karakter
Začeli smo, kot smo si želeli. Povedli smo z 2:0, nadzorovali tekmo, nato pa je v drugi tretjini prišel padec in trikrat zapored smo imeli igralca manj. To je Ukrajina izkoristila, saj je v tem elementu igre najmočnejša. Pokazali smo, da imamo veliko srce in pravi karakter. Vrnili smo se v igro in na koncu tudi zmagali,” je po zmagi dodal strelec prvega gola na dvoboju Miha Štebih.

Avstrijci na vrhu
Zmagi so zabeležili še Avstrijci (po podaljšku so s 5:4 odpravili Madžare) in Japonci (s 4:2 so ugnali Korejce). Potniki v elitno skupino svetovnega hokeja bodo tako znani šele po sobotnih obračunih. Trentutno najbolje kaže našim severnim sosedom, ki bodo tudi naslednji tekmeci čete Matjaža Kopitarja, na drugem mestu, ki še vodi v skupino A pa drugo mesto zasedajo Japonci.