Ostrava, 11. 05. 2015 21.53 |

Slovenska hokejska reprezentanca je na zadnji tekmi skupinskega dela svetovnega prvenstva z 1:0 ugnala Dansko in prišla do prve zmage, ki pa je zgolj prestižnega pomena. Že pred tem je bilo namreč jasno, da risi zapuščajo elitno divizijo.

Varovanci Matjaža Kopitarja so obračun proti Dancem, ki ni odločal več o ničemer, začeli precej bolje kot večino predhodnih. V vratih je znova dobil priložnost Gašper Krošelj, ki je uspešno ustavljal poskuse Skandinavcev. Tudi v napadu so risi zaigrali nekoliko odločneje in najprej zapretili preko Anžeta Kopitarja in Roberta Saboliča. Slovenski hokejisti so dobro igro kronali točno na polovici prvega dela igre. Po akciji Kopitarja in strelu Sabahudina Kovačevića je danskega vratarja Sebastiana Dahma ugnal Žiga Pance. To je bil tudi edini gol v prvi tretjini.

Slovenci so tudi drugi tretjino začeli odlično, imeli preko Jana Urbasa lepo priložnost za povišanje prednosti, a Danci so se nekako uspeli ubraniti. Nato so nekoliko bolj napadalno zaigrali tudi hokejisti v belo-rdečih dresih, a Krošelj je bil odlično razpoložen. Vratar slovenske izbrane vrste je v drugi tretjini ubranil osem strelov, po 40 minutah igre pa skupaj 17. Na začetku zadnje tretjine so se risi morali prvič znajti z igralcem manj na letu. Zaradi spotikanja je bil izključen Klemen Pretnar, slovenski obrambi pa je uspelo zadržati nalete Dancev.

Gašper Krošelj je ubranil vse nalete Dancev.
Gašper Krošelj je ubranil vse nalete Dancev. FOTO: Reuters

Dobrih pet minut pred koncem tekme so imeli tudi slovenski hokejisti igralca več na ledu. Risom je uspelo tekmece stisniti na njihovo tretjino igrišča, a vrat Dahma niso resneje ogrozili. Dve minuti pred koncem so Danci iz gola potegnili vratarja. Žigi Jegliču in Kopitarju ni uspelo zatresti nebranjene mreže, kar pa ni bilo usodno, saj je Krošelj ubranil še zadnja strela danskih hokejistov in ohranil mrežo nedotaknjeno.

Naši ’ledeni oklepniki’ tako elitno divizijo zapuščajo s častno zmago, povratek med najboljše hokejske reprezentance na svetu pa si bodo lahko znova priigrali že prihodnje leto na svetovnem prvenstvu divizije I.

Slovenija – Danska 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)