VIDEO in FOTO: Risi v nezavidljivem položaju: močnejši tudi Belorusi

Stockholm, 05. 05. 2013 08.42 |

Slovenska hokejska reprezentanca je na svetovnem prvenstvu elitne divizije v Stockholmu doživela že drugi poraz. Po srditem boju so rise premagali Belorusi (4:3).

Belorusi so na SP pripeljali nekoliko drugačno in pomlajeno zasedbo v primerjavi s tisto na Danskem. A slovenski tekmeci so bili tokrat v prednosti, saj ne morejo izpasti. Ker so gostitelji naslednjega SP 2014, bodo ostali v elitni konkurenci, tudi če bodo zadnji v predtekmovalni skupini. Slovenci se morajo za obstanek med najboljšimi na drugi strani izogniti zadnjemu mestu, morda pa ne bo dovolj niti predzadnje, če bodo Belorusi za njimi. Varovanci Matjaža Kopitarja bodo morali celotno prvenstvo odigrati brez Jana Muršaka, ki je v ligi AHL s svojim moštvom Grand Rapids s 7:0 ponižal Houston in se uvrstil v polfinale vzhodne konference.

Kmalu po začetku je bil izključen Aleksander Kitarov, slovenska izbrana vrsta pa v igri z igralcem več ni bila dovolj suverena. Prva obetavnejša priložnost se jim je ponudila v šesti minuti, vendar je strel Davida Rodmana Vitali Belinski ubranil. Sila pestro je bilo v deseti minuti. Na strani Belorusov je srečo poizkusil Gašper Kopitar, vendar je bil Belinski odlično postavljen, na drugi strani pa je povsem neoviran sprožil Kitarov, Robert Kristan pa je odlično posredoval. Borbena igra se je risom v 14. minuti le obrestovala. Po samostojnem prodoru je Rok Pajić izjemno podal do kapetana Tomaža Razingarja, ki je plošček le pospremil v prazno mrežo. Varovanci Andreja Skabelke so zaigrali podjetneje in še pred koncem uvodne tretjine izenačili. Kristana, ki ni najbolje posredoval, je premagal Ilja Kaznadej.

Slovenska izbrana vrsta po dveh srečanjih ostaja še brez osvojene točke.
Slovenska izbrana vrsta po dveh srečanjih ostaja še brez osvojene točke. FOTO: Reuters

Belorusi so drugo tretjino začeli zelo podjetno in slovenske hokejiste stisnili na svojo tretjino ledene ploskve. Za nameček je Aleksej Jefimenko s palico v obraz udaril Žigo Pavlina, ki pa je srečanje lahko nadaljeval. Belorusi so bili vse nevarnejši, zadetek je praktično “visel“ v zraku. Svoje navijače so razveselili v 30. minuti, ko je Kitarov z natančnim strelom premagal Kristana. Z nevarnim strelom je v 36. minuti poizkusil Žiga Pance, vendar je izid ostal nespremenjen. Belorusi so v drugi tretjini pokazali več želje, na vsak napad risov pa so imeli pripravljen pravi odgovor. Svoje je ob koncu tretjine dodal razpoloženi Belinski.

Odločilna tretjina se je začela po željah hokejistov v belih dresih. Že v drugi minuti je gnečo pred vrati Belorusov izkoristil Marcel Rodman in plošček se je z malce sreče znašel za hrbtom Belinskega. Belorusov pa izenačujoči zadetek ni vrgel iz tira in po izključitvi Mitje Robarja so izkoristili številčno premoč. V 44. minuti je bil na pravem mestu Andrej Filichkin. Risi so po vnovičnem zaostanku zaigrali precej bolj napadalno, kar se jim je obrestovalo v 45. minuti. V igri z igralcem več je Žiga Jeglič nasprotnega vratarja položil na tla in podal do Roberta Saboliča, ki je z natančnim strelom spet dvignil samozavest risom. Belorusi pa so že v naslednjem napadu spet kaznovali neodločno slovensko obrambo. Aleksej Ugarov je sam pridrsal pred vrata Kristana in postavil končnih 4:3. Risi so do izenačenja skušali priti brez vratarja, vendar neuspešno.

Belorusija - Slovenija 4:3 (1:1, 1:0, 2:2)
Kaznadej 18., Kitarov 30., Filichkin 44., Ugarov 56.; Razingar 14., M. Rodman 42., Sabolič 55.